• Prezident yosh dasturchilar bilan suhbatlashdi
Bu yerda “yagona darcha” tamoyili asosida 130 dan ortiq turdagi davlat xizmatlari ko‘rsatiladi. Binoda Davlat xizmatlari agentligi viloyat boshqarmasi, Xalq qabulxonasi, Tadbirkorlar murojaatlarini ko‘rib chiqish bo‘yicha qabulxona, FHDYo bo‘limi, notarial idora ham joylashgani aholiga qulaylik yaratgan. Kutish zalida kitoblar jovoni tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari xizmatlar narxini arzonlashtirish, uzoq mahallalar aholisiga sayyor va onlayn xizmat ko‘rsatish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shu yerda Korxonalarni sog‘lomlashtirish va xususiylashtirish klinikasi ham ochilgan. Moliyaviy va yuridik maslahatlar berish, axborot xizmatlari ko‘rsatish yo‘lga qo‘yilgan.
Binoning ikkinchi qavatida IT Park ning Buxoro filiali joylashgan. Bu yerda ham o‘quvchilar, ham talabalar, ham frilanser va dasturchilar uchun zarur sharoitlar yaratilgan. Bolalar maktab davridan o‘yinlar orqali axborot texnologiyalariga qiziqtiriladi, keyin o‘qitilib, loyihalar ishlab chiqishga o‘rgatiladi. Bu yerda yosh havaskorlar, robototexniklar, veb dizaynerlar, professional dasturchilar yig‘ilgan.
Prezidentimiz buxorolik yoshlarning salohiyatini yuksak baholab, bu soha mamlakatimiz taraqqiyoti uchun juda muhim ekanini ta’kidladi.
– Buxoro azaldan ilm-fan markazi bo‘lgan. Bugun ham bilimli, intiluvchan yoshlar ko‘p. Buxoroning IT sohasi bo‘yicha brendini yaratish kerak. Buning uchun barcha narsa – sharoit, resurs, intellekt bor, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz «Mandey LABS» korxonasiga asos solgan 25 yoshli Saidravshan Shokirov, xalqaro IT kompaniyalar bilan hamkorlikda ishlayotgan dasturchi Shahrullo Tuxsanov va boshqa yoshlar bilan suhbatlashdi.
Dolzarb iqtisodiy-ijtimoiy masalalar bo‘yicha yosh dasturchilarga buyurtma berish, mablag‘, energiya resurslari va vaqtni tejovchi dasturiy mahsulotlar yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari IT Park dagi yoshlar bilan esdalik uchun suratga tushdi.
IT Park uchun Bukhara City majmuasida 9 va 12 qavatli zamonaviy binolar qurilmoqda. Majmuada kovorking markazi, ofislar, mehmonxona, restoran va sport zallari bo‘ladi. U yerda 700 dan ziyod ish o‘rni yaratiladi.

• Президент побеседовал с молодыми программистами
По принципу «одно окно» в центре предоставляется более 130 видов госуслуг. В здании также расположены областное управление Агентства государственных услуг, Народная приемная, Приемная по рассмотрению обращений предпринимателей, отдел ЗАГСа, нотариальная контора. В зале ожидания организован книжный уголок.
Глава государства дал поручения по снижению стоимости оказания госуслуг, организации мобильного и дистанционного обслуживания населения отдаленных районов.
Здесь же открыта Клиника по оздоровлению и приватизации предприятий, в которой оказываются финансовые и юридические консультации, информационные услуги.
На втором этаже здания находится бухарский филиал IT-парка. Здесь созданы необходимые условия как для учащихся, так и для фрилансеров и программистов. Дети школьного возраста привлекаются в сферу информационных технологий через игры, потом их учат и обучают разрабатывать проекты. Здесь собрались молодые робототехники, веб-дизайнеры и профессиональные программисты.
Высоко оценив потенциал бухарской молодежи, Президент подчеркнул важность IT-сферы для развития нашей страны.
– Бухара издавна была центром науки. И сегодня много образованной, целеустремленной молодежи. Необходимо создать бухарский бренд в сфере IT. Для этого есть все – условия, ресурсы, интеллект, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побеседовал с Саидравшаном Шокировым, 25-летним основателем предприятия Mondаy LABS, Шахрулло Туксановым, программистом, работающим в сотрудничестве с международными IT-компаниями, и другими молодыми людьми.
Даны указания по предоставлению молодым программистам заказов по социально-экономическим вопросам, созданию программных продуктов, позволяющих экономить средства, энергоресурсы и время.
Президент сфотографировался на память с молодежью IT-парка.
В комплексе «Bukhara City» строится современное здание для IT-парка. Комплекс будет состоять из зданий 9 и 12 этажей, включать в себя гостиницу, ресторан, коворкинг-центр, офисы и спортзалы. Будет создано более 700 рабочих мест.