• “O‘zbektelekom” AK eng ko‘p soliq to‘lagan kompaniyalar Top-10 likka kirdi
Yirik soliq to‘lovchilar bo‘yicha hududlararo davlat soliq inspektsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2020 yil sarhisobi natijasida “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi respublika bo‘yicha eng ko‘p soliq tushumlarni amalga oshirgan yirik soliq to‘lovchilar o‘rtasida joy oldi.
Umumiy byudjetga kelib tushgan soliq tushumlardan Milliy aloqa operatoring ulushi 2 foiza teng keldi. Bu esa “O‘zbektelekom” AK ning mahalliy AKT bozorida ahamiyatli o‘rnini egallashda va davlat rivojiga munosib hissani qo‘shishdan dalolat beradi.
Ma’lumot o‘rnida aytish mumkinki, o‘tgan 2020 yil yakunlariga ko‘ra, respublika miqyosida jami soliq tushumlari miqdori 103,6 trillion so‘mni tashkil etgan. Shundan 67,7 trillion so‘m miqdordagi soliq tushumlari aynan yirik soliq to‘lovchilar tomonidan amalga oshirilgan.

• АК «O‘zbektelekom» вошла в Топ-10 самых крупных налогоплательщиков в Узбекистане
Согласно предоставленной информации Межрегиональной государственной налоговой инспекции крупных налогоплательщиков, по результатам 2020 года АК «Ozbektelekom» вошла в перечень самых крупных налогоплательщиков по республике.
Доля Национального оператора связи в общем объеме налоговых поступлений составила 2 процента. Это, в свою очередь, свидетельствует о том, какую важную роль играет АК «O‘zbektelekom» на отечественном ИКТ-рынке, а также о внесении достойного вклада в развитие страны.
Следует отметить, что по итогам 2020 года общий объем налоговых поступлений по республике составил 103,6 триллиона сумов. Из них 67,7 триллиона сумов поступили со стороны крупных налогоплательщиков.