Oliy o‘quv yurtlarida ochilayotgan IT-Inkubatsiya markazlari yana ikkitaga ko‘paydi. Andijon viloyatining Andijon mashinasozlik instituti va Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida navbatdagi IT-inkubatsiya markazlari ochildi.
Ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Andijon viloyati xududiy boshqarmasi rahbar va xodimlari, Andijon Mashinasozlik instituti va Andijon Qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rahbariyati hamda o‘qituvchi-murabbiylar va axborot texnologiyalariga qiziquvchi talabalar ishtirok etishdi.
Mazkur markazlarda o‘quv va amaliy mashg‘ulotlar xonasi mavjud bo‘lib, zamonaviy kompyuter jamlanmasi, 3D printer, taqdimot doskalari, proyektor va boshqa texnologik qurilmalar bilan jihozlangan.
Bu yerda ilg‘or biznes g‘oyalar va innovatsion ishlanmalarni monitoring qilish, tanlash va inkubatsiya qilish, yoshlar biznes va startap jamoalarini shakllantirish, interaktiv IT kurslarni tashkil etish va yosh olimlarga texnik xizmat ko‘rsatish amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, markazlarda yosh tadbirkorlarga konsalting xizmatlarni ko‘rsatish, shartnoma asosida turli sohalarida ilmiy tadqiqotlar olib borish, IT-Inkubatsiya markazlarning a’zolarini xalqaro grantlar, ilmiy-tadqiqot loyihalari, tanlovlari va konferensiyalarga jalb qilishi ham ko‘zda tutilgan.
Tadbir doirasida talabalar hamda yosh olimlar tomonidan tayyorlangan IT loyihalar bilan tanishildi hamda loyihalarni yanada takomillashtirish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.

• В андижанских вузах открылись IT-Инкубационные центры
Количество IT-Инкубационных центров, организуемых при высших учебных заведениях, пополнилось еще двумя: очередные центры созданы в Андижанском машиностроительном институте и в Андижанском институте сельского хозяйства и агротехнологий.
В церемониях открытия центров приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Андижанской области, руководители и преподаватели Андижанского машиностроительного института и Андижанского института сельского хозяйства и агротехнологий, а также студенты, интересующиеся информационно-коммуникационными технологиями.
В IT-Инкубационных центрах организованы лекционные и лабораторные аудитории, оснащенные современным компьютерным оборудованием, 3D-принтерами, презентационными досками, проекторами и другими технологическими устройствами.
В данных центрах намечено проводить мониторинг, отбор и инкубацию передовых бизнес-идей и инновационных разработок, формировать молодые бизнес- и стартап-команды, организовать интерактивные IT-курсы и оказывать молодым ученым техническое содействие. Помимо этого, здесь также предусматривается оказывать консалтинговые услуги молодым предпринимателям, осуществлять научные исследования в различных сферах деятельности, привлекать членов IT-Инкубационных центров к участию в международных грантах, научно-исследовательских проектах, конкурсах и конференциях.
В ходе мероприятия были презентованы IT-проекты студентов и молодых ученых, были высказаны предложения по их дальнейшему совершенствованию.