• Buxoro shahrida “O‘zbekiston pochtasi” AJ Buxoro filiali Buhoro shahar markaziy aloqa bo‘limining zamonaviy binosi ishga tushdi
Bugun, 20-yanvar kuni Buxoro shahrida “O‘zbekiston pochtasi ” AJ Buxoro filialining Buhoro shahar markaziy aloqa bo‘limi zamonaviy binosi foydalanishga topshirildi.
Ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov ishtirok etdi.
Ta’mirlangan va yangi ko‘rinishga ega zamonaviy pochta binosida aholiga sifatli xizmat ko‘rsatish uchun barcha sharoitlar yaratildi. Jumladan, jo‘natmalarni qisqa muddat ichida oluvchilarga yetkazib berilishini yo‘lga qo‘yish maqsadida Buxoro filiali elektroskuterlar bilan ta’minlandi.
Aytib o‘tish joizki, hozirda Buxoro viloyatida pochta sohasini takomillashitirish bo‘yicha keskin choralar ko‘rinmoqda. Masalan, hozirgi kunda tuman pochta aloqa bo‘linmalarida “gibrid pochta” xizmati joriy qilindi.
Bundan tashqari, pochta aloqasi obyektlarida 15 turdagi interaktiv davlat xizmatlarini ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi. Buxoro viloyatining barcha pochta mutahassislari aholiga interaktiv davlat xizmatlari sifatli taqdim etishlari uchun o‘z malakalarini oshirishdi.
Bank xizmatlari ham pochta sohasiga kirib kelmoqda. Xususan, 2 ta pochta aloqasi obyektida sinov tariqasida AT “Aloqabank” bilan tuzilgan shartnomaga asosan kartalarni mablag‘ bilan to‘ldirish, naqd pul yechish kabi xizmatlar tashkil qilindi.
Mahalliy biznesni qullab-quvvatlash maqsadida “Oʼzbekiston pochtasi” АJning milliy onlayn savdo maydonchasi orqali ishlab chiqargan mahsulotlarini respublika boʼyicha savdoga chiqarish uchun 11 ta tadbirkor bilan shartnomalar imzolandi.
Shuningdek, aholi pochta aloqasi obyektlarida aholiga kompyuter xizmatlarini ko‘rsatilishi ham yo‘lga qo‘yilgan, ya’ni nusxa ko‘chirish, chop etish, skanerlash va boshqalar.

• В Бухаре начало свою работу современное здание Городского узла почтовой связи Бухарского филиала АО «Узбекистон почтаси»
Сегодня, 20 января в городе Бухара после реконструкции было сдано в эксплуатацию после реконструкции современное здание Городского узла почтовой связи Бухарского филиала АО «Узбекистон почтаси».
В отремонтированном и обретшем новый облик современном здании почты созданы все условия для оказания качественных услуг населению. Так, с целью налаживания оперативной доставки посылок получателям Бухарскому филиалу были переданы электроскутеры.
Следует отметить, что в настоящее время в Бухарской области осуществляются серьезные меры по совершенствованию почтовой сферы. К примеру,  в районных почтовых отделениях внедрена услуга «гибридной почты».
Помимо этого, на объектах почтовой связи налажена работа по оказанию 15 видов интерактивных государственных услуг. Все сотрудники почтовых служб в Бухарской области прошли курсы повышения квалификации с целью оказания качественных интерактивных госуслуг населению.
Банковские услуги также получают все большее распространение в работе почтовых служб. В частности, на двух почтовых объектах в экспериментальном порядке организованы услуги по пополнению карт, снятию наличных средств на основе договора с «Алокабанком».
С целью поддержки местного бизнеса заключены договоры с 11-ю предпринимателями о выставлении производимой ими продукции через Национальную торговую онлайн-платформу АО «Узбекистон почтаси» для реализации по всей республике.
Также в объектах почтовой связи налажено оказание компьютерных услуг населению, в том числе услуги ксерокопии, печати, сканирования и другие.