• Qashqadaryo viloyatining Muborak tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3-yo‘nalishi Aholi va yoshlarning kompyuter texnologiyalaridan keng va samarali foydalanish uchun shart-sharoitlar yaratish, yoshlarni axborot texnologiyalari sohasidagi tadbirkorlikka jalb qilish doirasida Qashqadaryo viloyatining Muborak tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining ochilish marosimi o‘tkazildi.
Ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hududiy boshqarmasi, tizimdagi korxona va tashkilot, tuman hokimligining rahbar va xodimlari hamda tumanning yoshlari ishtirok etdi.
Mazkur markaz zamonaviy kompyuter jihozlar bilan ta’minlangan bo‘lib, kompyuterdan samarali foydalanish, dasturlash, veb dizayn, kompyuter grafikasi kabi ixtisoslashgan o‘quv kurslarni tashkil etish uchun mo‘ljallangan.

• В Mубарекском районе Кашкадарьинской области открылся Учебный центр цифровых технологий
В ходе реализации третьего направления Пяти инициатив Президента Республики Узбекистан ­– организации эффективного использования населением и молодежью компьютерных технологий и интернета,  привлечения молодежи к IT-предпринимательству в Mубарекском районе Кашкадарьинской области открылся Учебный центр цифровых технологий.
В церемонии открытия учебного центра принимали участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Кашкадарьинской области, а также районная молодежь.
Данный учебный центр оснащен современным компьютерным оборудованием, и в нем будут организованы учебные курсы для молодежи по повышению компьютерной грамотности, основам программирования, веб-дизайна, компьютерной графики.
Помимо этого, в нем также запланировано организовать курсы по повышению квалификации руководителей и сотрудников районных предприятий и организаций.