• Xorazmda Informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktabi faoliyat boshladi
2020-yil 19-dekabr kuni Urganch shahar 30- son ixtisoslashtirilgan umumta'lim maktabi negizida Informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktabi tashkil qilinib ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Maktabning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirinig birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos onlayn ishtirok etdi.
Informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktabi O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 - yil 6-oktabrdagi "Axborot texnologiyalari sohasida ta'lim tizimini yanada takomillashtirish,ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-4851-sonli qaroriga asosan Urganch shahar 30- son ixtisoslashtirilgan umumta'lim maktabi negizida Informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan tayanch maktabi tashkil qilindi.
Maktabda informatika, robototexnika xonalari va elektron kutubxona eng zamonaviy kompyuter texnikalari va axborot-kommunikasiya vositalari bilan "ALSKOM" sug'urta kompaniyasi homiyligida jihozlandi.

• В Хорезмской области начала работу специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий
19.12.2020
19 декабря 2020 года в школе №30 города Ургенч прошла церемония открытия специализированной школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
В церемонии открытия школы принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Олег Пекось.
Специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий была организована на базе специализированной общеобразовательной школы №30 в соответствии с постановлением Президента №ПП-4851 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией».
Аудитории информатики, робототехники и электронная библиотека оснащены самым современным компьютерным и ИКТ-оборудованием при спонсорской поддержке страховой компании «ALSKOM». Прием в специализированную школу будет осуществляться Государственным тестовым центром при Кабинете Министров Республики Узбекистан на основе тестовых экзаменов.