• O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining yangi yil tabrigi
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Siz aziz yurtdoshlarimizni kirib kelayotgan Yangi – 2021 yil bilan samimiy qutlaydi.
Ildam odimlar bilan rivojlanishning yangi bosqichlariga qadam qo‘yayotgan Jonajon Vatanimiz rivojiga o‘zining halol mehnati, ilmiy izlanishlari, xalqaro maydonlardagi yutuqlari bilan munosib hissasini qo‘shayotgan ko‘p millatli butun xalqimizga yangi yilda sihat-salomatlik, tinchlik-xotirjamlik, oilangizga qut-baraka, baxtu saodat, ulkan muvaffaqiyat va farovonlik tilaymiz.
Joriy yilda butun dunyo mamlakatlarida hukmronlik qilgan Covid-19 pandemiyasi sababli respublikamizda ham yuzaga kelgan turli muammo va qiyinchiliklarga qaramasdan, 2020 yil mamlakatimiz uchun tinch, har tomonlama omadli va barakali bo‘ldi, deyish mumkin.
Birgina axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida shaxsan hurmatli Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev boshchiligida, qolaversa, Hukumatimiz ko‘magida 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta muhim yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” davlat dasturi hamda boshqa muhim dastur va chora-tadbirlarda belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida amalga oshirilgan bir qator yirik loyihalar samarasi o‘laroq salmoqli natijalarga erishildi.
Qo‘lga kiritilgan yutuqlar bilan birgalikda, albatta, yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar mavjud. Shuningdek, kelgusi yillarda amalga oshirishimiz zarur bo‘lgan ishlarimiz hali juda ko‘p.
Bugun Vatanimiz taraqqiyotning yangi davri, yangi bosqichida o‘zining shaxdam qadamlarini tashlab, ilgarilab bormoqda. Bu jarayonda barcha soha o‘zlarining butun kuch-g‘ayratlarini safarbar etgan, shu jumladan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi ham.
Bizning eng asosiy maqsadimiz aholiga sifatli xizmat ko‘rsatish bo‘lib, va o‘ylaymizki, bu maqsadimizni amalga oshirish yo‘lida amalga oshirayotgan ishlarimizda o‘zining amaliy ifodasini topmoqda.
Biz yangi yilda ham xalqimiz hayot darajasi va sifatini, nafaqat markazlarda, balki respublikamizning barcha hududiga, bir so‘z bilan aytganda har biringizning xonadoningizga kirib borishga, bu orqali esa uzog‘ingizni yaqin, og‘iringizni yengil qilishga alohida ahamiyat qaratamiz.
Kirib kelayotgan 2021 yilda oldimizga yanada ulkan vazifalarni qo‘yganmiz. Ana shu vazifalarning eng asosiysi bu – butun mamlakat bo‘ylab qurilayotgan optik aloqa tarmoqlari orqali faqatgina xonadoningizga emas, balki ko‘nglingizga kirib borishdir! Ana shu ishlarni amalga oshirish uchun sohada faoliyat yuritayotgan har bir xodim o‘z hissasini qo‘shadi, buning uchun bor mahoratini, tajribasini ishga soladi.
Bizning niyatimiz, tilagimiz shuki, har bir oila, har bir inson shiddat bilan rivojlanib borayotgan zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari xizmatidan bahramand bo‘lsin!
Yana bir marta butun O‘zbekiston ahlini kirib kelayotgan yangi – 2021 yil bilan chin dildan tabriklab, barchaga dunyodagi eng katta baxt – oilaviy xotirjamlik, farzandlar, nabiralar baxtu kamolini ko‘rish nasib etishini tilaymiz!

• Новогоднее поздравление Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан искренне поздравляет соотечественников с наступающим 2021-м годом.
Мы поздравляем многонациональный народ Узбекистана, своим добросовестным трудом и научными изысканиями вносящего достойный вклад в развитие нашей Родины, вступающей в новую, стремительно меняющуюся эпоху. В наступающем году мы хотим пожелать нашим соотечественникам крепкого здоровья, мира и спокойствия, семейного счастья и благополучия, больших свершений и процветания.
Несмотря на ряд сложностей и проблем, с которым столкнулась наша республика по причине пандемии COVID-19, распространившейся по всему миру, 2020-й год для нашей страны прошел под знаком мира и благополучия.
Были достигнуты значительные успехи в вопросах исполнения задач, определенных Президентом Шавкатом Мирзиеёвым, в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития в 2017-2021 годах, Государственной программе в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики, в других важных программах и комплексах мер, направленных на развитие сферы информационно-коммуникационных технологий.
Наряду с достигнутыми успехами и достижениями были также допущены и недостатки в работе. В ближайшие годы предстоит большая работа по дальнейшему развитию ИКТ-отрасли.
Сегодня наша страна уверенно делает шаги в новую эру развития, выходит на новый уровень. В этом задействованы ресурсы всех отраслей, в том числе и сферы информационно-коммуникационных технологий.
Наша основная цель – оказывать населению качественные услуги, и проводимая нами работа уже дает свои практические результаты в достижении этой цели.
В новом году мы будем уделять особое внимание повышению уровня и качества жизни населения не только в центральных районах, но и во всех регионах республики. Одним словом, мы будем прилагать усилия для того, чтобы войти в каждый дом, чтобы далекое стало близким, трудное – легким.
В наступающем 2021-м году мы поставили перед собой масштабные задачи. Самая главная из них ­– путем строительства оптоволоконной сети по всей стране не просто войти в каждый дом, но и удовлетворять потребности населения. И для достижения этой цели каждый работник ИКТ-отрасли вносит свой важный вклад, применяет весь свой опыт и мастерство.
Наше стремление – чтобы каждая семья, каждый из нас был доволен качеством информационно-коммуникационных услуг.
Мы ещё раз от всей души поздравляем наш народ с наступающим 2021-м годом, желаем им самое главное – семейного счастья,  благополучия родным и близким!
Пусть 2021-й год будет счастливым для нас и для нашей Родины, принесет в каждую семью и каждый дом удачу и процветание!