• 2020 yil axborot texnologiyalari sohasida muhim yil bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisiga Murojaatnomasida 2020 yilni “Ilm-ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”, deb e’lon qilinishi hamda shu bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqilgani ham axborot texnologiyalari sohasiga muhim ahamiyat berilayotganini ko‘rsatmoqda.
Prezidentimizning 2020 yil 2 martdagi farmoni bilan tasdiqlangan Harakatlar strategiyasining “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi ijrosini ta’minlashda eng ustuvor vazifalaridan biri, ijtimoiy soha ob’ektlari, jumladan, umumta’lim maktablari, maktabgacha ta’lim va sog‘liqni saqlash muassasalarini tezkor internetga ulash vazifasi qo‘yildi.
Shundan kelib chiqib, telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish borasida yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda 1 millionta Internet tarmog‘iga keng polosali ulanish portlari o‘rnatilib, ularning umumiy soni 3 millionga yetkazildi. Bundan tashqari, 32 ming kilometr optik tolali aloqa liniyalari qurildi.
Ma’lumotlar uzatish tarmog‘ining o‘tkazuvchanlik qobiliyati viloyat markazlari darajasida 2 barobarga, tuman markazlari darajasida esa 4 barobar oshdi. Xizmat miqyosini kengaytirish maqsadida 5 mingtadan ortiq mobil aloqa baza stansiyasi o‘rnatilib, ularning jami soni 32 mingtaga yetkazildi va aholi maskanlarida uning qamrovi 98 foizga hamda yuqori tezlikdagi yo‘nalishi 90 foizga yetkazildi. Aholining keng polosali mobil xizmatlariga bo‘lgan ehtiyojini qondirish maqsadida “O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl” filiali tomonidan mavjud 3 000 dan ortiq baza stansiyasi modernizatsiya qilindi.
Jizzax erkin iqtisodiy zonasida Janubiy koreyalik hamkorlar bilan birgalikda 11 million dollarga teng, yillik quvvati 50 ming kilometr optik tolali kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish zavodi ishga tushirildi.
Bugungi kunga qadar telekommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish ishlari asosida 7 906 ta xalq ta’limi, 5 182 ta maktabgacha ta’lim
va 2 988 ta sog‘liqni salash ob’ektlari optik tolali aloqa liniyalari asosida yuqori tezlikdagi Internet xizmatlaridan foydalanishga imkoniyati yaratildi.
Telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish maqsadida yil yakuniga qadar 153,7 million dollar miqdoridagi loyihalarni amalga oshirish belgilangan. Shu kunga qadar asosan telefon xizmatlarini ko‘rsatuvchi 2G mobil tarmoqlarni kengaytirish vazifasi bajarilgan bo‘lsa, hozir tarmoqning qamrovini oshirish bo‘yicha loyihalar 3G/4G tarmoqlarini kengaytirishga yo‘naltirilmoqda. Xususan, shu yilning o‘zida 3 012 ta 2G baza stansiyalar 3G/4G standartiga modernizatsiya qilindi va 2 933 ga yaqin yangi baza stansiyalar o‘rnatilib ishga tushirildi.
Qolaversa, Operator va provayderlarga Internet xizmatlari uchun tarif o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 36,1 foizga arzonlashtirilib, 1 Mbit/s. uchun 45,0 ming so‘mni (4,3 doll.) tashkil etdi.
Mamlakatimizda AKT sohasidagi eng ilg‘or texnologik ishlanmalarni joriy etishga muhim e’tibor qaratiladi. 2019 yil sentyabrdan ikkita mahalliy mobil operator — “UZMOBILE” va “Ucell” 5G texnologiyasini test sinovidan o‘tkazishni boshlagani va bugungi kunda Toshkent shahrida 15 ta baza stansiya test tartibida ishlab turgani shundan dalolat beradi.
Fuqarolarning davlat organlari bilan aloqasini elektron shaklda amalga oshirish, ya’ni davlat o‘z fuqarolari uchun elektron xizmatlar ko‘rsatishi va elektron mahsulotlarni taklif etishi — bu raqamli iqtisodiyotning tarkibiy qismi hisoblanadi.
Elektron davlat xizmatlarini aholi va tadbirkorlik sub’eklariga taqdim etib borish maqsadida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) o‘z faoliyatini olib bormoqda. Bugungi kunda ushbu portal orqali 218 ta elektron davlat xizmatlari taqdim etib kelinmoqda, jumladan 2020 yil davomida 45 ta yangi xizmat joriy etildi. Xususan, uy-joy va kommunal xizmatlar uchun onlayn to‘lovni amalga oshirish, shifokor qabuliga elektron tarzda yozilish, fuqarolarni doimiy va vaqtincha ro‘yxatga olish, kadastr pasportini ro‘yxatdan o‘tkazish hamda ipoteka kreditlari bo‘yicha davlat subsidiyasini olish xizmatlari va boshqa bir qator xizmatlar elektron shaklga o‘tkazildi va portal orqali ishga tushirildi. Elektron davlat xizmatlari bo‘yicha yil boshidan beri 3,1 milliondan ortiq arizalar kelib tushgan bo‘lib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9 foizga oshdi.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining izchil rivojlanishining yana bir muhim omillaridan biri sohada raqobatbardosh mahsulotlar va xizmatlarni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, ularni ichki va tashqi bozorlarda ilgari surish, innovatsion ishlanmalarni rag‘batlantirishdir.
Aynan mana shu maqsadni ko‘zlab barpo etilgan Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park)ning rezidentlari hisoblangan 416 tashkilotda bugun besh ming nafardan ortiq mutaxassis faoliyat yuritmoqda. Eng muhimi, ushbu tashkilotlarning 14 tasi xorijiy kapital ishtirokida tashkil etilgan bo‘lsa, 54 tasi yangi ochilgan.
Toshkent shahrida IT-Park rezidentlari sonini ko‘paytirish va yetarli
shart-sharoitlar yaratish maqsadida umumiy maydoni 408 ming kv. m.ga teng hududda xorijdan jalb qilingan ekspert bilan hamkorlikda IT-Park infratuzilmasi ob’ektlarini qurish konsepsiyasi ishlab chiqilib, qurilish ishlari amalga oshirilmoqda. IT-Parkning hududiy filiallarini tashkil etish bo‘yicha joylardagi mahalliy hokimliklar bilan qo‘shma qarorlar imzolanib, har bir loyiha bo‘yicha bajariladigan vazifalar tarmoq jadvallari tasdiqlandi.
IT-Parkning hududiy filiallari binolari Andijon (“Dijital siti” texnoparki), Farg‘ona (IT-Park Marg‘ilon filiali), Sirdaryo (IT-Park Guliston filiali) Qashqadaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida foydalanishga topshirildi, Andijon filialida 10 ta va Marg‘ilon filialida 7 ta rezident faoliyat yuritmoqda.
Bugungi kunda pochta aloqasini rivojlantirish bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirilib, “O‘zbekiston pochtasi” AJ tomonidan pochta aloqasini yanada rivojlantirish maqsadida 10 ta yangi qo‘shimcha xizmat turlari joriy etildi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) va uning hududiy filiallarida bugungi kunda
1000 nafar professor-o‘qituvchilar faoliyat yuritib kelmoqda. Professor-o‘qituvchilarning 57 nafari fan doktori hamda 259 nafari fan nomzodi bo‘lib, shundan 2020 yilda 16 nafar professor-o‘qituvchilar doktorlik ishini himoya qildi. 2020 yilda TATU va uning hududiy filiallari professor-o‘qituvchilari tomonidan xalqaro Skopus, Veb of Sayns ilmiy jurnallarda 103 ta ilmiy maqolalar chop etildi.
Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan TATU tuzilmasida O‘zbek-Belarus qo‘shma fakulteti tashkil etilib, 2019/2020 o‘quv yilida 505 nafar talaba qo‘shma fakultetning birinchi bosqichini yakunladi. 2020/2021 o‘quv yili uchun qo‘shma fakultetga 500 nafar talaba qabul qilindi.
TATU va uning filiallarida jami 1 5000 nafarga yaqin talaba tahsil olmoqda.
2020 yilda TATU va uning hududiy filiallarida umumiy qiymati
14,7 mlrd. so‘mdan ortiq bo‘lgan 66 ta ilmiy-tadqiqot ishlari (2,4 mlrd. so‘m qiymatidagi 9 ta fundamental, 4,6 mlrd. so‘m qiymatidagi 21 ta amaliy, 4,2 mlrd. so‘m qiymatidagi 8 ta innovatsiya loyihalari va 3,5 mlrd. so‘m qiymatidagi 28 ta xo‘jalik shartnomalar) amalga oshirildi.
TATU 2019 yilda Yevropa Ittifoqining “Erasmus+” dasturi doirasida qiymati 998 ming yevro bo‘lgan 2 ta yangi loyihalarda ishtirok etishni boshladi hamda ushbu loyihalar 2019-2021 yillar davomida amalga oshirilishi belgilangan. Natijada bugungi kunda umumiy qiymati 1,7 mln. AQSh dollari bo‘lgan 9 ta “Erasmus+” dasturi doirasidagi loyihalar amalga oshirilmoqda.
TATUda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi 7 ta ixtisoslik bo‘yicha doktorlik dissertatsiyalar himoyalarini o‘tkazadigan 2 ta ilmiy kengash faoliyat yuritmoqda.
Prezidentimizning 2019 yil 7 yanvardagi PQ-4097-son qarori bilan Toshkent shahrida Amiti universiteti tashkil etilgan va o‘z faoliyatini 2019/2020 o‘quv yilidan boshlagan Toshkent shahrida Amiti universitetiga xorijiy mamlakatlardan 17 nafar PhD darajasiga ega professor-o‘qituvchilar jalb qilingan bo‘lib, 2019/2020 o‘quv yilida 498 nafar talaba birinchi bosqichni yakunladi. Toshkent shahridagi Amiti universitetiga 2020/2021 o‘quv yili uchun kirish imtihonlari to‘liq onlayn shaklda tashkil etilib, 384 nafar talaba qabul qilindi.
Bugungi kunda Toshkent shahridagi INHA universitetida 51 nafar professor-o‘qituvchi va assistent faoliyat yuritib, talabalarning umumiy soni 1506 nafarni tashkil etadi. Toshkent shahridagi INHA universitetiga 2020/2021 o‘quv yili uchun kirish imtihonlari to‘liq onlayn shaklda tashkil etilib, 420 nafar talaba qabul qilindi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab (maktab)ning yangi binosi 2019 yil dekabr oyida foydalanishga topshirilgan bo‘lib, ushbu bino 880 nafar o‘quvchiga mo‘ljallangan. Bugungi kunda maktabda 62 nafar pedagog xodim faoliyat yuritib kelmoqda, shundan 5 nafari fan nomzodi, 14 nafari oliy toifali, 17 nafari 1-toifali, 11 nafari 2-toifali hamda 20 nafari mutaxassis pedgoglardan iborat.
Maktabga 2020/2021 o‘quv yili uchun qabul kvotasi 330 nafar etib belgilangan bo‘lib, kirish imtihonlari respublikamizda birinchi marotaba onlayn shaklda ikki bosqichda o‘tkazildi.
Prezidentimiz tomonlaridan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning
3-tashabbusi doirasida Aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgan, shuningdek, ularni axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb qilish maqsadida respublika bo‘yicha 102 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etildi.

• 2020 год стал важным годом для развития сферы ИКТ
О том, насколько важное внимание уделяется сфере информационно-коммуникационных технологий, говорит тот факт, что 2020 год был назван Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. В соответствии с этим была разработана «дорожная карта» всех цифровых реформ.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 2 марта 2020 «О Государственной программе по реализации Cтратегии действий по Пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 — 2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики» поставлена задача обеспечить социальные объекты - общеобразовательные школы, дошкольные образовательные учреждения и объекты здравоохранения высокоскоростной Интернет-связью.
Это, в свою очередь, играет важную роль в получении молодежью современных знаний, оказании гражданам качественных и оперативных услуг.
Исходя из этого, осуществляется масштабная работа по развитию телекоммуникационной инфраструктуры республики. На сегодняшний день установлен 1 миллион портов широкополосного доступа к Интернету, тем самым их общее количество доведено до 3 миллионов единиц. Помимо этого, проложено 32 тысяч километров оптоволоконных линий связи.
В результате модернизации существующих производственных мощностей пропускная способность магистральных телекоммуникаций была увеличена в областях в два раза, а в районах — в четыре раза. С целью расширения масштабов оказываемых услуг установлено более 5 тысяч базовых станций мобильной связи, тем самым их количество доведено до 32 тысяч штук. Охват мобильной связью населения достиг 98 процентов, в том числе охват высокоскоростной связью — 90 процента. С целью удовлетворения потребностей населения в услугах широкополосной мобильной связи филиалом АК «Узбектелеком» — «Узмобайл» было модернизировано свыше 3 000 базовых станций мобильной связи.
В свободной экономической зоне «Джизак» совместно партнерами из Республики Корея был возведен завод стоимостью 11 миллионов долларов с общим объёмом производства до 50 тысяч километров оптико-волоконных кабелей связи.
К настоящему времени в ходе развития телекоммуникационных сетей порядка 7 906 общеобразовательных школ, 5 182 дошкольных образовательных учреждений, 2 988  объектов здравоохранения обеспечены высокоскоростным Интернетом на основе оптоволоконных технологий.
С целью дальнейшего развития телекоммуникационной инфраструктуры утверждены проекты общей стоимостью 153,7 миллиона долларов. Если до этого момента в основном велись работы по расширению мобильных сетей 2G-поколения, то сегодня проекты нацелены на повышение охвата населения мобильными услугами 3G/4G-поколений. В частности, только в этом году модернизировано 3 012 2G-базовых станций до 3G/4G-стандартов, установлено 2 933 новых станций.
Последовательно снижаются и тарифы за телекоммуникационные услуги.    Так, по сравнению с прошлым годом  тариф на внешний интернет-канал для операторов и провайдеров подешевел на 36,1 процента и сегодня составляет 45,0 тысяч сумов за 1 Мбит/с (4,3 доллара).
Большое внимание оказывается внедрению самых современных технологических решений в ИКТ-сферу. Начиная с сентября 2019 года два отечественных мобильных оператора — «UZMOBILE» и «Ucell» начали тестовые испытания 5G-технологий, и в настоящее время в Ташкенте введены в действие 15 базовых станций.
Важной частью цифровых реформ является взаимодействие граждан с государственными органами посредством электронной платформы, оказание государством населению современных электронных услуг.
С этой целью был создан Единый портал интерактивных государственных услуг (https://my.gov.uz). Сегодня посредством данного портала оказывается 218 электронных государственных услуг. С начала года в систему ЕПИГУ было внедрено 45 новых услуг. В частности, такие услуги как осуществление онлайн-оплаты за жилье и коммунальные услуги, электронная запись к врачу, подать регистрация по месту постоянного и временного проживания, регистрация кадастрового паспорта, получение государственной субсидии по ипотечному кредиту, были переведены в электронный формат, и теперь ими можно воспользоваться через портал. С начала года поступило свыше 3,1 миллиона заявок по электронным госуслугам, что на 9 процентов больше по сравнению с прошлым годом.
Еще одно из важных условий последовательного развития информационно-коммуникационных технологий — создание комфортных условий для производства конкурентоспособной продукции и услуг, их продвижение на внутреннем и внешнем рынках, стимулирование инновационных разработок.
С этой целью был создан Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park). В настоящее время 416 компаний являются его резидентами, где трудится  свыше 5 тысяч специалистов. Примечательно, что 14 из них созданы с участием иностранного капитала, а 54 – с нуля.
Совместно с привлеченным зарубежным экспертом разработана концепция строительства объектов инфраструктуры IT Park общей площадью 408 тысяч кв. м., которая позволит увеличить число резидентов технопарка. С хокимиятами на местах были заключены соглашения по организации территориальных филиалов резидентов IT Park, утверждены сетевые графики выполняемых задач по каждому проекту.
Уже введены в действие региональные филиалы IT Park — Digital city в городе Андижане, филиалы в Маргилане Ферганской области, Гулистане Сырдарьинской области, а также Кашкадарьинской, Джизакской и Самаркандской области. Сегодня в Андижанском филиале IT Park свою деятельность осуществляют 10 резидентов, в Маргиланском — 7 резидентов.
Осуществляется последовательная работа по развитию почтовой сферы. В частности, в этом году АО «Узбекистон почтаси» было внедрено 10 новых услуг.
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий осуществляет деятельность свыше тысячи профессоров и преподавателей, в том числе 57 докторов и 259 кандидатов наук. В 2020 году успешно прошли защиты 16 докторских диссертаций. В 2020 году профессорами и преподавателями ТУИТ и его региональных филиалов было опубликовано 103 научные статьи в международных журналах Scopus, Web of Science..
Соответствующим постановлением Кабинета Министров в структуре ТУИТ был открыт совместный Узбекско-Белорусский факультет. В 2019/2020 учебном году 505 студентов успешно окончили первый курс факультета. В 2020/2021 учебном году на совместный факультет поступило 500 студентов.
В настоящее время в ТУИТ и его филиалах в настоящее время обучается порядка 1500 студентов.
В 2020 году в ТУИТ и его региональных филиалах осуществлялось 66 научно-исследовательских работ на общую сумму 14,7 миллиарда сумов: 9 фундаментальных на сумму 2,4 миллиарда сумов, 21 практических на сумму 4,6 миллиарда сумов, 8 инновационных на сумму 4,2 миллиарда сумов и 28 проектов на основе хозяйственных договоров на сумму 3,5 миллиарда сумов.
В 2019 году в ТУИТ стартовали два новых проекта в рамках программы Европейского союза «Erasmus+» общей стоимостью 998 тысяч евро. Эти проекты предусматривается завершить в 2019-2021 годах. В настоящее время реализуется 9 проектов в рамках программы «Erasmus+» общей стоимостью 1,7 миллиона долларов.
В структуре ТУИТ действует два научных совета по защите докторских диссертаций по 7 направлениям в сфере ИКТ.
В соответствии с постановлением Президента от 7 января 2019 года был организован Университет Амити в Ташкенте. В начавшем в 2019/2020 учебном году свою работу университете преподают 17 профессоров и преподавателей со степенью PhD. В 2020/2021 учебном году по результатам онлайн-приема поступили 384 студента.
В настоящее время в Университете Инха в Ташкенте осуществляет свою деятельность 51 профессор, преподаватель и ассистент. Общее количество студентов университета составляет 1506 человек. Вступительные экзамены на 2020/2021 учебный год в университет также были полностью проведены в онлайн-формате, по итогам которых поступило 420 студентов.
В декабре 2019 года было полностью сдано в эксплуатацию новое здание Специализированной школы по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, рассчитанное на 880 учеников. В настоящее время в школе преподают 62 учителя. Пять из них – обладатели кандидатской степени, 14 – учителя высшей категории, 17 – учителя 1-ой категории, 11 – 2-ой категории и 20 квалифицированных педагогов-специалистов.
Квота на поступление в Специализированную школу в 2020/2021 году составила 330 человек, и вступительные экзамены в школу впервые были проведены в онлайн-формате.
С целью создания условий для широкого и эффективного использования компьютерных технологий и Интернета населением и молодежью, их широкого привлечения к предпринимательской деятельности в сфере ИКТ в рамках третьего направления Пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан по всей республике было открыто 102 Учебных центра цифровых технологий.