• Xorazm viloyatida o‘n birinchi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ish boshladi
Mazkur o‘quv markazlaridan yana biri Xorazm viloyati Xiva tumanida ochildi. Ushbu markaz Xorazm viloyatida tashkil etilgan o‘n birinchi o‘quv markazi hisoblanadi. O‘quv markazini tashkil etish uchun Xiva tumanidagi umumta’lim maktabining bo‘sh turgan binosi tanlab olindi va zamonaviy talablar asosida to‘liq ta’mirlandi.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazini ochilishiga bag‘ishlangan tadbirda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hududiy boshqarmasi, Xiva tumani hokimligi rahbar va xodimlari, tumanning faollari va yoshlar ishtirok etdilar.
Tuman yoshlari ushbu o‘quv markazida kompyuter savodxonligini oshirish, dasturlash, robototexnika, kibersport hamda boshqa bir qator yo‘nalishlarda bilimini oshiradilar. Shu bilan birga yoshlar axborot texnologiyalari, dasturlash sohalarida innovatsion ishlanmalar yaratish, start-ap loyihalarini ishlab chiqish bilan shug‘ullanadilar.

• В Хорезмской области начал свою работу одиннадцатый Учебный центр цифровых технологий
Один из таких учебных центров был организован в пустующем здании общеобразовательной школы в Хивинском районе Хорезмской области и отремонтирован в соответствии с современными требованиями. Данный учебный центр стал одиннадцатым по счету учебным центром цифровых технологий.
В церемонии открытия учебного центра приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Хорезмской области, хокимията Хивинского района, активисты района, а также местная молодежь.
Районная молодежь в данном учебном центре будет повышать свою компьютерную грамотность, обучаться на курсах по основам программирования, робототехники, киберспорта и другим направлениям. Также молодые люди будут заниматься разработкой инновационных технологий, реализацией стартап-проектов в сфере информационных технологий и программирования.