Mamlakatimizda zamonaviy axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish, elektron davlat xizmatlarini ko‘rsatishning yaxlit tizimini yaratish, davlat organlarining aholi bilan muloqot qilishining yangi mexanizmlarini joriy etish yuzasidan izchil ishlar olib borilmoqda.
Yurtimizda 2020 yil “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb e’lon qilingani ham bejiz emas. Joriy yilda axborot kommunikatsiya texnologiyalari sohasida bir qator yirik loyihalar amalga oshirildi.
2020 yil 28 aprel kuni “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilindi. Hujjatga muvofiq, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida raqamli iqtisodiyot bilan shug‘ullanadigan yaxlit tizim yaratildi.
Shu bilan bir qatorda, O‘zbekiston Respublikasida mamlakatning jadal raqamli rivojlanishini ta’minlash, hududlarda raqamli tafovutni bartaraf etish, davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish, aholi va tadbirkorlik sub’ektlariga qulay davlat xizmatlarini ko‘rsatish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi.
Bunda, 2020–2022 yillarda hudud va tarmoqlarni raqamli transformatsiya qilish doirasida,aholi punktlarini Internet tarmog‘iga ulash darajasi, shu jumladan keng polosali ulanish portlarini 2,5 milliongacha ko‘paytirish, 20 ming kilometr optik tolali aloqa liniyalarini qurish va mobil aloqa tarmoqlarini rivojlantirish orqali, keng polosali mobil aloqa qamrov darajasini 95 foizga yetkazish belgilandi.
Yuqorida ko‘rsatilgan hujjatlarda belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida, “Oʻzbektelekom” AK tomonidan 2020-yilda mamlakat operatorlari va provayderlariga koʻrsatiladigan telekommunikatsiya xizmatlari narxlarini pasaytirishga qaratilgan qator loyihalar amalga oshirildi.
IP-transport xizmatlari boʻyicha “Maʼlumotlarni uzatish magistral va multservis tarmoqlarini kengaytirish” loyihasi doirasida “Oʻzbektelekom” AK tomonidan amalga oshirilgan ishlar natijasida, joriy yilda transport tarmogʻining oʻtkazuvchanlik qobiliyati viloyat markazlarigacha 2 barobarga (400 Gbit/s. gacha), tuman markazlarigacha esa 4 barobarga (40 Gbit/s. gacha) oshirilgan.
Mazkur loyiha boʻyicha ishlarning asosiy qismi yakunlanganligi munosabati bilan, 2021-yil 1-yanvardan transport kanallarini ijaraga berish xizmati joriy narxini 2 barobarga arzonlashtirilmoqda.
Transport tarmogʻi oʻtkazuvchanlik qobiliyatini kengaytirish va narxlarini arzonlashtirish operator va provayderlarning respublikamizning chekka hududlarida faoliyatini rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratadi.
Har bir foydalanuvchi uchun xizmat narxini arzonlashtirish, barcha toifadagi abonentlar uchun xizmatlardan foydalanish imkoniyatini yaratish boʻyicha ishlar olib borilmoqda. Xususan, 2020-yil noyabr oyidan operator va provayderlarga xalqaro paketli kommutatsiya markazi (XPKM) orqali taqdim etiladigan 1 Mbit/s tezlikdagi kanal narxi oldingi tariflarga nisbatan 20 % ga arzonlashtirilib, 45 022 soʻm deb belgilandi.
2021-yil 1-yanvardan boshlab mazkur xizmat narxi 40 000 soʻmgacha arzonlashtirilishi rejalashtirilmoqda.

• Стоимость 1 Мбит/с, предоставляемая операторам и провайдерам через Международный центр пакетной коммутации, снижена на 20%
Сегодня в республике осуществляется последовательная работа по развитию современных информационных технологий и коммуникаций, созданию целостной системы оказания электронных государственных услуг, внедрению новых механизмов по взаимодействию государственных органов с населением.
Символично и то, что 2020 год у нас в стране объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. В текущем году в сфере информационно-коммуникационных технологий был реализован ряд масштабных проектов.
28 апреля 2020 года было принято постановление Президента «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства». В соответствии с документом, в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций было создана комплексная система по развитию цифровой экономики.
Согласно постановлению, вопросы развития электронного правительства, цифровизации экономических отраслей и сельского хозяйства, организации и управления IT-парками полностью перешли в ведение Министерства. В 2020-2022 годах запланирована реализация в общей сложности 268 проектов, в частности, в рамках развития системы «Электронное правительство» — 104 проекта, в реальном секторе экономики – 87 проектов, по развитию телекоммуникационной инфраструктуры — 35 проектов, аграрной сферы – 24 проекта, IT-парков – 18 проектов. На Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций возложены полномочия по классификации базы данных государственных ведомств, их подключению к межведомственной интеграционной платформе, внедрению единых технологических требований по электронному сотрудничеству.
Вместе с этим, с целью обеспечения ускоренного цифрового развития Республики Узбекистан, устранения цифрового разрыва в регионах, повышения эффективности государственного управления, оказания удобных государственных услуг для бизнеса и населения был принят Указ Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Стратегии «Цифровой Узбекистан — 2030» и мерах по ее эффективной реализации» (№УП-6079, 05.10.2020).
В соответствии с указом в 2020-2022 годах в ходе цифровой трансформации регионов и отраслей намечено повысить уровень охвата Интернетом в населенных пунктах, в том числе довести количество установленных портов широкополосного доступа до 2,5 миллиона единиц, проложить 20 тысяч километров оптоволоконных кабелей связи, посредством развития сетей мобильной связи повысить уровень охвата широкополосной мобильной связью до 95 процентов.
С целью исполнения вышеуказанных задач, определенных в документе, АК "O'zbektelekom" в 2020 году был реализован ряд проектов по снижению цен на услуги, оказываемых для отечественных операторов и провайдеров.
По услугам IP-транспорта в результате работы, проводимой АК «Узбектелеком» в рамках проекта «Расширение магистральных и мультисервисных сетей передачи данных» в этом году, пропускная способность транспортной сети до областных центров увеличена в два раза (до 400 Гбит / с), а до районных центров - в четыре раза (до 40 Гбит/с).
В связи с завершением основной части работ по данному проекту, с 1 января 2021 года снижается стоимость услуг по аренде транспортных каналов в 2 раза.
Стоит отметить, что расширение пропускной способности транспортной сети и снижение стоимости услуг в значительной степени скажется на развитии деятельности операторов и провайдеров в отдалённых регионах Республики.
Ведутся работы по снижению стоимости для конечного пользователя, повышения их доступности для всех категорий абонентов. В частности, с ноября 2020 года снижена стоимость канала скоростью 1 Мбит/с, предоставляемых операторам и провайдерам через международный центр пакетной коммутации (МЦПК) на 20 % и установлена в размере 45 022 сум.