• Oʻzbekiston ochiq ma’lumotlar jahon reytingida (ODIN) dunyoda 44-oʻrinni, Markaziy Osiyo bo’yicha 1-oʻrinni egalladi
Open Data Inventory ochiq ma’lumotlar jahon reytingida Oʻzbekiston 125 pog’onaga koʻtarilib, dunyoda 44-oʻrinni, Markaziy Osiyo bo’yicha 1-oʻrinni egalladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 9-aprel kuni “Davlat boshqaruvining ochiqligi va shaffofligini ta’minlash va mamlakatning statistika salohiyatini oshirish yuzasidan qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi, bu oʻz navbatida mamlakatimizda ochiq ma’lumotlar tizimini rivojlantirish uchun mustahkam asos boʻlib xizmat qildi. Ushbu qarorga muvofiq, davlat organlari va tashkilotlarining ochiq ma’lumotlar toʻplamlari roʻyxati shakllantirildi.
Oʻtgan davrda vazirlik va idoralar, Oʻzbekiston Respublikasida ochiq ma’lumotlar tizimini rivojlantirish boʻyicha bir qator ishlar amalga oshirildi. Ushbu ishlar natijalarini mamlakatimizning ochiq ma’lumotlar boʻyicha xalqaro reytinglar va indekslarda mavqeining sezilarli darajada yaxshilanishida koʻrish mumkin. Xususan, Open Data Inventory (ODIN) jahon reytingida O‘zbekistonning o‘rni sezilarli darajada ko‘tarildi.
Open Data Inventory (ODIN) ochiq ma’lumotlar jahon reytingi Open Data Watch xalqaro notijorat tashkiloti tomonidan ishlab chiqariladi. ODIN rasmiy statistika kamchiliklarini aniqlash, ochiq ma’lumotlar siyosatini ilgari surish, milliy statistika organlari (MSO) bilan ma’lumotlardan foydalanuvchilar oʻrtasida muloqotni yaxshilash va ragʻbatlantirishga qaratilgan qamrov va ochiqlikni baholaydi.

• Узбекистан во всемирном рейтинге открытых данных (ODIN) занял 44-е место в мире и 1-е место в Центральной Азии
Узбекистан поднялся сразу на 125 позиций вверх во всемирном рейтинге открытых данных Open Data Inventory (ODIN) таким образом заняв 44-е место в мире и 1-е место в Центральной Азии.
9 апреля 2019 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по обеспечению открытости и прозрачности государственного управления, а также повышению статистического потенциала страны», которое послужило прочной основой для развития системы открытых данных в нашей стране. В соответствии с этим постановлением формируются перечни наборов открытых данных государственных органов и организаций.
За прошедший период министерствами и ведомствами, а также международными организациями, была проделана большая работа по развитию системы открытых данных в Республике Узбекистан. И результаты этой работы можно увидеть в значительном улучшении позиций нашей страны в международных рейтингах и индексах по открытым данным. В частности, во всемирном рейтинге открытых данных Open Data Inventory (ODIN) позиции Узбекистана значительно улучшились.
Всемирный рейтинг открытых данных Open Data Inventory (ODIN) разработан и реализуется со стороны международной некоммерческой организации Open Data Watch. ODIN оценивает охват и открытость официальной статистики для выявления пробелов, продвижения политики открытых данных, улучшения доступа и поощрения диалога между национальными статистическими управлениями (НСУ) и пользователями данных.