• Konstitutsiya – Mustaqilligimizning va amalga oshirilayotgan islohotlarimizning huquqiy negizi
2020 yil 9-dekabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi hamda O‘zbekiston Respublikasining Davlat madhiyasi qabul qilinganligining 28 yilligi munosabati bilan Vazirlik markaziy apparati boshqarma va bo‘limlari xodimlari ishtirokida “Konstitutsiya va Madhiya istiqlol hamda milliy g‘urur timsoli” mavzuidagi davra suhbati o‘tkazildi.
Davra suhbatida AKT vaziri o‘rinbosari J.Egamberdiyev, barchani yurtimiz hayotida ikki muhim sana bilan qutlab, O‘zbekiston Konstitutsiyasi qabul qilinganidan buyon o‘tgan 28 yil mobaynida hayotga izchil joriy etilayotganligi, aynan mana shu hujjat sabab yurtimizda fuqarolar va millatlararo totuvlik ta’minlanib, turmush farovonligi yildan-yilga ortib borayotganligi, ijtimoiy-madaniy rivojlanish, ta’lim, ilm-fan sohalarida ulkan muvaffaqiyatlarga erishilayotganligiga alohida to‘xtalib o‘tdi. Shuningdek, barchani jamiyatimizda qonun ustuvorligini ta’minlashni o‘zining muqaddas vazifasi deb bilishga, Davlat madhiyasiga zo‘r ehtirom bilan qarashga chorladi.
Tadbirda Toshkent davlat yuridik universiteti yuridik fanlar doktori, professor Haydarali Muhammedov va O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi mas’ul xodimi Zafar Rahmonovlar Bosh qomusimiz – Konstitutsiya xalqimiz siyosiy-huquqiy tafakkurining yuksak namuna ekanligi, u qabul qilingan kundan boshlab hozirgacha erkin va ozod, tinch va osoyishta hayotimizning qonuniy kafolati bo‘lib kelayotganligi, huquqiy demokratik davlat, kuchli fuqarolik jamiyati barpo etish borasida mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilayotganligi to‘g‘risida o‘z fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi.

• Конституция – правовая основа нашей Независимости и проводимых реформ
9 декабря 2020 года в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций прошло мероприятие под названием «Конституция и Гимн — символ независимости и национального самосознания», приуроченное к 28-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан и 28-й годовщине принятия Государственного гимна Республики Узбекистан с участием сотрудников управлений и отделов центрального аппарата Министерства.
Выступивший с приветственным словом заместитель Министра ИКТ Ж. Эгамбердиев поздравил всех с этими двумя памятными датами, отметив последовательное воплощение принципов Конституции в жизнь, принятой 28 лет назад, обеспечивших гражданское и межнациональное согласие в нашей стране, поэтапное повышение уровня благосостояние нашего народа, социально-культурное развитие, достижение значительных успехов в сфере образования и науки. Также он отметил священный долг каждого гражданина в обеспечении верховенства закона, оказании высокого почета и уважения Государственному гимну.
Выступившие на мероприятии доктор юридических наук, профессор Ташкентского государственного юридического университета Хайдарали Мухаммедов и ответственный работник Министерства юстиции Республики Узбекистан Зафар Рахмонов в своих выступлениях подчеркнули, что Основной Закон нашей страны – Конституция Республики Узбекистан является ярким образцом политико-правового самосознания нашего народа, правовым гарантом нашей свободной и мирной жизни, прочной основой для создания правового демократического государства, сильного гражданского общества.