• O‘zganing yer uchastkasidan cheklangan tarzda foydalanish huquqi (servitut) to‘g‘risidagi kelishuvni onlayn tarzda rasmiylashtirish mumkin
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining yaratilishi va ishga tushurilishi elektron hukumat tizimini rivojlantirish jarayonida muhim qadam bo‘ldi. Bu esa, o‘z navbatida, nafaqat vaqtni, mehnat va moliya harajatlarini tejashga yordam beradi, eng asosiysi, fuqarolarimiz uchun qulaylik yaratib beradi, ularga qator xizmatlarni tezkor ravishda taqdim etishga zamin yaratadi.
Yagona portalga yangi joriy etilgan davlat xizmatlaridan biri ozganing yer uchastkasidan cheklangan tarzda foydalanish huquqi (servitut) togrisidagi kelishuvni davlat ro'yhatidan o'tkazish  joriy qilindi.
Servitut huquqi o‘zi nima? Servitut bu yer egasining muayyan hollarda qo‘shni yer egasiga tegishli yerdan cheklangan tarzda foydalanishni talab qilish huquqidir.
Mazkur xizmat bir ish kuni mobaynida ko‘rsatiladi, va undan foydalanish uchun bazaviy hisoblash miqdorining 1,25 baravari undiriladi. Agarda siz ushbu xizmatdan Yagona portal orqali foydalansangiz, unda 10 foiz chegirmaga ega bo‘lasiz.

• Право на ограниченное пользование чужим земельным участком (сервитут) можно оформить онлайн
Создание и запуск Единого портала интерактивных государственных услуг стало важной вехой в развитии электронного правительства (my.gov.uz). Это, в свою очередь, не только позволит значительно сэкономить временные, трудовые и финансовые ресурсы, но самое главное, создаст дополнительные удобства для граждан, позволит им получать различные услуги вовремя и без больших издержек.
В числе новых государственных услуг, внедренных в систему ЕПИГУ — государственная регистрация прав на ограничение пользования чужим земельным участком (сервитут).
Что такое сервитут? Сервитут это право требовать ограниченного пользования при определенных обстоятельствах чужим земельным участком, принадлежащей соседнему землевладельцу.
Сама услуга оказывается в течение одного рабочего дня. Услуга платная: за нее взимается сбор в размере 1,25 базовой расчетной величины. Если же вы воспользуетесь услугой через Единый портал, то получите скидку в размере 10 процентов.