• Dasturlash hamma uchun
“One million Uzbek Coders” kurslarini toʻliq oʻrganishni qaror qilgan Jasur va Gulnoza Xolovalar oilasi toʻrt farzandi bilan birgalikda “One Million Uzbek Coders” platformasida tahsil olishdi.
39 yoshli Jasur Xolov Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining axborot texnologiyalari yoʻnalishi bitiruvchisi, iqtisodiyotning turli sohalarida koʻp yillik tajribaga ega. Uning turmush oʻrtogʻi Xolova Gulnoza Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti bitiruvchisi. Mental arifmetika boʻyicha xalqaro darajadagi murabbiy. Hozirda u maktabda matematika, informatika va ITga ixtisoslashtirilgan fanlarni oʻrgatmoqda.
Toʻngʻich qiz, Hilola, 17 yoshda, Parkent tumanidagi 5-davlat ixtisoslashtirilgan maktabini chuqurlashtirilgan matematika, rus va ingliz tillarini oʻrganish boʻyicha tamomlagan. Yaqinda Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti, Axborot texnologiyalari yoʻnalishiga davlat granti asosida oʻqishga qabul qilingan. Kelgusida u Yaponiyada magistratura yoʻnalishida tahsil olib Oʻzbekistonda arxitektura va qurilish sohasida innovatsion loyihalarni yaratish borasida yetarli tajriba yigʻishni rejalashtirgan.
Bahrom, 15 yosh, 9-sinf oʻquvchisi, xuddi shu maktabda tahsil oladi. Bahrom kelajakda tajribali ilovalar yaratuvchi dasturchi boʻlishni, Massachusets texnologik universitetida (MIT) tahsil olib Oʻzbekiston nomini jahon miqyosida tanituvchi ilovalarni yaratmoqchi.
Oʻrtancha farzand, Barno, 13 yoshda, Parkent tumanidagi 40-maktabning 7-sinf oʻquvchisi. U mental arifmetika boʻyicha xalqaro onlayn olimpiada gʻolibi. Kelgusida axborot texnologiyalari boʻyicha bilim beruvchi shaxsiy maktabini ochishni hamda “Maʼlumotlar tahlili” sohasida taʼlim berishni orzu qiladi.
Kichik qizi, Zumrad, 10 yoshda, Parkent tumanidagi 40-sonli maktabning 4-sinf oʻquvchisi. Zumrad dizaynga qiziqadi va kun kelib shaxsiy liboslar kolleksiyasini tuzish hamda veb dizaynni mukammal oʻrganishni istaydi.
Xolovlar oilasi, farzandlariga toʻgʻri namuna koʻrsatayotgani, ularni, yangi marralarni zabt etish, maqsadga erishish yoʻlida ruhlantirayotganini alohida taʼkidlash lozim. Xolovlar oilasi ayniqsa, farzandlari kamida axborot texnologiyalari sohasida minimal bilimlarga ega boʻlishini, koʻpida professional dasturchi boʻlib, kishilar hayotini yaxshilash va jamiyatga yordam beradigan innovatsion loyihalarni yaratadigan shaxs boʻlib yetishib chiqishini istaydigan ota-onalar yoki boʻlgʻusi oila sohiblari uchun oʻziga xos namuna boʻla oladi.

• Программирование для всех
Супруги Жасур и Гулноза Холовы вместе со своими четырьмя детьми прошли обучение на платформе «One Million Uzbek Coders».
Жасур Холов, 39 лет, выпускник Ташкентского государственного экономического университета по направлению «Информационные технологии», имеет многолетний опыт в разных отраслях экономики. Его супруга, Холова Гулноза, выпускница Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами. Тренер международного уровня по ментальной арифметике. Сейчас преподаёт математику, информатику и специализированные предметы по IТ-направлению.
Старшая дочь Хилола, 17 лет. Закончила государственную специализированную школу №5 Паркентского района по углубленному изучению математики, русского и английского языков. Недавно поступила в Ташкентский государственный технический университет имени Ислама Каримова по направлению «Информационные технологии» на грантовой основе. В будущем мечтает обучаться в магистратуре в Японии и набраться опыта, создавать инновационные архитектурно-строительные проекты в Узбекистане.
Сын Бахром, 15 лет, ученик 9-го класса школы №5 Паркентского района. Бахром хочет стать профессиональным разработчиком приложений, поступить в MIT (Массачусетский технологический институт) и создать приложения, которые смогут прославить Узбекистан.
Средняя дочь Барно, 13 лет, ученица 7-го класса школы №40 Паркентского района. Является призёром международной онлайн-олимпиады по ментальной арифметике. В будущем хочет открыть частную специализированную школу по информационным технологиям, а также стать преподавателем предмета «Анализ данных».
Младшая дочь Зумрад, 10 лет, ученица 4-го класса школы №40 Паркентского района. Зумрад увлекается дизайном и мечтает однажды создать собственную коллекцию одежды, а также изучить веб-дизайн.
Нельзя не отметить тот факт, что Жасур и Гулноза Холовы подают правильный пример своим детям — не заставляют и не принуждают, а наоборот, мотивируют их к свершению новых подвигов, достижению своих целей и стремлению к развитию. Семья Холовых должна стать примером для всех, а особенно для родителей или будущих отцов и матерей, которые хотят, чтобы их дети, как минимум, были грамотными и обладали минимальными знаниями в сфере информационных технологий, а максимум, стали профессиональными разработчиками, создавали инновационные проекты, которые смогут изменить жизни людей к лучшему и приносить пользу обществу.