Xitoy 2035-yilgacha to‘laqonli elektromobillarga o‘tishni rejalashtirmoqda
Mazkur reja beshta asosiy taynch punktlaridan iborat bo‘lib, o‘z ichiga qator vazifalarni qamrab olgan: ehtiyot qismlari va tayyor transport vositalarni ishlab chiqarish, yangi turdagi sanoat ekotizimini yaratish, sanoat integratsiya va rivojlanishiga ko‘maklashish, mavjud infratuzilmani yahshilash, ilmiy tadqiqotlarga madad berish.
2025-yilga kelib bozorda sotuvga chiqarilgan elektromobillarning ulushini 20% gacha yetkazilishi rejalashtirilgan bo‘lsa, 2035-yilga kelib ular sotuvlarning asosiy yo‘nalishiga ayalanadi. Mazkur muddatgacha davlat sektori to‘la ravishda elektromobillar bilan ta’minlanishi rejalashtirilmoqda.
NASA Oyni 2030-yilgacha o‘zlashtirish rejalari bilan tanishtirdi
NASA insoniyat tomonidan Oyni joriy dekada ichida o‘zlashtirish rejalarini e’lon qildi. NASA Artemis missiyani amalga oshirish doirasida Oy ustuga ilk marotaba 2024-yilda ikkita astronavtlarni – erkak va ayol kishini tushirishni rejalashtirilgan. Tushirish joyda tayanch nuqta o‘rnatiladi.
Oyga yangi ekspeditsiyalarni yilda bir martda jo‘natishni rejalashtirilmoqda. Boshida missiyalar qisqa muddatli — bir-ikki haftaga mo‘ljallangan bo‘lsa, keyinchalik missiyalarining muddati ikki kishi uchun ikki oygacha, to‘rt kishi uchun bir oygacha uzaytirilishi belgilangan.
Telegramning yangi versiyasi yangi imkoniyatlarni bermoqda
Telegram kompaniyasi Android va iOS mobil operatsion tizimlari uchun mo‘ljallangan o‘z ilovaning yangi versiyasini taqdim etdi. Unda qator takomillashtirilgan va qo‘shilgan funksiyalar mavjud.
Xususan, endi bitta chatda qator muhim xabarlarni aks ettirib, ularni alohida yoki boshqa ekranda ro‘yxat tarzda ko‘rib chiqish mumkin. Bundan tashqari xabarlarni nafaqat kanal va guruhlarda, shaxsiy yozishuvda ham tepaga bog‘lasa bo‘ladi.
Geopozitsiya funksiyasi ham yahshilandi. Endilikda joylashuvi to‘g‘risida ma’lumotlarni real vaqt rejimida jo‘natishda mehmon yaqinlashib kelayotgani haqida xabarni ham ko‘rsa bo‘ladi. Bu esa uni oldiga vaqtida chiqishga va uni kutvolib, topishga yordam beradi. Xaritada foydalanuvchilarning harakat yo‘nalishlari ham aks ettiriladi.
Statistikani ko‘rish funksiyasi ham takomillashtirilgan. Kanalning umumiy statistikani ko‘rishdan tashqari har bir e’lon qilingan xabar (post) uchun statistikani ko‘rish va chop etilgan kanallarining ro‘yxatini ko‘rish imkoniyat yaratilgan.
Yangiliklar orasida pleylistlarni ham ko‘rsatish mumkin. Endilikda qator musiqaviy fayllarni jo‘natishda ularni ro‘yxat ko‘rinishida shakllantirish mumkin. Mazkur funkisyadan boshqa formatdagi fayllar bilan ham foydalansa bo‘ladi.
Bundan tashqari, Android platformasida fotorasmi ko‘rish jarayonida uni tahrir qilsa va yuklamasdan qaytadan jo‘natsa bo‘ladi. Android tizimi uchun yangi animatsiya. o‘yin avtomati va emodzilar paydo bo‘ldi.
2020-yil 3-kvartal bo‘yicha smartfonlar jahon bozorida yetakchilik qilayotgan kompaniyalar
Counterpoint Technology Market Research smartfonlar jahon bozorini o‘rganish bo‘yicha natijalarni e’lon qildi.
Tadqiqotlarga ko‘ra, smartfonlarning global bozori bosqichma-bosqich COVID-19 pandemiyasi tufayli inqirozdan so‘ng tiklanmoqda. Joriy yil ikkinchi kvartal bilan solishtirganda smartfonlar bo‘yicha sotuv hajmi 32% ga o‘sdi. Umuman uchunchi kvartal bo‘yicha jahon bozorida 365,6 mln. smartfonlar sotilgan edi.
Mazkur davr ichida sotuvlar bo‘yicha Samsung kompaniyasi yetakchilib ko‘rsatib, 79,8 mln. dona mobil qurilmalarni sotdi va jahon bozorida 22% ulushi bilan birinchi o‘ringa chiqdi. Ikkinchi o‘rinni Huawei kompaniyasi egallab, 50,9 mln. dona smartfonlarni sotdi va jahon bozorining 14% ulushiga egalik qildi. Uchinchi pog‘onaga Xiaomi kompaniyasi ko'tarilib, mazkur davr ichida 46,2 mln. dona smartfonlarni sotdi va o‘z ulushini 8% dan 13% gacha ko‘tardi.
Disney inson harakati va mimikani o‘xshatadigan robotni taqdim etdi
Disney Research tadqiqot kompaniyasi inson harakati va mimikasini maksimal darajada o‘xshatish qobiliyatiga ega robotni taqdim etdi
Robot ko‘kragida joylashgan Mynt Eye D-1000 RGB-D2 kamerasi robot oldida inson borligi haqida oqohlantiradi. Har bir robotga turli vaziyatlarda qanday harakat qilish ssenariysini yaratish mumkin.

Китай намерен полностью перейти на электромобили уже к 2035 году
В понедельник был официально опубликован План развития индустрии новых энергетических транспортных средств (2021-2035) — масштабная программа по полному переходу китайской автомобильной промышленности на производство экологически чистых автомобилей.
Сам план состоит из пяти основных пунктов и включает в себя такие задачи как: производство комплектующих и полностью готовых транспортных средств, построение нового типа промышленной экосистемы, содействие промышленной интеграции и развитию, улучшение инфраструктуры, поддержка научных исследований.
К 2025 году долю продаваемых на рынке новых электромобилей планируется довести до 20%, а к 2035 году они станут основным направлением продаж. К этому времени государственный сектор полностью перейдет на электромобили.
NASA озвучило планы по освоению Луны до 2030 года
NASA опубликовало план освоения Луны человеком до конца текущего десятилетия. В ходе реализации миссии NASA Artemis первыми на Луну в 2024 году высадятся два астронавта: мужчина и женщина. На месте высадки будет разбит базовый лагерь.
Затем новые экспедиции к Луне будут отправляться примерно один раз в год. Ранние миссии будут краткосрочными — на неделю–две, но по мере расширения лагеря миссии пребывания на Луне будут продлены до двух месяцев для двух человек или до месяца для четырёх.
Новая версия Telegram предоставляет новые возможности
Компания Telegram представила новую версию своего приложения для мобильных устройств под управлением операционных систем Android и iOS. В нем реализовано большое количество улучшений и дополнений.
В частности, теперь в одном чате можно зафиксировать сразу несколько важных сообщений: их можно просматривать по отдельности или в виде списка на отдельном экране. Плюс к этому закрепление сообщений стало доступно не только в группах и каналах, но и в личной переписке.
Улучшения и затронули трансляцию геопозиции. Теперь при отправке данных о местоположении в реальном времени можно настроить оповещения об их приближении — это поможет вовремя выйти навстречу гостю и легко найти его. Также на карте теперь обозначается направление движения пользователей.
Улучшены инструменты просмотра статистики. Помимо общей статистики канала, можно получить подробную статистику для каждой отдельной публикации, включая список публичных каналов, в которые пересылалось сообщение.
В числе нововведений можно упомянуть плейлисты. Теперь при отправке нескольких музыкальных файлов их можно сгруппировать в список. Таким способом можно отправлять и файлы любых других форматов.
Следует также упомянуть о новых анимациях на Android, игровом автомате и новых анимированных эмодзи. На платформе Android при просмотре фотографии можно быстро отредактировать её и отправить снова, без необходимости сохранять и загружать заново.
Топ-10 лидеров мирового рынка смартфонов по итогам 3 квартала 2020 года
Исследовательская компания Counterpoint Technology Market Research огласила итоги изучения мирового рынка смартфонов по итогам третьего квартала текущего года.
Согласно исследованиям, глобальный рынок смартфонов постепенно восстанавливается после кризиса вследствие пандемии COVID-19. Так, по сравнению с вторым кварталом этого года продажи смартфонов выросли на 32%. Всего на мировом рынке было продано 365,6 млн. смартфонов.
Лидером продаж по итогам третьего квартала стала компания Samsung с объемом в 79,8 млн. аппаратов и 22% доли всего мирового рынка. Второе место у китайской компании Huawei с 50,9 млн. поставленных смартфонов, или 14 % рынка. На третье место впервые вырвалась компания Xiaomi. За третий квартал китайская компания продала 46,2 млн. смартфонов и увеличила свою долю на мировом рынке с 8% до 13%.
Disney показала робота, имитирующего движения и мимику человека
Исследовательская компания Disney Research показала робота, который научился максимально правдоподобно имитировать движения и мимику человека, в частности, моргание и легкие движения головы.
Датчик в области груди робота — камера Mynt Eye D-1000 RGB-D2 — предупреждает робота, когда ему нужно повернуться лицом к стоящему перед ним человеку. Каждому роботу можно прописать сценарий поведения в определенной ситуации.