Toshkent shahridagi Turin universitetida va G.V. Plexanov nomidagi Rossiya Iqtisodiyot universitetining Toshkent filialida IT Park koʻmagida inkubatsiya markazlari ochildi.
Mazkur markazlarda ushbu oliy o‘quv dargohlarida tahsil olayotgan talabalar uchun o‘z startap loyihalarni amalga oshirishga barcha imkoniyatlar yaratiladi. Jumladan, AKT sohasida tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan inkubatsiya dasturlari ishga tushiriladi.
“Elektron poliklinika” tizimi ishga tushdi
Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan internet tarmog‘i orqali yagona ro‘yxatdan o‘tish va shifokor qabuliga yozilish imkoniyatini beruvchi “Elektron poliklinika” tizimi ishlab chiqilib joriy etildi
Ushbu tizim yordamida fuqarolar o‘zlari uchun qulay vaqtda, uydan chiqmagan holda shifokor qabuliga yozilishlari, shifokor va muassasa haqida ma’lumotlar olishlari, shuningdek, olingan tibbiy xizmatlar sifatini baholashlari mumkin. Poliklinikalar uchun ushbu tizimning afzalliklari – ma’lumotlarni avtomatlashtirilgan ro‘yxatdan o‘tkazish, oilaviy poliklinikalarda yagona elektron ambulatoriya tibbiy kartasini yuritish imkoniyatini beradi.
Bugungi kunda “Elektron poliklinika” axborot tizimiga Toshkent shahri va viloyatlardagi ko‘plab oilaviy poliklinikalarga ulangan bo‘lib, butun respublika hududi bo‘ylab poliklinikalarni tizimga ulash ishlari davom ettirilmoqda.
Uzcard va Mastercard birgalikda kobeidj kartalarni chiqarishi to‘g‘risida xabar qildi
Mastercard vakillari ta’kidlashicha, kobeidj kartadan nafaqat O‘zbekiston hududida, boshqa davlatlarda ham bemalol foydalansa bo‘ladi. Mazkur karta orqali dunyoning har bir Mastercard kartalarni qabul qilayotgan joyida  xarid va xizmatlar uchun karta orqali to‘lovlarni amalga oshirish imkon bor. Hozirgi kunda jahon bo‘yicha 23 mln. dan ortiq Masterkard kartalarni qabul qilayotgan shahobchalar mavjud.
TBC Bank Internet banki Toshkentda test rejimida ikkita filiallarini ochdi
Poytaxtimizning Mirzo-Ulug‘bek va Yunusobod tumanlarida TBC Bank Internet banki filiallari ochilgan.
Barcha operatsiyalarni TBC Bankda masofaviy ravishda mahsus ilova orqali amalga oshiriladi. Bugungi kunda ilova orqali kartalarni buyrtma qilib olishga, turli xizmatlar uchun to‘lovlarni amalga oshirishga, HUMO tizimi ichida kartadan kartaga pul o‘tkazishga imkoniyat  mavjud. Yaqin orada qo‘shimcha xizmatlar ham qo‘shilishi rejalashtirilmoqda.
Mahalliy startapchilar bepul onlayn kursda ishtirok etishlari mumkin
Mahalliy startapchilar jahonga mashhur venchur jamg‘armasi Y Combinator tomonidan tashkillashtirilayotgan bepul 6-xaftalik Startup School for Future Founders kursida ishtirok etishlari mumkin.
Kurs doirasida amaliy mashg‘ulotlar beriladi hamda loyiha ishtirokchilari o‘rtasida har xafta videochat tashkillashtiriladi.
Kurs 9 noyabrdan boshlab ishga tushadi. Kursda ishtirok etish uchun quydagi havola orqali ro‘yxatdan o‘tish kerak: https://www.startupschool.org/future-founders

В филиалах Туринского университета и университета имени Г. В. Плеханова в Ташкенте открылись инкубационные центры
В Туринском университете в Ташкенте и в Ташкентском филиале Российского Экономического Университета им Г.В. Плеханова при поддержке IT Park состоялись открытия инкубационных центров.
В данных учебных центрах будут созданы все возможности для студентов данных вузов по реализации их стартап-проектов. В частности, в них будут запущены программы, направленные на поддержку IT-предпринимательства.
Запущена система «Электронная поликлиника»
Министерство здравоохранения Республики Узбекистан разработало и внедрило автоматизированную информационную систему единой электронной регистрации и записи на прием к врачу – «Электронная поликлиника».
Как отмечается в официальном сообщении Минздрава, с помощью данной системы граждане могут записаться на прием к врачу, не выходя из дома в удобное для них время, получить сведения о враче и учреждении, а также оценить качество полученных медицинских услуг. Преимуществами системы для поликлиник является возможность автоматизированной регистрации данных, ведение единой электронной амбулаторной медицинской карты в семейных поликлиниках.
На сегодняшний день к системе подключено большинство семейных поликлиник города Ташкента и областей, подключение остальных поликлиник по всей территории республики продолжается.
Uzcard и Mastercard объявили о выпуске совместных кобейджинговых карт
Как отмечают представители компаниии Mastercard, кобейджинговая карта будет доступна к использованию как на территории Узбекистана, так и за ее пределами. Такой картой можно будет оплачивать покупки и услуги в любой торговой точке мира, где принимаются карты Mastercard. На сегодня в мире насчитывается более 23 млн. точек Mastercard.
Интернет-банк TBC Bank открыл два филиала в Ташкенте
В Мирзо-Улугбекском и Юнусабадском районах столицы открылись два филиала TBC Bank.
Все операции в TBC Bank можно осуществлять дистанционно, с помощью специального приложения. В настоящее время в приложении доступны услуги по приобретению карты с предварительным заказом, осуществлению платежных операций за различные услуги, перевода средств с карты на карту в системе HUMO. В ближайшее время будут доступны и другие услуги, в частности, услуги микрозайма.
Стартаперы из Узбекистана могут принять участие в бесплатном онлайн-курсе
Отечественные стартаперы могут принять участие в бесплатных шестинедельных курсах от всемирно известного венчурного фонда Y Combinator Startup School for Future Founders.
Курс включает в себя практические задания, а также еженедельные видеочаты между участниками курса.
Сам курс стартует 9 ноября 2020 года. Для участия в курсе необходимо пройти регистрацию по следующей ссылке: https://www.startupschool.org/future-founders