Apelsin mobil ilovasi “Kapitalbank” ATBning raqamli filiali maqomiga ega bo‘ldi
Bank vakillari  ta’kidlaganidek, hozirgi kunda Apelsin mobil ilovasida kredit ajratish tizimini yo‘lga qo‘yish, xalqaro pul jo‘natmalarini amalga oshirish, marketplace tizimini va USSD tizimi orqali tezkor to‘lovlar tizimini joriy etish ustidan ishlar olib borilmoqda.
Beeline mobil operatorining “chiroyli” raqamlari birja savdolariga chiqarildi
Beeline mobil operatori “chiroyli” raqamlarni O'zbekiston tovar xomashyo birja savdolariga chiqardi.
Eslatib o‘tamiz, 2019-yilning yoz mavsumida onlayn auktsion orqali mobil raqamlarni sotishga imkon yaratib bergan mobilraqam.uzex.uz savdo platformani yo‘lga qo‘ygan.
“Technoways” texnologik rivojlanish marafoni g‘oliblari taqdirlandi
Technoways texnologik rivojlanish marafoni doirasida ilmga chanqoq iqtidorli yoshlarni 20 kun davomida innovatsion rivojlanish sohasida bilimlarga ega bolishida hamda «Robototexnika» “3D prototiplashtirish” «Internet buyumlari» «Marketing» “IT” yo‘nalishlari bo‘yicha zamonaviy laboratoriyaning texnik imkoniyatlaridan keng foydalangan holda onlayn hamda amaliy tarzda o‘z loyihalarining prototiplarini yaratishga erishildi
Eng yaxshi loyihalar tanlab olinib, g‘olib jamoalarga homiylar tomonidan pul mukofotlari, esdalik sovg‘alari berildi. G‘oliblar qatoriga quyidagilar kirdi:
kotib vazifasini bajaruvchi robot yaratgan “Nova robotics” jamoasiga mashinasozlik-muhandislikka ixtisoslashgan “Mustahkam Machinery” kompaniyasi tomonidan 20 mln. so‘m mukofot berildi;
Enor-3 ixcham tezkor tejamkor elektromobilini ishlab chiqqan “Neuron engineering” jamoasiga Turin politexnika universiteti 15 mln. so‘m mablag‘ bilan mukofotladi;
dasturlash tilini o‘rganishga yordam beruvchi veb-ilovasini yaratgan “ALL IN IT” jamoasi esa 15 mln. so‘m mablag‘ni qo‘lga kiritdi;
• sanoat sohasida foydalaniladigan robot-manipulyator prototipini taqdim etgan “Unitech” jamoasiga “Just robotics” kompaniyasi tomonidan 10 mln. so‘m pul mukofoti berildi;
Bundan tashqari, marafonning yakuniy bosqichiga yetib kelgan 11 ta jamoaga Innovatsion ishlanmalarni joriy etish ilmiy-amaliy markazining 1 yillik rezident maqomi berildi.
Oracle Academy informatika o‘qituvchilari uchun treninglar o‘tkazadi
Oracle kompaniyasining ta’lim platformasi bo‘lgan Oracle Academy respublikaning barcha hududlaridan saralab olingan 30 ta umumiy o‘rta ta’lim muassasasi "Informatika" fanidan dars berayotgan o‘qituvchilari uchun onlayn treninglarni o‘tkazadi.
Treninglar “Java dasturlash tili” hamda “SQL ma’lumotlar bazasi” yo‘nalishida tashkil etiladi. Treningni muvaffaqiyatli bitirgan o‘qituvchilarga trenerlik faoliyatiga ruxsat beruvchi tegishli sertifikat topshiriladi.
1-noyabrdan boshlab Toshkent metropolitenida jetonlardan foydalanish to‘xtatiladi
Avtomatlashtirilgan to‘lov tizimini to‘liq joriy etish doirasida 1-noyabrdan boshlab Toshkent metropolitenida jetonlardan foydalanish to‘xtatiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi tomonidan berilgan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bundan ko‘zlangan asosiy maqsad - navbatdagi bosqichda yo‘lovchilarning yagona transport kartalari orqali yo‘l haqi to‘lovlarni amalga oshirish ko‘lamini kengaytirish, avtomatlashtirilgan tizimning to‘laqonli ishlab ketish jarayonini tezlashtirish, shuningdek, jamoat transportida naqd pul muomalasidan voz kechishdir.
Eslatib o‘tamiz, Toshkent shahar jamoat transporti avtobus va metropoliten yo‘nalishlarida avtomatlashtirilgan to‘lov tizimini joriy etish ishlari doirasida 2020-yil 3-yanvardan e’tiboran yagona transport kartalari muomalaga chiqarilgan. Yagona transport kartalarining hisobini metro kassalari, oylik yo‘l chiptalarini sotish shahobchalari, infokiosklar, barcha elektron to‘lov tizimlari, shuningdek, ATTO – mobil ilovasi orqali to‘ldirish imkoniyati mavjud.

Apelsin стал цифровым филиалом «Капиталбанка»
Как сообщили представители банка, в настоящее время ведутся работы по запуску сервисов кредитованияв Apelsin, отправки и получения международных переводов, маркетплейса, развитию USSD-команд экспресс оплаты.
«Красивые» номера Beeline выставлены на биржевые торги
Мобильный оператор Beeline начал выставлять «красивые» номера на биржевые торги на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже.
Биржа запустила торговую платформу mobilraqam.uzex.uz летом 2019 года — мобильные номера продаются здесь посредством онлайн-аукциона.
Награждены участники марафона технологического развития Technoways
В рамках марафона технологического развития Technoways участники в течение 20 дней создавали свои проекты в современных лабораториях с широким использованием технических возможностей в направлениях робототехники, 3D прототипирования, IОT, коммерциализации, программирования.
Были отобраны лучшие проекты, а победители и другие команды были награждены денежными призами и сувенирами от бизнес-ангелов.
В число победителей вошли:
• команда «Nova robotics» получила денежный приз в размере 20 млн. сумов от специализированной машиностроительной и инжиниринговой компании Mustahkam Machinery за разработку робота-секретаря;
• команда «Neuron engineering» - 15 млн. сумов от Туринского политехнического университета за разработку экономичного электромобиля Enor-3;
• команда «АLL IN IT» -  15 млн сумов за создание веб-приложения для изучения языков программирования;
• команда «Unitech» - 10 млн. сумов от компании «Just robotics» за разработку прототипа робота-манипулятора для использования в промышленном хозяйстве.
Также всем 11 командам присвоен статус резидента Научно-практического центра внедрения инновационных разработок сроком на 1 год.
Oracle Academy проведет тренинги для учителей информатики
Образовательная платформа компании OracleOracle Academy проведет онлайн-тренинги для учителей информатики 30 общеобразовательных школ со всех регионов страны.
Тренинги будут проводиться по направлениям «Язык программирования Java» и «База данных SQL». Учителя, успешно завершившие обучение, получат соответствующий сертификат, дающий им право работать тренером.
С 1 ноября будет приостановлено использование жетонов в Ташкентском метрополитене
В рамках полного внедрения автоматизированной системы оплаты начиная с 1 ноября будет приостановлено использование жетонов в Ташкентском метрополитене.
Согласно официальной информации Министерства транспорта Республики Узбекистан, это делается в целях расширения масштабов использования единой транспортной карты, ускорения полноценного запуска автоматизированной системы оплаты за проезд, а также отказа от наличных денег в общественном транспорте.
Напоминаем, что в рамках внедрения автоматизированной системы оплаты в общественном транспорте столицы начиная с 3 января 2020 года начался выпуск единых транспортных карт. Пополнить счет единой транспортной карты можно в кассах метро, в пунктах приобретения месячных проездных, инфокиосках, посредством электронных платежных систем, а также через мобильное приложение АТТО.