IT Expo 2020” xalqaro ko‘rgazmasi joriy yilning 8-oktabr kuni o‘tkaziladi va Moskva vaqti bilan soat 9.00 dan (Toshkent vaqti bilan 11.00) boshlanadi.
Ko‘rgazma doirasida axborot xavfsizligi, IT infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha ekspertlarning ma’ruzalarini tinglash, o‘zaro fikr almashish ko‘zda tutilgan.
Tadbirda qatnashish uchun quyidagi havola orqali ro‘yxatdan o‘tish talab etiladi:
Huawei “Raqamli Toshkent” loyihasida ishtirok etishi mumkin
Toshkent shahar hokimligi mutasaddi vakillari Huawei Uzbekistan rahbariyati bilan muzokara oʻtkazib, avval joriy etilgan tizimlarni inobatga olgan holda, shahar boshqaruviga doir intellektual tizimlarni istiqbolda tatbiq etishning eng maqbul variantlarini ko‘ib chiqishdi.
Poytaxt hokimligi vakillari shaharda harakat nazorati va boshqaruvini taʼminlash, shuningdek, tigʻiz paytda yoʻllardagi tirbandlikni kamaytirishga qodir shahardagi xavfsiz va intellektual harakat uchun moʻljallangan texnologik yechimlar bilan tanishishdi.
Shu bilan birga, shaharni boshqarishda katta hajmdagi maʼlumotlarni tahlil qilishga oid imkoniyatlar namoyish qilindi.
AIM Startups Virtual Pitch Competition tanlovining milliy bosqichiga ro‘yxatdan o‘tish jarayoni amalga oshirilmoqda
AIM Startups Virtual Pitch Competition katta salohiyatga ega startaplarni izlashga qaratilgan bo‘lib, 100 dan ortiq davlatlarda o‘tkaziladi. Milliy bosqich g‘oliblari tanlov finalida qatnashish va tanlovning bosh sovrini – 50 ming  AQSh dollarini qo‘lga kiritishlari mumkin.
COVID-19 pandemiyasi sababli global vaziyatdan kelib chiqib, mazkur tanlov onlayn formatda o‘tkazilmoqda. O‘zbekistonda AIM Startups Virtual Pitch Competition tanlovining milliy bosqichi 29-sentabr kuni ingliz tilida o‘tkaziladi.
Tanlov shartlari bilan batafsil ushbu sayt orqali tanishish mumkin: https://www.aimcongress.com/roadshow
Tanlovda ishtirok etish uchun quyidagi havola orqali ro‘yxatdan o‘tish kerak: https://www.aimcongress.com/roadshow/Profile/Register
HUMO va Visa birgalikda kartalarni ishlab chiqaradi
Milliy banklararo protsessing markazi va VISA xalqaro to‘lov tizimi Visa-HUMO kobeidjing kartalarni ishlab chiqarish to‘g‘risida shartnoma imzolashdi. Shartnomaga ko‘ra, loyiha ishtirokchilari qatoriga VISA xalqaro to‘lov tizimi bilan ishlaydigan O‘zbekistonning barcha banklari kiritilgan.
Mazkur kartalar Visa Classic kartasi asosida plastik va virtual karta hamda raqamli mahsulotlar formatida ishlab chiqariladi. Xizmat ko‘rsatish uchun tariflar va qo‘shimcha imkoniyatlar bank tomonidan belgilanib boriladi.
2030 yilgacha biometrik pasportlar o‘rniga ID kartalarni joriy etilishi rejalashtirilgan
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasida identifikatsiya ID-kartalarini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmoniga binoan 2021-yildan boshlab biometrik pasportlar o‘rniga identifikatsiya ID-kartalar beriladi.
Birinchi bosqichda 2021-yil 1-yanvardan 2022-yil 31-dekabrgacha 16 yoshga toʻlganda hamda qonunchilikda koʻzda tutilgan boshqa sabablarga koʻra pasportlar o‘rniga identifikatsiya ID-kartalarni ixtiyoriylik asosida almashtirishi belgilangan. Ikkinchi bosqichda 2023-yil 1-yanvardan 2030-yil 31-dekabrgacha biometrik pasportlar identifikatsiya ID-kartalarga majburiy tartibda almashtiriladi.
Identifikatsiya ID-kartasini rasmiylashtirish uchun Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat boji toʻgʻrisida”gi qonunida belgilangan miqdorda davlat boji undiriladi.

Отечественные IT-предприниматели могут принять участие в онлайн-выставке IT Expo 2020
В ходе выставки будут сделаны доклады экспертов по вопросам информационной безопасности, развития IT-инфраструктуры.
IT Expo 2020 пройдет 8 октября и начнется с 9.00 по московскому времени!  Для участия необходимо пройти регистрацию по следующей ссылке: https://itexpo2020.axoftglobal.com/?utm_source=mass-media&utm_campaign=itexpo#rec228114455
Huawei может принять участие в проекте «Цифровой Ташкент»
Делегация хокимията города Ташкента провела переговоры с руководством Huawei Uzbekistan и обсудила наиболее приемлемые варианты дальнейшего развертывания интеллектуальных систем городского управления, учитывая ранее внедренные системы.
Представители столичного хокимията ознакомились с решением для безопасного и интеллектуального городского движения, способного устранить проблемы управления дорожным движением правоохранительными органами, обеспечить контроль и регулирование движения, а также снизить перегрузки на дорогах в часы пик. Также во время мероприятия была продемонстрирована возможность аналитики больших данных в городском управлении.
Проходит регистрация на национальный этап конкурса AIM Startups Virtual Pitch Competition
AIM Startups Virtual Pitch Competition направлен на поиск стартапов с большим потенциалом и проводится в более чем 100 странах. Победители национального этапа могут принять участие в финале AIM 2020 Global Startups Champions League и побороться за главный приз в $50 тыс.
В связи со сложившейся ситуацией вокруг глобальной пандемии COVID-19 конкурс будет проводиться в онлайн-формате. Национальный этап конкурса AIM Startups Virtual Pitch Competition в Узбекистане состоится 29 сентября на английском языке.
Более подробно с условиями конкурса можно ознакомиться на сайте мероприятия: https://www.aimcongress.com/roadshow
Для участия в конкурсе необходимо пройти регистрацию по следующей ссылке: https://www.aimcongress.com/roadshow/Profile/Register
HUMO и Visa будут выпускать совместные карты
Национальный межбанковский процессинговый центр (НМПЦ) и международная платежная система Visa подписали договор о выпуске кобейджинговых карт Visa-HUMO.
Согласно договору, участниками проекта являются все банки Узбекистана, которые работают с международной платёжной системой Visa.
Карты будут выпускаться на основе Visa Classic, как в формате пластиковых, так и виртуальных карт и цифровых продуктов. Тарифы на обслуживание и дополнительные возможности будут определяться банком.
До 2030 года запланировано внедрение ID-карт вместо биометрических паспортов
Согласно указу Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению идентификационных ID-карт в Республике Узбекистан» начиная с 2021 года будут выдаваться идентификационные ID-карты вместо биометрических паспортов.
Установлено, что обмен биометрических паспортов на первом этапе – с 1 января 2021 года по 31 декабря 2022 года осуществляется в добровольном порядке по достижении 16-летнего возраста, а также по другим причинам, предусмотренным законодательством. На втором этапе – с 1 января 2023 года по 31 декабря 2030 года в обязательном порядке.
За оформление идентификационной ID-карты взимается государственная пошлина в размере, установленном Законом Республики Узбекистан «О государственной пошлине».