Huawei o‘z Internet qidiruv tizimini yo‘lga qo‘ydi
Mazkur qidiruv tizimi Huawei mobil moslamalari uchun mo‘ljallangan bo‘lib, uning yordamida matn, grafik, audio va videokontentni izlash mumkin. Hozirgi kunda ushbu qidiruv tizimi 170 dan ortiq mamlakatlarni qamrab olgan bo‘lib, 50 dan ortiq tilda olib boriladi.
Apple iOS 14.2 operatsion tizimiga musiqani aniqlab topishga yordam beradigan Shazam servisini joriy qildi
Apple kompaniyasi iOS 14.2 operatsion tizimining sinov versiyasini namoyish qildi va unda musiqani aniqlab topishga yordam beradigan Shazam servisini joriy qilinishi eng muhim yangiliklaridan biri deb qayd etildi
Endilikda iOS foydalanuvchilari alohida ilova o‘rnatmasdan, musiqani aniqlab topishlari mumkin. Mazkur funksiyani ishga tushirish uchun menyuning “Boshqaruvning  qo‘shimcha elementlari”da kerakli parametrni faollashtirish kerak. IOS 14.2 operatsion tizimining  beta versiyasida boshqa yangiliklar ham taqdim etilishi kutilmoqda.
YouTube o‘zining “TikTok analogi” – Shorts nomli servisini taqdim etdi
YouTube o‘z mahsulotini - qisqa videoroliklar uchun mo‘ljallangan Shorts nomli servisini taqdim etdi. Bugungi kunda mazkur servis Hindiston bozorida sinovdan o‘tmoqda
Kompaniya vakillarining ta’kidlashicha, mazkur servis mahsulotning dastlabki versiyasi bo‘lib, foydalanuvchilarning fikr va xulosalarini o‘rganish va  kerakli o‘zgartirishlarni kiritish maqsadida ommaga chiqarilgan.
Kompaniyaning  xabar qilishicha, yaqin orada servis ustidan yana ish olib boriladi va unda yangi funksiya va imkoniyatlar paydo bo‘ladi.
2020 yilning birinchi yarim yilligi natijalariga ko‘ra iPhone 11 sotuvlar hajmi bo‘yicha eng yaxshi natijani qayd etdi
Omdia tahliliy-tadqiqot kompaniyasining ma’lumotlariga ko‘ra, Apple kompaniyasi 2020 yil birinchi yarmida 37,7 mln. dona iPhone 11 smartfonlarini sotgan
iPhone 11 dan tashqari sotuv natijalari bo‘yicha yuqori beshtalikka Galaxy A51 – 11,4 mln. donaRedmi Note 8 - 11 mln. donaRedmi Note 8 Pro – 10,2mln. dona va Apple ning yana bir smartfoni – 8,7 mln. dona bilan sotilgan
Instagramga giperhavolani integratsiyalashuvi pullik bo‘lishi mumkin
Protocol portal ma’lumotlariga ko‘ra Instagram kompaniyasi o‘z platformasida pullik funksiyani, ya’ni giperhavolani postga (matnga) $2 narxi bilan joriy qilishi mo‘ljallamoqda.
Ma’lumki, hozirda Instagramda postga “faol” havolani joylashtirishga cheklov qo‘yilgan. Agarda akkaunt verifikatsiyadan o‘tgan yoki unga eng kamida 10 mingta obunachilarga ega bo‘lsa, unda rasmiy ravishda “stories” ga havolani joylashtirish imkoni bor.

Huawei запустила собственный интернет-поисковик
Данная поисковая система предназначена в основном для пользователей мобильных устройств Huawei и позволяет осуществлять полноценный поиск текстового, графического, аудио-, видеоконтента. В настоящее время поисковик охватывает более 170 стран и регионов и поддерживает более 50 языков.
Apple интегрировала сервис распознавания музыки Shazam в iOS 14.2
Компания Apple выпустила пробную версию мобильной операционной системы iOS 14.2, и одним из главных нововведений которой стала встроенная функция распознавания музыки с помощью сервиса Shazam.
Теперь пользователи iOS смогут распознавать музыку, делая для этого буквально пару касаний и не устанавливая отдельное приложение. Для запуска инструмента распознавания музыки требуется активировать нужный параметр в настройках в меню «Дополнительные элементы управления». Бета-версия IOS 14.2 имеет и другие нововведения, которые станут доступны широкому кругу пользователей после завершения этапа тестирования и запуска официальной версии программной платформы.
YouTube запустила свой аналог TikTok под названием Shorts
Компания YouTube презентовала собственный сервис коротких видеороликов под названием Shorts, который сегодня тестируется на индийском рынке.
Как отмечают представители компании, сервис является лишь ранней версией продукта, которая запускается с целью собрать отзывы пользователей и в дальнейшем доработать продукт.
Длина роликов в Shorts будет ограничена 15 секундами. Пользователи на данный момент могут объединять несколько видеороликов, добавлять звук из обширной аудиотеки YouTube, управлять скорость видео.
Компания сообщила, что в ближайшие недели и месяцы сервис будет серьёзно дорабатываться и обрастать новыми функциями и возможностями.
iPhone 11 стал самым продаваемым смартфоном за первое полугодие 2020 года
По данным аналитической и исследовательской компании Omdia, компания Apple продала 37,7 млн. штук iPhone 11 в первой половине 2020 года.
Помимо iPhone 11, в пятерку самых продаваемых смартфонов вошли Galaxy A51 – 11,4 млнштукRedmi Note 8 11 млн.Redmi Note 8 Pro - 10,2 млнштук, а также ещё один смартфон компании Apple — iPhone SE 2020 с результатами продаж в 8,7 млн штук.
Интеграция гиперссылок в Instagram может стать платной
Как сообщает портал Protocol, компания Instagram намерена внедрить платную функцию в свою платформу: услуга вставки гиперссылки в пост будет стоить $2.
Как известно, сегодня в Instagram существует ограничения на добавление активной ссылки в публикацию. Если аккаунт верифицирован или на него подписано по меньшей мере 10 тыс. пользователей, то существует официальная возможность вставить ссылку в «stories».