Shu munosabat bilan joriy yilning 31 avgust kuni Qarshi shahrida  shunday zamonaviy IT markazning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o’rinbosari Bahromjon Olmatov ishtirok etdi.
Bundan tashqari, Qarshi shahridagi IT markazning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Qashqadaryo viloyati hududiy boshqarmasi vazirlik tizimidagi korxona va tashkilotlarning viloyat bo‘linmalari rahbarlari, tuman faollari va tuman yoshlari ishtirok etdilar.
Mazkur markazda 7 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar kompyuter savodxonligi bo‘yicha bepul o‘qitiladi va kurslarni muvaffaqiyatli tugatganlarga sertifikatlar beriladi. Markaz axborot-kommunikatsiya texnologiyalari o‘quv markazi, robototexnika o‘quv markazi va kibersport yo‘nalishlaridan tashkil topgan.
Mazkur IT markazning ochilishi ushbu tumanlar yoshlariga O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 29 yilligi munosabati bilan bayram sovg‘asi bo‘ldi.

• В городе Карши открылся современный IT-центр
В связи с этим 31 августа в городе Карши состоялось открытие современного IT-центра. В церемонии открытия принял участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Бахромжон Олматов.
Также в церемонии открытия IT-центра в городе Карши принимали участие руководители территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, подведомственных предприятий и организаций по Кашкадарьинской области, активисты района и районная молодёжь.
В IT-центре будет бесплатно повышать свою компьютерную грамотность молодежь в возрасте от 7 до 30 лет. Успешно закончившим курсы будут вручаться сертификаты. В учебном центре организовано обучение информационно-коммуникационным технологиям, робототехнике и киберспорту.
Открытие IT-центра стало памятным подарком для молодёжи региона в связи с празднованием 29-летия Независимости Республики Узбекистан.