Mazkur IT-parkda zarur infratuzilma, jumladan, zamonaviy laboratoriyalar, kovorking- markaz hamda ofis maydonlari taqdim etilgan. Texnoparkda rezidentlarga moliyaviy, marketing, yuridik va boshqa konsalting xizmatlari ko‘rsatiladi. Yana bir muhim jihat shundaki, rezidentlar uchun moliyaviy imtiyozlar ham berilgan: ular 2028 yilning 1 yanvariga qadar barcha soliq va davlatning maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalardan, shuningdek, bir martalik ijtimoiy to‘lovlardan ozod qilingan.
Yil boshidan beri IT-park rezidentlari tomonidan jami 560 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratildi, dasturiy mahsulotlar va xizmatlar hajmi 321 mlrd. so‘mni, shu bilan birga eksport hajmi 5,1 mln. dollarni tashkil etdi.
Toshkent shahrida IT-park rezidentlari sonini ko‘paytirish hamda yetarli shart-sharoitlar yaratish maqsadida umumiy maydoni 408 ming kv. m.ga teng hududda xorijdan jalb qilingan ekspert bilan hamkorlikda IT-park infratuzilmasi ob’ektlarini qurish konsepsiyasi ishlab chiqildi.
IT-parkning hududiy filiallari binolari Andijon (“Digital city” texnoparki), Farg‘ona (IT-Park Marg‘ilon filiali), Sirdaryo (IT-Park Guliston filiali) viloyatlarida foydalanishga topshirilib, Andijon filialida 10 ta va Marg‘ilon filialida 7 ta rezident faoliyat yuritmoqda. Shuningdek, Namangan (5800 kv.m), Nukus (12000 kv.m), Samarqand (12000 kv.m), Urganch (9200 kv.m) hamda Jizzax (850 kv.m) shaharlarida IT-Park filiali binolarini qurish bo‘yicha tegishli ishlar amalga oshirilmoqda.
Bundan tashqari, Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Ixtisoslashgan IT-maktab hududida IT-park filiali ham tashkil qilinadi. Loyiha bo‘yicha 16 qavatli bino qurilib, loyihaning umumiy qiymati 70 mlrd. so‘mga teng bo‘ladi.
AKT bozorini rivojlantirish va IT ekotizimini shakllantirish maqsadida bozor professional ishtirokchilari o‘rtasida keng muloqot olib borish, startaplarni amalga oshirish, turli ko‘rik-tanlov va ko‘rgazmalarni o‘tkazish masalalariga katta e’tibor qaratilmoqda.
Jumladan, O‘zbekistonda BMT vakolatxonasi va IT-park bilan birgalikda koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashish, uning oqibatlarini yengillashtirishga xizmat qiluvchi innovatsion g‘oyalarni izlab topish bo‘yicha yoshlar o‘rtasida “COVID-19 Challenge 2020” tanlovi o‘tkazildi.
Tanlovda sog‘liqni saqlash, yordamga muhtoj aholiga ko‘maklashish, ta’lim, kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash kabi 8 ta yo‘nalish bo‘yicha 600 dan ortiq ariza kelib tushgan bo‘lib, shulardan 5 ta eng yaxshi loyiha g‘olib deb topildi va g‘oliblarga 42,5 ming dollar ajratildi.
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki tomonidan IT-startaplarga ko‘mak berish, startapchilarning malakasini oshirish maqsadida qator inkubatsiya va akseleratsiya dasturlarni amalga oshirmoqda. Hozirda IT-Park tomonidan amalga oshirilayotgan inkubatsiya va akseleratsiya dasturlari bo‘yicha 30 ta startap jamoa o‘quv jarayonini muvaffaqiyatli yakunladi.
Xususan, USAID agentligi bilan birgalikda IT-park tomonidan inkubatsiya va akseleratsiya dasturlari hamda ayollar tadbirkorligini rivojlantirish uchun qiymati 140 ming dollarlik tadbirkorlik va biznes-muhitni rivojlantirish loyihasi amalga oshirilyapti.
Bundan tashqari, o‘tgan bir yil davomida IT-park umumiy sovrin jamg‘armasi 2,5 mlrd. so‘mni tashkil qiluvchi, kibersport bo‘yicha ikkita onlayn turnirini o‘z ichiga olgan, jami 40 dan ziyod loyiha va marosimlarni amalga oshirdi.
Shuningdek, asosiy ijrochisi IT-park bo‘lgan bepul onlayn platformasi – «One Million Uzbek Coders» loyihasini ham yoddan chiqarmaslik lozim. Ushbu loyihaning o‘ziga xosligi shundaki, unda barcha xohlovchilar dasturlash asoslarini o‘zbek tilida bepul o‘rganishi mumkin.
Bugungi kunga kelib platformada respublika bo‘yycha 60 mingdan ziyod tinglovchi ta’lim olmoqda. 5 mingdan ortiq tinglovchi allaqachon loyiha bitiruvchisiga aylandi va muayyan IT-mutaxassisliklar asosini o‘rgangan holda o‘z o‘quv jarayonlarini muvaffaqiyatli yakunladilar.
Yangi o‘quv yilidan boshlab «One Million Uzbek Coders» o‘quv dasturi Respublikadagi maktab va universitetlarda o‘rgatila boshlanadi. 250 mingdan kam bo‘lmagan maktab o‘quvchilari va talabalar 2020-2021 o‘quv yilida ushbu platformada ta’lim oladilar.
Ta’lim haqida gapirar ekanmiz, aytish lozimki, O‘zbekiston bo‘ylab 32 ta IT-markaz ochildi va ularda 7200 o‘quvchi ta’lim oldi. Shuningdek, IT-markazlarda 80 dan ziyod ish o‘rni va 116 ta onlayn videodars yaratildi. 2021 yilga kelib yurtimizning har bir tuman markazida IT-markazlar ochiladi va unda IT dunyosining eng kerakli va dolzarb IT-yo‘nalishlari o‘qitiladi.
Qolaversa, bugungi kunda IT-park qoshidagi IT-markaz va IT-akademiyalarda har bir xohlovchi yurtimiz uchun hattoki begona bo‘lgan kibersport va mobil robototexnikani o‘z ichiga olgan 10 dan ortiq yo‘nalishlarda ta’lim olishlari mumkin.
2020 yilning 24 iyul kuni O‘zbekistondagi ilk IT-park ochilganiga bir yil to‘lishi munosabati bilan «IT Park Rewind» onlayn marafoni o‘tkazildi.
Onlayn marafonda o‘tgan davr mobaynida amalga oshirilgan muhim loyihalar muhokama qilindi. Ta’kidlanganidek, asosiy maqsad – sifatli kadrlar tayyorlash, bu yo‘lda intiluvchan yoshlar uchun barcha infrastruktura va ta’lim imkoniyatlarini yaratish, shu orqali O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ilgari surilgan besh muhim tashabbusning 3-yo‘nalishi doirasida, aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etishni ko‘zda tutuvchi, har bir hududda IT-park filiallarini, har bir tuman markazida esa IT-markazlarni tashkil etishdir.
Shu kunlarda esa IT-park tomonidan amalga oshirilayotgan yana bir muhim loyihaga start berildi. Ya’ni, mobil robototexnika bo‘yicha milliy terma jamoa shakllantirilishi jarayonlari boshlandi. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi boshchiligida maktab o‘quvchilari uchun muhandislik loyihalashtirish va robototexnika bo‘yicha “Future Skills Uzbekistan” IT-olimpiadasi ham tashkil qilindi. Mazkur musobaqa g‘oliblari kelgusidagi muvaffaqiyatlariga motivatsiya bo‘luvchi katta pul yutuqlari egasiga aylanishlari mumkin.
Yaqin orada IT-markazlar 2021-yilda Shanxayda bo‘lib o‘tadigan xalqaro tanlovga robototexnika bo‘yicha milliy terma jamoani tayyorlashni rejalashtirmoqda.

• Важная задача — создать полноценную IT-экосистему
С этой целью был создан Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT-Park), где в настоящее время в 392 организациях, являющихся его резидентами, работают 4 тысячи специалистов. Примечательно, что 14 из них созданы с участием иностранного капитала, а 54 – с нуля.
В IT-Park имеется вся необходимая инфраструктура, в том числе современные лаборатории, коворкинг-центр и офисные площади. Здесь резидентам предоставляется финансовая, маркетинговая, юридическая помощь и другие консалтинговые услуги. Еще одним важным аспектом является предоставление им финансовых льгот: до 1 января 2028 года они освобождены от обязательных отчислений во все налоговые и государственные целевые фонды, а также единовременных социальных выплат. С начала года резидентами IT-Park создано более 500 рабочих мест, объем произведённых программных продуктов и услуг составил 321 млрд. сумов, в том числе объем экспорта – 5,1 млн. долларов.
Совместно с привлеченным зарубежным экспертом разработана концепция строительства объектов инфраструктуры общей площадью 408 тысяч кв. м., которая позволит увеличить число резидентов IT-Park.
С хокимиятами на местах были заключены соглашения по организации территориальных филиалов резидентов IT-Park, утверждены сетевые графики выполняемых задач по каждому проекту.
Уже введены в действие региональные филиалы IT-парка— Digital city в городе Андижане, филиалы в Маргилане Ферганской области и Гулистане. Сегодня в Андижанском филиале IT-Park свою деятельность осуществляют 10 резидентов, в Маргиланском — 7 резидентов. Также ведется работа по строительству филиалов IT-парка в Намангане (5,8 тыс. кв.м.), Нукусе (12 тыс. кв.м.), Самарканде (12 тыс. кв.м.), Ургенче (9,2 тыс. кв.м.) и Джизаке (850 кв.м.).
Помимо этого, филиал IT-Park будет возведен и на территории Специализированной IT-школы имени Мухаммада аль-Хоразмий. Проект предполагает строительство 16-этажного здания с общей стоимостью проекта в 70 млрд. сумов.
С целью развития ИКТ-рынка, формирования IT-экосистемы большое внимание также уделяется вопросам широкого взаимодействия между профессиональными участниками рынка, реализации стартапов, проведения различных смотров-конкурсов, выставок.
Так, IT-Park совместно с ПРООН в Узбекистане среди молодёжи был проведен онлайн-конкурс инновационных инструментов и решений «COVID-19 Challenge 2020» для смягчения последствий коронавируса. Для участия в конкурсе было подано более 600 заявок  по 8 направлениям: здравоохранение, помощь уязвимым группам населения, поддержка малого предпринимательства, образование и другие. Из них было выбрано пять лучших проектов, которым выделили 42,5 тыс. долларов.
В числе других заслуживающих внимания проектов —республиканский конкурс «mGovAward» по разработке лучших мобильных приложений среди студентов, обучающихся по направлениям здравоохранения, образования, транспорта, предпринимательства и туризма. Три лучшие команды будут поощрены денежными премиями в размере 100 тысяч долларов, которые выделила арабская сторона.
Технологическим парком программных продуктов и информационных технологий (IT-Park) сегодня проводятся различные программы инкубации и акселерации, нацеленные на поддержку IT-стартапов, повышение квалификации самих стартап-специалистов. В настоящее время по программам инкубации и акселерации успешно прошли обучение порядка 30 стартап-команд.
В частности, совместно с USAID реализуются программы инкубации и акселерации, а также проект по развитию женского предпринимательства стоимостью 140 тысяч долларов.
Кроме того, за прошедший год было проведено два онлайн-турнира по киберспорту, осуществлено порядка 40 проектов и мероприятий с общим призовым фондом в 2,5 млрд. сумов.
Не стоит также забывать и о проекте «One Million Uzbek Coders» — бесплатной онлайн-платформе, который осуществляется при участии IT-парк. Особенность этого проекта состоит в том, что все желающие могут бесплатно освоить основы программирования на узбекском языке.
Сегодня на данной платформе обучается более 60 тысяч пользователей по всей республике. Более 5 тысячи слушателей уже стали выпускниками проекта и успешно завершили учебу, изучив IT-основы.
Начиная с нового учебного года, учебная программа «One Million Uzbek Coders» будет преподаваться в школах и университетах страны. В 2020-2021 учебном году на данной платформе будет обучаться не менее 250 тысяч школьников и студентов.
Говоря об образовании, следует отметить, что по всему Узбекистану открыто 32 IT-центра, где прошли обучение 7200 студентов. Кроме того, в них было создано более 80 рабочих мест и подготовлено 116 онлайн-видеоуроков. К 2021 году ИТ-центры будут открыты в каждом районном центре страны, где будут преподаваться самые необходимые и актуальные IT-направления.
В общем сегодня в созданных при IT-Park IT-центрах и IT-академиях каждый желающий может пройти обучение по более чем 10 направлениям, в том числе и по киберспорту и мобильной робототехнике, которые являются относительно новыми отраслями для нашей страны.
24 июля 2020 года по случаю годовщины открытия первого IT-парка в Узбекистане состоялся онлайн-марафон «IT Park Rewind».
На онлайн-марафоне обсуждались важные проекты, реализованные за прошедший период. Было отмечено, что основной целью является подготовка качественных кадров, создание всей инфраструктуры и возможности для получения образования для молодежи, создание филиалов IT-Park в каждом регионе и IT-центров в каждом районном центре страны, в рамках третьего направления пяти важных инициатив, выдвинутых Президентом — организации эффективного использования компьютерных технологий и Интернета среди населения и молодежи.
А в эти дни был дан старт ещё одному важному проекту, реализуемому IT-Park: начался процесс по формированию национальной сборной по мобильной робототехнике. Под руководством Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций организована IT-олимпиада по инженерному проектированию и робототехнике для учащихся школ —  «Future Skills Uzbekistan». Победители соревнования могут стать обладателями крупных денежных призов, которые мотивируют их будущий успех.
В ближайшем времени IT-центры также планируют подготовить национальную команду по робототехнике в преддверии международного соревнования в Шанхае в 2021 году.