• Muhammad al-Xorazmiy nomidagi AKT maktab o’quvchilari birinchi marotaba xalqaro texnologiya musobaqasining yarim finalida O’zbekiston nomidan ishtirok etadilar!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan Yoshlar bilan ishlashni samarali tashkil qilish borasida ilgari surilgan 5 muhim tashabbusning 3 yo‘nalishi-aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etish bo‘yicha Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan jadal sur’atlarda ish olib borilmoqda.
Bu yo‘nalishdagi ishlarning samarasi natijasidaTechnovation Girls xalqaro tanlovida O’zbekistonning 29 ta jamoasidan 5 nafari yarim finalga yo’llanma olishdi. Ulardan ikkitasi (Junior devision) – Mizash va Origami jamoalari Muhammad al-Xorazmiy nomidagi AKTga ixtisoslashgan maktabning o’quvchilaridan tarkib topgan. Mizash guruhining qizlari autizmli bolalarning rivojlanishiga yordam beradigan integratsiyalashgan ABA-terapiyasi bilan mobil o’yin ishlab chiqdilar. Origami jamoasi esa bolalarni kiberbullingni oldini olish uchun RoundEx dasturini ishlab chiqdilar.

• Ученицы IT-школы имени Мухаммада Ал-Хоразмий впервые примут участие в престижном международном конкурсе Technovation Girls
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций активно ведутся работы по третьему  направлению 5 ключевых инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан по эффективной организации работы с молодежью  в части использования компьютерных технологий и Интернета среди населения и молодежи.
В ходе международного конкурса Technovation Girls из 29 команд из Узбекистана 5 команд прошли в полуфинал конкурса. Две команды – Mizash и Origami, представлены ученицами Специализированной школы по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада Ал-Хоразмий. Представительницы команды Mizash разработали мобильную игру с интегрированной ABA-терапией, которая помогает развитию детей с аутизмом. Участницами команды Origami было разработано приложение RoundEx для предотвращения кибербуллинга среди детей.