• Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Farg‘ona filialining talabalari uchun uch yuz o‘rinli turarjoy foydalanishga topshirildi
O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Ishchi guruhi bundan bir muddat oldin xizmat safari bilan Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Farg‘ona filialida bo‘lib o‘quv dargohi faoliyati bilan tanishgan edi.
O‘shanda AKT vaziri Shuhrat Sodiqov talabalar bilan o‘tkazilgan uchrashuvda «Qanday muammolaring bor, biz shu muammolarni hal etish uchun kelganmiz»deya murojaat qilgan, o‘z navbatida, yoshlar turarjoy masalasida qiynalishayotganini aytishgandi. Kecha, ya’ni 4 iyun  kuni shu muammo o‘z yechimini topdi — filial talabalari uchun uch yuz o‘rinli turarjoy foydalanishga topshirildi. Uning ochilish tadbirida AKT vaziri Shuhrat Sodiqov rahbariligidagi Ishchi guruh a’zolari hamda Farg‘ona viloyat hokimining o‘rinbosari Jamshid Hotamov ishtirok etdi.
Bu yerda talabalarning o‘zlarini o‘z uyida yurgandek his qilishlari uchun tizim korxona va tashkilotlari tomonidan barcha sharoitlar yaratilgan. Sport bilan shug‘ullanish uchun sport maydonchasi va invertarlari, yuvinish xonalari, ovqat tayyorlash uchun barcha oshxona jihozlari o‘rnatilgan xonalar kishi havasini keltiradi. Turarjoydagi bir xil andozadagi mebellar, yorug‘ va shinam xonalar talabalar uchun bitta muhim ishni qoldiradi, ya’ni faqat o‘qib, izlanib kuchli mutaxassis bo‘lib yetishish.
Ayniqsa, imkoniyati cheklagan ilm toliblari uchun yuksak e’tibor bilan tayyorlangan xonalar kishi diqqatini o‘ziga tortadi. Shuningdek, tibbiyot xonasi ham talabalar salomatligini asrashda muhim o‘rin tutadi.
Prezidentning besh tashabbusi doirasida tashkil qilingan kutubxonada barcha badiiy va ilmiy kitoblar jamlangan. Tikuv dastgohlari o‘rnatilgan xonadan talaba qizlar foydalanishlari, darsdan bo‘sh vaqtlarida  buyurtma asosida tikish-bichish ishlarini bajarib, qo‘shimcha pul ishlab topishlari mumkin.
Vazirlik Ishchi guruhi o‘tgan galgi tashrifi davomida talabalarning to‘laqonli ta’lim olishlariga halaqit berayotgan muammolarni tanqidiy o‘rgangan, tez hal qilinishi lozim bo‘lgan kamchiliklar joyida hal qilingan edi. Bir guruh talabalarga vazirlikning sovg‘alari berilib, o‘z ustida qat’iy izlanishlari yo‘lida ezgu tilaklar bildirilgan edi. Bu rag‘batlantirish o‘z natijasini ko‘rsatdi, filialning bir nafar talabasi Zulfiya nomidagi davlat mukofotiga sazovor bo‘ldi, yana bir guruh talabalar turli stipendiya, xalqaro tanlovlar g‘olibi bo‘lishdi. O‘z vaqtida berilgan dalda, zamonaviy til bilan aytganda motivatsiya ana shunday qudratga ega.
Eslatib o‘tamiz, ayni kunlarda AKT vaziri rahbarligidagi Ishchi guruh Farg‘ona viloyatida bo‘lib turibdi, soha korxona va tashkilotlari faoliyati o‘rganilmoqda, xodimlar bilan muloqotlar o‘tkazilib, muammoli masalalarga joyida yechim topilmoqda.

• Сдано в эксплуатацию 300-местное общежитие для студентов Ферганского филиала Ташкентского университета информационных технологий
Рабочая группа Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций до этого в ходе служебной командировки ознакомилась с деятельностью Ферганского филиала Ташкентского университета информационных технологий.
В ходе встречи со студентами Министр АКТ Шухрат Садиков обратился с вопросом к студентам: «Какие проблемы вас волнуют?». В свою очередь студенты рассказали о проблеме отсутствия жилья. Вчера, 4 июня, этот вопрос решился положительным образом —для студентов филиала было сдано в эксплуатацию новое здание общежития вместимостью 300 мест. В церемонии открытия приняли участие Министр ИКТ Шухрат Садиков, члены рабочей группы Министерства, а также заместитель хокима Ферганской области Джамшид Хотамов.
Здесь созданы все условия того, чтобы студенты чувствовали себя как дома. Спортивные площадки для занятий спортом и спортивный инвентарь, комнаты для гигиены, кухни, оснащённые всем необходимыми принадлежностями, светлые и просторные комнаты, оснащённые необходимой мебелью, вызывают восхищение. Все это сделано только для одного — чтобы студенты могли полноценно учиться и обретать знания, стать настоящими специалистами в своей области.
Особого внимания заслуживают комнаты, оборудованные для лиц с ограниченной ответственностью. Также немаловажное внимание уделено и медицинскому кабинету.
В библиотеке общежития, организованной в соответствии с Пятью инициативами Президента, собраны вся художественная и научная литература. В специально оборудованных швейных комнатах девушки могут в свободное от учебы время заниматься швейным делом, иметь дополнительный источник заработка на основе заказов.
Рабочая группа Министерства в ходе визита критически изучила проблемы, мешающие полноценному обучению студентов, оперативно устранила все эти проблемы. Ряд студентов были отмечены подарками и добрым напутствием неустанно работать над собой со стороны Министра. Такое стимулирование уже даёт свои плоды: студента филиала Университета стала лауреатом государственной премии имени Зульфии, ряд студентов стали победителями различных стипендий и международных конкурсов. Именно такое поощрение, или как говорят современным языком, мотивация стала основой этих достижений.
Напоминаем, что в эти дни рабочая группа под руководством Министра АКТ находится в Ферганской области, изучает деятельность подведомственных предприятий и организаций, проводит беседы с сотрудниками и решает на месте проблемные вопросы.