O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3-yo‘nalishi Aholi va yoshlarning kompyuter texnologiyalaridan keng va samarali foydalanish uchun shart-sharoitlar yaratish, yoshlarni axborot texnologiyalari sohasidagi tadbirkorlikka jalb qilish doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi davlat hokimiyati organlari bilan mustahkam hamkorlikni yo‘lga qo‘yib, respublika miqyosida “axborot texnologiyalarini rivojlantirish markaz”larini tashkil etishni davom ettirmoqda.
1 iyun — “Halqaro bolalarni himoya qilish kuni” doirasida Sirdaryo viloyati Sayxunobod tumanida navbatdagi “Axborot texnologiyalarini rivojlantirish markazi” sanitariya-epidemiologiya talablarga rioya etilgan holda ochildi.
Ochilish marosimida Sirdaryo viloyati va Sayxunobod tuman hokimliklari, IT-Park mas’ul xodimlari, shuningdek keng jamoatchilik, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasi korxona va tashkilotlari vakillari hamda o‘quvchi yoshlar ishtirok etishdi.
Markazda ko‘rkam va shinam xonalar tashkillashtirilgan, zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlandi. O‘quv markazi yoshlarimizga axborot texnologiyalari, dasturlash, robototexnika, kibersport asoslari va elektron tijorat sohasida innovatsion tadbirkorlik yo‘nalishida o‘quv kurslari tashkil etiladi. Farzandlarimizni 3 yosh turkumida, ya’ni 9-15, 16-19 hamda 20-25 yoshda, bosqichma-bosqich axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida ilg‘or mutaxassislar sifatida tayyorlashni maqsad qilib belgilandi.

• Центр развития информационных технологий открылся в Сайхунабадском районе Сырдарьинской области
По инициативе Президента Республики Узбекистан 2020 год был назван Годом науки, просвещения и развития цифровой экономики. Это имеет символичный характер, потому что цифровые технологии имеют важнейшее значение для дальнейшего развития.
В целях реализации 3-го направления в соответствии с Пятью инициативами, выдвинутыми Президентом Республики Узбекистан — организация эффективного использования населением и молодежью компьютерных технологий и интернета, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций на основе тесного сотрудничества с государственными органами власти открывает по всей республике центры цифровых технологий.
В Сайхунабадском районе Сырдарьинской области прошло открытие Центра развития информационных технологий, приуроченное к 1 июня — Международному дню защиты детей.
В церемонии открытия приняли участие сотрудники хокимиятов Сырдарьинской области и Сайхунабадского района, IT-парка, а также представители общественности, предприятий и организаций в области информационных технологий и коммуникаций  и молодёжи. В Центре организованы красивые и уютные помещения, оснащённые современным компьютерным оборудованием.        Учебный центр организует учебные курсы для нашей молодежи по основам информационных технологий, программирования, робототехники, киберспорта и инновационного предпринимательства в области электронной коммерции. Цель состоит в том, чтобы обучать наших детей в 3-х возрастных группах (9-15 лет, 16-19 лет и 20-25 лет) и постепенно, шаг за шагом, подготовить передовых специалистов в области информационно-коммуникационных технологий.
Кроме того, в Центре предусматривается вовлечение молодежи в компьютерные виды спорта (киберспорт), обучение правилам киберспорта, формирование групп для различных игр, организация командных игр, соревнования по всей стране.