• O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi jamoasining o‘qituvchi va murabbiylarga bayram tabrigi
Muhtaram ustoz va murabbiylar!
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi jamoasi Siz, azizlarni, ta’lim-tarbiya sohasida mehnat qilayotgan barcha pedagog xodimlarni 1 oktyabr - O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan chin qalbdan tabriklab, eng ezgu tilaklarini izhor etadi.
Ushbu qutlug‘ ayyomda barchamiz bizga ilm o‘rgatgan, hayot sabog‘ini bergan jonkuyar, fidoyi o‘qituvchi va murabbiylarimizga chuqur hurmat bajo keltirib, chin dildan ta’zim qilamiz.
Haqiqatan ham ko‘z nuri, qalb qo‘ri, butun borlig‘ini yosh avlod tarbiyasiga baxsh etadigan o‘qituvchi va murabbiylar mehnati, jasorati har qanday yuksak baholarga munosibdir.
Dunyo miqyosida raqobat yanada kuchayib boradigan, o‘ta murakkab bir davrda yashaydigan bolalarimizni kelajakka tayyorlab, sog‘lom va barkamol insonlar etib voyaga yetkazish ta’lim-tarbiya sohasi, o‘qituvchi mehnatining tub mohiyatini tashkil etadi.
Bugun yaratilayotgan imkoniyatlar tufayli O‘zbekiston yoshlari turli sohalarda o‘z bilim va salohiyatini nafaqat mamlakatimizda, balki xalqaro maydonda ham yaqqol namoyon etib, Vatanimiz shuhratini butun dunyoga tarannum etmoqda.
Yurtimizda ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan barcha sa’y-harakatlar “O‘zbekistonda eng obro‘li inson muallim bo‘lishi kerak” degan g‘oyani amalga oshirishga qaratilmoqda.
Eng muhimi, o‘qituvchi chinakam vatanparvar inson bo‘lishi zarur. Qalbida o‘z kasbiga, Vataniga mehr va sadoqati kuchli bo‘lgan o‘qituvchigina haqiqiy vatanparvar shaxsni tarbiyalay oladi.
Biz xalqimizning eng katta boyligini – millionlab farzandlarimiz, jondan aziz o‘g‘il-qizlarimizning taqdirini, O‘zbekiston istiqbolini Sizga ishonib topshirganmiz. Va bu vazifani mas’uliyat bilan ado etib kelayotgan Siz kabi fidoyi insonlar – kelajak bunyodkorlariga har qancha tahsin va tasannolar aytsak, arziydi.
Sizlarni Oqituvchi va murabbiylar kuni bilan yana bir bor tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, sharafli, shu bilan birga, ota masuliyatli faoliyatingizda katta muvaffaqiyatlar, xonadoningizga fayzu baraka tilaymiz.

• Праздничное поздравление учителям и наставникам от коллектива Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан
Уважаемые учителя и наставники!
Коллектив Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан от всего сердца поздравляет вас, всех работающих в сфере образования и воспитания, с Днем учителей и наставников и выражает вам самые добрые пожелания.
В этот знаменательный день мы с глубоким почтением и благодарностью низко кланяемся вам, нашим добрым и заботливым учителям и наставникам, которые дали нам разносторонние знания и подготовили к самостоятельной жизни.
Действительно, кропотливый труд и настоящая самоотверженность тех, кто посвятил всю свою жизнь воспитанию молодого поколения, достойны самой высокой оценки.
Безусловно, основная задача сферы образования, сама суть труда педагога заключаются, прежде всего, в подготовке к будущему, воспитании наших детей здоровыми и гармонично развитыми личностями, которым предстоит жить в сложное время, когда конкуренция в условиях глобализации приобретает особенно острый характер.
Сегодня благодаря создаваемым возможностям молодежь Узбекистана ярко проявляет свои знания и потенциал в различных сферах не только у нас в стране, но и на международной арене, прославляя нашу Родину во всем мире.
Реализуемые сегодня в республике все устремления направлены на то, чтобы на практике воплотить идею «Учитель – самый почитаемый человек в Узбекистане».
Самое главное, учитель должен быть настоящим патриотом. Лишь тот учитель, в сердце которого живет любовь к Родине, преданность своей профессии, может воспитать истинных патриотов.
Мы доверили вам, уважаемые учителя и наставники, наше самое большое богатство – судьбы миллионов детей, дорогих нам сыновей и дочерей, будущее Узбекистана. И вы, самоотверженные созидатели будущего, с честью и ответственностью выполняющие эту задачу, несомненно, заслуживаете самого высокого признания и восхищения.
Еще раз поздравляем вас с Днем учителей и наставников, желаем крепкого здоровья, огромных успехов в вашей нелегкой и благородной деятельности, счастья и благополучия вашим семьям.