• “Digital city” Andijon yoshlari uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi
Yaqindagina 5,6 gektar maydonda qurib bitkazilgan, 4 kavatli 3,5 ming kv.m. ni tashkil etadigan ushbu majmua axborot texnologiyalari va innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash, dasturiy mahsulotlar eksportini yo‘lga qo‘yishga qaratilgan.  Hozirgi kunda bu yerga tumanlardan 328 nafar mutaxassis jalb etilgan.
Texnoparkda mahalliy yoshlar, tadbirkorlar, yangi hunar o‘rganish istagida bo‘lgan fuqarolar uchun keng qulayliklar yaratilgan. Jumladan, kovorking markazi, data-sentr, konferens-zal, kutubxona, innovatsion laboratoriya va o‘quv xonalari, biznes-inkubator, mediamarkaz, kibersport xonasi tashkil etilgan.
Texnopark 50 dan ortiq yangi axborot texnologiyalari sohasida xizmat ko‘rsatadigan korxonalarni joylashtirish uchun mo‘ljallangan. Mazkur texnoparkda korxonalarga o‘z faoliyatini amalga oshirish uchun zarur infratuzilma, hamda ofis maydonlari taqdim etilib, ularga moliyaviy, marketing, yuridik va boshqa konsalting xizmatlari ko‘rsatiladi.
Bu yerda qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish hamda viloyatdagi 7447 ta fermer xo‘jaliklarining 181 ming gektarda joylashgan ekinlar holatini sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari yordamida monitoring qilish orqali yer egalariga tegishli hulosalar beriladi.
Texnopark rezidentlari va oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida o‘zaro kooperatsiya aloqalari yo‘lga qo‘yiladi. Texnopark rezidentlari tomonidan viloyatdagi Andijon davlat universiteti, Qishloq xo‘jalik instituti hamda Mashinasozlik instituti talabalari uchun turli xil amaliy mashg‘ulotlar, laboratoriya darslari o‘tkaziladi.
• 1000 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratiladi hamda 120 ta masofadan IT-xizmatlarini ko‘rsatuvchi frilanserlar paydo bo‘ladi;
• 50 ta IT-yo‘nalishida moliya texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi, elektron tijorat, mashinasozlik sohalariga yo‘naltirilgan startap-loyihalar amalga oshiriladi;
• 500 dan ortiq yoshlar bilan dasturlash, robototexnika, 3D arxitektura, kibersport yo‘nalishida amaliyot o‘tiladi;
• 1,5 mingdan ortiq davlat tashkilotlari hodimlari axborot texnologiyalari sohasida malakalarini oshiradi.
IT-sohasida dasturiy mahsulot ishlab chiquvchi korxonalar tomonidan:
Andijon viloyatining qishloq va suv xo‘jaligi, ta’lim, sog‘liqni saqlash, bank hamda boshqa sohalarda raqamli texnologiyalarni joriy etish orqali hamda Hindiston (STPI), Belarus (PVT), Rossiya (Skolkovo) davlatlarining texnoparklari hamda AQShdagi IT-Park vakolatxonasi bilan yaqin hamkorlik o‘rnatgan holda 2022 yilda umumiy xizmatlar xajmi 50 milliard so‘mga yetkaziladi.
Ta’kidlash lozimki, axborot texnologiyalari va innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash, dasturiy mahsulotlar eksportini yo‘lga qo‘yish maqsadida ishlab chiqilgan Digital City loyihasi mohiyatiga ko‘ra, Toshkentdagi IT-parkdan so‘ng tashkil etilgan ikkinchi, viloyatlar miqyosida esa birinchidir.

• “Digital city” открывает новые возможности для андижанской молодежи.
Возведённый  на территории площадью 5,6 га, 4-х этажный комплекс общей площадью 3,5 тыс. кв.м. создан для нужд в сфере информационных технологий и поддержки инновационных проектов, а также для налаживания экспорта программных продуктов. В настоящее время сюда привлечено 328 специалистов.
Технопарк располагает широким спектром возможностей для местной молодежи, предпринимателей и граждан, которые хотят освоить новую профессию. В частности, здесь действует коворкинг-центр, дата-центр, конференц-зал, библиотека, инновационная лаборатория и учебные комнаты, бизнес-инкубатор, медиацентр, комната для киберспорта.
Технопарк рассчитан на размещение более 50 предприятий, оказывающих услуги в сфере новых информационных технологий. Технопарк предоставит предприятиям необходимую инфраструктуру, офисные помещения для их деятельности, а также будет оказывать финансовые, маркетинговые, юридические и другие консультационные услуги.
Здесь будет оказываться конкретная помощь землевладельцам: будет осуществлена оцифровка 7447 фермерских хозяйств общей площадью 181 000 гектаров и проводиться мониторинг с помощью спутниковых технологий.
Будет налажено сотрудничество между резидентами технопарка и вузами. Резиденты технопарка будут проводить различные практические занятия, лабораторные занятия для студентов Андижанского государственного университета, Института сельского хозяйства и Института машиностроения.
Со стороны разработчиков программного обеспечения в области IT:
Благодаря внедрению цифровых технологий в сельском и водном хозяйстве, образовании, здравоохранении, банковском деле и других областях, а также в тесном сотрудничестве с технопарками Индии (STPI), Беларуси (PVT), России (Сколково) и представительством американского IT-парка общий объем услуг к 2022 году достигнет 50 миллиардов сумов;
Следует отметить, что проект Digital City, предназначенный для поддержки информационных технологий, инновационных проектов и экспорта программных продуктов, является вторым реализованным проектом после IT -парка в Ташкенте и первым в регионе.