Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Prezidentning yoshlarga oid davlat siyosatini yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan topshiriqlari asosida mahalla yoshlarining Toshkent teleminorasiga sayohati uyushtirildi. Bu kabi tadbirlarda davlatimiz rahbarining 2019 yilning 27 dekabr kuni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi maktabdagi yoshlar bilan o‘tkazgan uchrashuvidan kelib chiqadigan vazifalar ham muhokama etilmoqda. Ana shu vazifalar ijrosidan kelib chiqib, 28 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Toshkent shaxar hududiy boshqarmasi hamda Toshkent Radioaloka, radioeshittirish va televideniye markazi hamkorligida Yunusobod tumanidagi “Iftixor” MFY xududida istiqomat qiluvchi 55 nafar yoshlar Toshkent teleminorasida “Yoshlarni televideniye va radio aloqasiga qiziqishlarini oshirish”ga qaratilgan davra suhbati tashkil qilindi. Ushbu tadbir doirasida yangi zamonaviy raqamli teleradioeshittirish qurilmalari bilan tanishtirish, kompyuter savodxonligini oshirish va Toshkent teleminorasiga bepul sayohat uyushtirildi.
Yoshlarga teleminoraning qurilish tarixi, zamonaviy teleradioeshittirish qurilmalari, kompyuter texnologiyalari va ulardan samarali foydalanish haqida tegishli mutaxassislar tomonidan so‘zlab berildi. Davra suhbatida Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3- yo‘nalishi doirasida bu yerda qilinayotgan ishlarga alohida to‘xtalib o‘tildi.Shundan so‘ng teleminoraning 100 va 110 metr balandlikdagi tomosha maydonchasiga sayohat uyushtirildi.
Tashkil etilgan uchrashuv natijasida yoshlarning axborot texnologiyalari va chastotalar sohasiga bo‘lgan qiziqishi ortdi va ularda ushbu kasbga oid ijobiy tushunchalar shakllantirildi.
Ma’lumot uchun :
Toshkent teleminorasi takrorlanmas noyob arxitektura inshooti bo‘lib, bugungi kunda respublikada hamda Markaziy Osiyoda yagona va eng baland inshoot hisoblanadi. Toshkent teleminorasi 1991-yilda Dunyoning buyuk minoralari Federatsiyasi safiga kiritilib, dunyoning 200 dan ortiq minoralari orasida 11-o‘rinni egallagan. Bugungi kunda balandligi 375 metr bo‘lgan Toshkent teleminorasi Markaziy Osiyoda eng baland va MDH davlatlari teleminoralari orasida esa, Ostankinodan keyingi ikkinchi o‘rinni egallaydi.
Toshkent teleminorasining asosiy vazifalari televideniye va radiodasturlarini uzatishdan iboratdir. Shuningdek, teleminora noyob me’moriy bino sifatida mahalliy va chet el mehmonlari uchun tomosha qilish majmuasi hisoblanadi.

• Столичная молодежь у Ташкентской телебашни
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций организовало экскурсию для молодёжи в одно из самых красивых мест и символов нашей столицы ­– в Ташкентскую телебашню.
Развитие ИКТ-сферы является одним из приоритетных направлений республики на ближайшие годы. О том, насколько важную роль играют информационно-коммуникационные технологии в дальнейшем поступательном развитии, свидетельствует внимание, которое уделяет руководство республики развитию данной отрасли. И главная роль в реализации этих задач принадлежит молодому поколению – будущему нашей страны.
Но для реализации этих инициатив необходимо решить ряд важных и первостепенных задач, которые помогут вывести данную работу на качественно новый уровень. В их числе ­– также  актуальные вопросы, поднятые главой нашей республики в ходе встречи с учащимися специализированной школы по углублённому изучению информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми в Ташкенте. Исходя из озвученных Президентом задач, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций была разработана и утверждена программа мероприятий в городе Ташкенте на 27 января ­– 7 февраля этого года.
В соответствии с планом, 28 января в учебном центре Ташкентской телебашни была организована встреча и экскурсия с молодежью, проживающей в махалле «Ифтихор» Юнусабадского района. Организаторами мероприятия выступили территориальное управление Министерства по городу Ташкенту и Ташкентский центр телерадиовещания. Целью данного мероприятия был повысить интерес у молодежи интереса к теле- и радиосфере. В ходе мероприятия участники ознакомились с последними достижениями в сфере цифрового телевидения, повысили свою компьютерную грамотность и поучаствовали в ознакомительной экскурсии по Ташкентской телебашне.
Компетентные специалисты рассказали участникам об истории строительства Ташкентской телебашни и о её технических характеристиках телебашни, а также дали интересную информацию  о современных устройствах телерадиовещания. В конце участники экскурсию на смотровую площадку, расположенную на высоте 100 и 110 метров.
Круглый стол осветил работу, проводимую в рамках 3 инициативы  5 ключевых инициатив, выдвинутых Президентом.Данное мероприятие подарило участникам много положительных эмоций. Многие из ребят подчеркнули, что после встречи у них сформировался конкретный интерес к современным информационным технологиям, и в дальнейшем они хотят связать своё будущее с этой сферой.
Интересные факты о Ташкентской телебашне:
Высота Ташкентской телебашни ­ 375 метров. Это самое высокое строение с открытой для посещения смотровой площадкой в Центральной Азии и второе по высоте строение в Центральной Азии.
Строительство Ташкентской телебашни стартовало в 1978 году. Телевышка была запущена в эксплуатацию 15 января 1985 года. Авторы проекта ­- Ю.П. Семашко и Н.Г. Терзиев-Царуков. Конструкторы - Е.П. Морозов и М.Д. Мушеев.
С Ташкентской телебашни осуществляется телевещание и радиовещание. Сигнал с телебашни распространяется на Ташкент и Ташкентскую область, частично Сырдарьинскую область и южные районы Казахстана.