Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabda O‘zbekiston Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bir qator vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda Toshkent shahridagi ixtisoslashtirilgan maktablar o‘quvchilari bilan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi. Davra suhbatida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari O.Umarov ishtirok etdi.
U o‘z so‘zida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning parlamentga 2019 yilda amalga oshirilgan asosiy ishlar yakuni va O‘zbekiston Respublikasini 2020 yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning eng ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Murojaatnomasida tizim oldiga ulkan vazifalar qo‘ygani, raqamli iqtisodiyot va elektron hukumat sohasida barcha tashkiliy va institutsional masalalarni kompleks hal etuvchi, ya’ni yagona davlat siyosatini olib boradigan yagona davlat organini tashkil etish bo‘yicha aniq vazifalar berilganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasida “Raqamli O‘zbekiston-2030” dasturini ishlab chiqish bo‘yicha ishlarni amalga oshirish belgilab olinganini, bu yo‘nalishdagi ishlarni markazlashgan holda olib borish natijasida “Elektron hukumat” tizimi loyihalarini va davlat idoralarida axborot tizimlarini joriy etish jarayonlarini optimallashtirish va har tomonlama qulay axborot tizimlarini joriy qilish ko‘zda tutilganini ta’kidladi.Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki hududini kengaytirish va yangi infratuzilma ob’ektlari qurilishini boshlash maqsadida Texnopark konsepsiyasi ishlab chiqilib, Texnopark hududida 400 ming kv.m.dan ortiq ofis binolari, konferens zal, kovorking markazi, mehmonxona va boshka binolarni qurish bo‘yicha investorlarni joylashtirish hamda qurilish ishlari amalga oshiriladi.Buning natijasida dasturiy mahsulot ishlab chiquvchi mingdan ortiq yangi korxonalar tashkil etilishiga hamda 14 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratilishiga erishiladi.Ushbu yo‘nalishda Nukus, Buxoro, Namangan, Samarqand, Guliston va Urganch shaharlarida 2020 yil yakuniga qadar Texnoparkning hududiy filiallari tashkil etiladi.
Ochiq muloqot davomida ishtirokchilar “Muhammad al-Xorazmiy” nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab faoliyati, bu yerda iqtidorli o‘quvchilar uchun yaratilgan zamonaviy sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar. Yig‘ilish ishtirokchilariga ushbu maktab haqida batafsil ma’lumot berildi. Ta’kidlanganidek, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining jadal rivojlanib borishi mazkur sohada xizmat qilishga qodir kadrlarni tayyorlash masalasini o‘ta dolzarb vazifaga aylantirdi. Mazkur maktabning tashkil qilinishi davrning ana shu da’vatiga javob bera oladigan kadrlarni yoshligidanoq tayyorlab borish, sohada yetuk hamda zamon talablariga javob beradigan kadrlar tayyorlashga zamin yaratadi.
Maktabni tashkil etishdan asosiy maqsad - ulug‘ ajdodimiz Muhammad al-Xorazmiyning buyuk va bebaho merosini qadrlash, o‘rganish va tadqiq etish, uni yosh avlod ongiga chuqur singdirish, o‘quvchilarga aniq fanlarning yuksak cho‘qqilarini zabt etish, boshlang‘ich sinflardan boshlab o‘quvchilarning axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi iqtidorini aniqlash va ularning qobiliyatlarini ro‘yobga chiqarish uchun zarur shart-sharoitlar bazasini yaratishdan iboratdir.
Ixtisoslashtirilgan maktabning asosiy vazifalari etib - axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng jalb qilgan holda, matematika, fizika, informatika va chet tili fanlarining chuqur o‘zlashtirilishiga erishish, o‘quvchilarni dasturlash asoslari, ma’lumotlar bazasini shakllantirish, axborot xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ko‘nikmalarga ega qilish, axborot va media hamda intellektual madaniyatni maktab davridan boshlab shakllantirishdan iboratdir.
Shuningdek, mazkur sohada yuqori mahoratga ega pedagoglarni va mutaxassislarni jalb qilgan holda, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi maxsus maktabini yaratish, yosh matematiklar, yosh fiziklar, yosh dasturchilar, yosh ixtirochilar jamoalarini tuzish, ularning respublika hamda xalqaro fan olimpiadalarida muntazam va samarali ishtirokini ta’minlashni tashkil etish ham maktabning asosiy vazifalaridandir.
Davra suhbatida Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3- yo‘nalishi doirasida bu yerda qilinayotgan ishlarga alohida to‘xtalib o‘tildi. Erkin va do‘stona ruhda o‘tgan davra suhbatida yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javob oldilar. Ushbu davra suhbati onlayn tarzda “O‘zbekiston-24” telekanali orqali efirga uzatildi.

• Встреча в специализированной школе имени Мухаммеда аль-Хорезми
В Школе специализирующейся на углубленно обучение   информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммеда аль-Хорезми Министерство по развитию  информационных технологий и коммуникаций  Республики Узбекистана в сотрудничестве с рядом министерств и ведомств был проведен открытый диалог со молодёжью и школьниками этих учреждений.В круглом столе принял участие первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан О.Умаров. В своем выступлении он подчеркнул что глава государства поставил перед системой огромные задачи, определенных в Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 24 января этого года, с обобщением основных направлений деятельности страны в 2019 году и приоритетов социально-экономического развития на 2020 года. Отметил что,сегодня в нашей стране намечена системная работа по внедрению системы “Электронное правительство”.Даны конкретные задачи по созданию единого государственного органа, который комплексно решает все организационные и институциональные вопросы, то есть проводит единую государственную политику в области цифровой экономики и электронного правительства.Для разработки и координации информационных систем в сфере государственного управления и цифровой экономики и электронного правительства даны задачи по созданию структурных подразделений в составе данного Единого государственного органа.В результате централизованной работы в этом направлении планируется провести работу по разработке программы «Цифровой Узбекистан-2030» в Республике Узбекистан, оптимизации проектов электронного правительства и внедрению информационных систем в государственных органах.
В целях расширения территории технологического парка программных продуктов и информационных технологий и начала строительства новых инфраструктурных объектов разработана концепция технопарка, на территории технопарка 400 тыс. кв.м. Будут проведены работы по размещению и строительству инвесторов по строительству офисных зданий, конференц-залы, коворкинг-центры, гостиниц и других зданий.
В результате этого будет достигнуто создание более тысячи новых предприятий, разрабатывающих программные продукты и создано более 14 тысяч новых рабочих мест.В этом направлении будут созданы территориальные филиалы технопарка в Нукусе, Бухаре, Намангане, Самарканде, Гулистане и Ургенче до конца 2020 года.
В ходе открытой дискуссии участники ознакомились с деятельностью специализированной школы имени Мухаммеда аль-Хорезми, где созданы современные условия для одаренных учеников.
Участникам встречи была предоставлена ​​подробная информация о школе. Как было отмечено,  быстрое развитие современных информационных и коммуникационных технологий сделало актуальным подготовку  кадров, способных служить в этой области.
Основная цель школы - оценить, изучить и исследовать великое и бесценное наследие нашего великого предка Мухаммеда аль-Хорезми, углубить его в сознании молодого поколения, показать ученикам высочайшие достижения конкретных наук, выявить таланты учащихся в области информационных и коммуникационных технологий. создание необходимых условий для реализации своих способностей.
Основными задачами специализированной школы являются углубленное изучение математики, физики, информатики и иностранных языков с широким использованием информационных и коммуникационных технологий, основ программирования  формирования баз данных, навыков информационной безопасности, информационно-медийной и интеллектуальной культуры формирование  со школьного возраста.
Также необходимо создать специальную школу ИКТ с привлечением высококвалифицированных преподавателей и специалистов в этой области, создать коллектив молодых  математиков, молодых физиков, молодых программистов, молодых изобретателей, обеспечить их регулярное и эффективное участие в национальных и международных научных олимпиадах. также является одной из основных задач школы.
Круглый стол осветил работу, проводимую в рамках 3 инициативы  5 ключевых инициатив, выдвинутых Президентом. В рамках свободного и дружеского круглого стола молодые люди получили подробные ответы на все свои вопросы. Круглый стол транслировался онлайн на телеканале «Узбекистан 24».