• Mobil qurilmalarni IMEI kodlari orqali ro‘yxatdan o‘tkazish masalasi yuzasidan bo‘lib o‘tgan brifingda O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Tergov dapartamenti katta tergovchisi Javohir Qodirov bergan ma’lumot
Bugun 24 sentyabr kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida tashkil etilgan brifingda O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Tergov dapartamenti katta tergovchisi Javohir Qodirov, mavzu yuzasidan to‘liq ma’lumot berib shunday dedi.
“Mobil aloqa vositalarining mamlakatimiz hududiga noqonuniy yo‘llar bilan kirib kelishini oldini olish, mazkur yo‘nalishdagi faoliyatni markazlashgan tizim sifatida tartibga solish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 22 oktyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi mobil qurilmalarni hisobga olish tizimini tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 847-son Qaroriga asosan “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” davlat unitar korxonasi (UZIMEI) tashkil etilib, uning zimmasiga mobil qurilmalarning identifikatsiya kodlarini ro‘yxatga olish, vazirlik va idoralar hamda telekommunikatsiya operatorlari bilan o‘zaro hamkorlik qilishi yuklatilgan.
So‘ngi vaqtlarda, xorijiy davlatlardan mamlakatimizga kelayotgan fuqarolarning shaxsga doir ma’lumotlaridan uchinchi shaxslar tomonidan noqonuniy ravishda foydalanilib, ularning ma’lumotlari asosida “UZIMEI” mobil qurilmalar IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish tizimi orqali, kelib chiqishi ma’lum bo‘lmagan mobil aloqa vositalari ro‘yxatga qo‘yilayotgani haqidagi murojaatlar soni ortib borayotganligi kuzatilmoqda.
Shu munosabat bilan, mazkur holatni muhokama etish maqsadida, joriy yilning sentyabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” davlat unitar korxonasi (UZIMEI) mas’ul xodimlari ishtirokida jami 3 marotaba ishchi uchrashuvlar o‘tkazilib, unda yuzaga kelayotgan muammolarni bartaraf etish yuzasidan tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi o‘rtasida o‘zaro axborot almashinuvi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim talablarini sifatli tashkil qilish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari ko‘rsatmasiga binoan, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Markaziy apparati, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Toshkent shahar va Toshkent viloyati IIBB, viloyatlar IIBlarida “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” davlat unitar korxonasi bilan o‘zaro axborot almashinuviga mas’ul bo‘lgan tegishli xodimlari biriktirilib, kuni kecha, 23 sentyabr kuni “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” davlat unitar korxonasi (UZIMEI) ishtirokida onlayn videokonferensiya tashkil etilib, yuzaga kelgan savollar atroflicha muhokama etildi.
Ta’kidlab o‘tish joizki, shaxsga doir ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasining 2019 yil 2 iyuldagi “Shaxsga doir ma’lumotlar to‘g‘risida”gi O‘RQ-547-son Qonuni bilan himoyalanib, fuqarolarning shaxsga doir ma’lumotlarini qonunga xilof ravishda yig‘ish, tizimlashtirish, saqlash, o‘zgartirish, to‘ldirish, ulardan foydalanish, ularni berish, tarqatish, uzatish, egasizlantirish va yo‘q qilish O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksining
46-2-moddasiga asosan fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining uch baravaridan besh baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa-besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi. O‘sha harakatlar ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin sodir etilsa, yoxud bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirilib, takroran yoki xavfli retsidivist tomonidan, g‘arazli yoki boshqacha past niyatlarda, xizmat mavqeidan foydalangan holda sodir etilsa, yoxud og‘ir oqibatlarga sabab bo‘lsa, O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 1412-moddasiga asosan uch yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Jumladan, joriy yilning 18 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi IIV Tezkor-qidiruv hamkorligi boshqarmasi, Andijon viloyati IIB xodimlari bilan hamkorlikda Andijon shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida, yuqorida qayd etilgan noqonuniy harakatlarni sodir qilgan uch nafar shaxslarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 1412-moddasi 2-qismi “a”, “b” bandlari va 182-moddasi 2-qismi “a” bandi bilan Andijon viloyati IIB huzuridagi Tergov boshqarmasi tomonidan 030011/2020-38-sonli jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirgi kunda tergov harakatlari olib borilmoqda. Tergovning yakuni bo‘yicha qonuniy qaror qabul qilinib, ushbu fuqarolarga nisbatan javobgarlikning muqarrarligi ta’minlanadi. Jinoyat ishi bo‘yicha dastlabki tergov jarayonida, fuqaro bank filialidan o‘zining nomiga berilgan 5 ta plastik kartadagi pul mablag‘laridan “UZPAYNET” MChJ orqali jami 2158 ta uyali aloqa vositalarini qonunga xilof ravishda “Mobil qurilmalarini ro‘yxatga olish tizimi”ga qayd etishganligi aniqlangan. Ushbu xolatda gumon qilinuvchilar juda ko‘p miqdorni tashkil etgan 3115 ta mobil aloqa vositalarini Qirg‘iziston Respublikasidan O‘zbekiston Respublikasiga bojxona nazoratini chetlab aylanma yo‘llar bilan olib kirganligi aniqlangan.
Ayni vaqtda mazkur noqonuniy faoliyat bilan shug‘ullanayotgan shaxslarni aniqlash va ularga nisbatan qonuniy chora ko‘rish yuzasidan Ichki ishlar organlari tomonidan tegishli tadbirlar davom ettirilmoqda.”

• Выступление старшего следователя Следственного департамента Министерства внутренних дел Жавохира Кодирова на брифинге по вопросу регистрации мобильных устройств по IMEI-кодам
Сегодня 24 сентября на организованном в Агенстве информации и массовых коммуникаций брифинге старший следователь Следственного департамента Министерства внутренних дел Жавохир Кодиров дал полную информацию по теме мероприятия и отметил следующее.
С целью предотвращения ввоза незаконными путями мобильных устройств в нашу страну, упорядочения деятельности в данном направлении в качестве централизованной системы, в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 22 октября 2018 года №ПКМ-847 «О мерах по упорядочению системы учета мобильных устройств в Республике Узбекистан» было организовано Государственное унитарное предприятие «Республиканский центр по управлению сетями телекоммуникаций Узбекистана» (UZIMEI), на которого возложены обязанности по регистрации идентификационных кодов мобильных устройств, сотрудничество с министерствами, ведомствами, а также телекоммуникационными операторами.
В последнее время увеличилось количество обращений, связанных с незаконным использованием личных данных приезжающих из-за рубежа граждан третьими лицами и регистрацией мобильных устройств неизвестного происхождения в системе регистрации UZIMEI.
В связи с этим и с целью разрешения данной ситуации в сентябре текущего года прошли три рабочие встречи Министерства внутренних дел Республики Узбекистан с участием ответственных сотрудников ГУП «Республиканский центр по управлению сетями телекоммуникаций Узбекистана» (UZIMEI), на которых были определены меры по устранению возникающих проблем.
Помимо этого, с целью качественного исполнения требований соглашения по сотрудничеству в плане обмена информацией между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Министерством внутренних дел, и в соответствии с указанием первого заместителя Министра внутренних дел Республики Узбекистан, к центральному аппарату Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, Министерству внутренних дел Республики Каракалпакстан, главным управлениям внутренних дел Ташкента и Ташкентской области, региональным управлениям внутренних дел были прикреплены специалисты, ответственные за информационный обмен с ГУП «Республиканский центр по управлению сетями телекоммуникаций Узбекистана» (UZIMEI). Вчера, 23 сентября прошла онлайн-видеоконференция при участии ГУП «Республиканский центр по управлению сетями телекоммуникаций Узбекистана» (UZIMEI), на котором всесторонне были обсуждены наболевшие вопросы.
Следует отметить, что личные данные защищены Законом Республики Узбекистан от 2 июля 2019 года №547, в соответствии с которым сбор, систематизация, хранение, изменение, дополнение, использование, передача, распространение,  обезличивание и удаление личных данных граждан с нарушением закона в соответствии со статьей 46-2 Кодекса об административной ответственности влечет за собой наложение штрафа на граждан от одной второй до двух, а на должностных лиц — от двух до пяти минимальных размеров заработной платы.
Осуществление этих действий после применения административных мер, либо по сговору группы лиц, повторно либо со стороны опасного рецидивиста, в корыстных или других низких целях, с использованием служебного положения или приведшее к тяжелым последствиям, наказывается лишением свободы до трех лет в соответствии со статьей 1412 Уголовного кодекса.
В частности, 18 сентября этого года в ходе оперативных мероприятий в городе Андижане Оперативно-розыскным IIV управлением Республики Узбекистан совместно с Управлением внутренних дел Андижанской области, как было отмечено ранее, в отношении трех лиц, совершавших незаконную деятельность, Следственным управлением при Управлении внутренних дел Андижанской области было возбуждено уголовное дело по статье 1412, части второй, пунктов «а» и «в», статье 182, части второй, пункта «а» Уголовного кодекса Республики Узбекистан, и направлено в следственные органы. В настоящее время ведется следственная работа. По итогам следствия будет вынесено законное решение, и этим лицам будет вынесен неизбежный приговор.
По итогам предыдущего следствия, гражданин с помощью денежных средств на своих пяти пластиковых картах через ООО “UZPAYNET” зарегистрировал 2158 персональных устройств в нарушение закона о системе регистрации мобильных устройств. В этой ситуации подозреваемые лица ввезли большую партию мобильных устройств в количестве 3 115 штук из Республики Кыргызстан в Республику Узбекистан обходными путями, вне таможенного контроля.
В настоящее время Министерством внутренних дел осуществляется соответствующая работа по определению лиц, занимающихся незаконной деятельностью, применению законных мер в их отношении.