• Mobil qurilmalarni IMEI kodlari orqali ro‘yxatdan o‘tkazish masalasi yuzasidan bo‘lib o‘tgan brifingda Davlat bojxona qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i Rustam Qobulov bergan ma’lumot
Bugun 24 sentyabr kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida tashkil etilgan brifingda Davlat bojxona qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i Rustam Qobulov, mavzu yuzasidan to‘liq ma’lumot berib shunday dedi.
“ Iste’molchilarga sifatli mobil qurilmalardan foydalanish imkoniyatini yaratish, ichki bozorni kontrafakt mahsulotlarning olib kirilishi va sotilishidan himoya qilish hamda telekommunikatsiya bozorida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish maqsadida 2018 yil 22 oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan “O‘zbekiston Respublikasida mobil qurilmalarni hisobga olish tizimini tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 847-son qarori qabul qilindi.
Unga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari
va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan respublikada mobil qurilmalarni xalqaro o‘ziga xos identifikatsiya kodlari asosida ro‘yxatga olish bo‘yicha Tizim ishlab chiqish yuzasidan ishlar amalga oshirila boshlandi.
Keyinchalik, mazkur qarorning mantiqiy davomi sifatida 2019 yil
17 sentyabr kuni Vazirlar Mahkamasining 778-son qarori qabul qilinib, O‘zbekiston Respublikasi hududida foydalanilayotgan, sotish yoki shaxsiy foydalanish uchun olib kiriladigan va ishlab chiqariladigan mobil qurilmalarni ro‘yxatga olish tartibi to‘g‘risidagi Nizom tasdiqlandi.
Mazkur Nizomga muvofiq O‘zbekiston Respublikasiga olib kirilgan mobil qurilmalarga IMEI (International Mobile Equipment Identifier, 15 ta raqamdan iborat) yoki xalqaro o‘ziga xos identifikatsiya kodni Tizim operatori yoki O‘zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YaIDXP) orqali ro‘yxatdan o‘tkazilishi joriy etildi.
Bugungi kunda chetdan olib kelingan mobil qurilmalarning
IMEI-kodini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun:
Birinchi holatda, mobil qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotish uchun tadbirkorlik sub’ekti (importiyor) tomonidan BYuD asosida olib kirish:
Bu holatda, mobil qurilmalarning IMEI kodini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun tadbirkor tomonidan BYuD taqdim etilishi lozim.
Bugungi kunda bojxona organlari tomonidan rasmiylashtirilgan BYuDlar hisobini yuritish bo‘yicha DBQ YaAAT dasturi “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish Respublika markazi” DUKning dasturiy ta’minotlari bilan onlayn ravishda integratsiya qilinganligi sababli, tadbirkor taqdim etgan BYuDdagi ma’lumotlarni avtomatik ravishda tekshirish yo‘lga qo‘yilgan.
Agar import qiluvchi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlar BYuDda aks ettirilgan ma’lumotga mos kelmasa, qurilmalarning butun to‘plami ro‘yxatga olinmaydi.
Ma’lumot uchun, Tizim operatoriga tovar bo‘yicha ma’lumotlar BYuDning 31-grafasida nima ko‘rsatilgan bo‘lsa o‘sha ma’lumotlar ko‘rinadi (IMEI kodni ko‘rsatish majburiy emas).
Ikkinchi holatda, jismoniy shaxslar O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasini o‘zlari kesib o‘tgan holda O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlarida belgilangan bojxona chegarasi orqali tovarlarni bojsiz olib kirishning cheklangan normalaridan oshmagan miqdorda olib kirilgan mobil qurilmalarning IMEI kodni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasini kesib o‘tganligini tasdiqlashi lozim.
Bunda ham jismoniy shaxslarning O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasini kesib o‘tganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar (sana, usul va boshqa) O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat personallashtirish markazi bilan elektron axborot almashish orqali murojaat etilgan sana va jismoniy shaxsning shaxsiy identfikatsion raqami qayd etilgan holda avtomatik tekshiriladi.
Shuningdek, me’yoridan ortgan qismi bo‘yicha Bojxona kirim orderi orqali bojxona to‘lovlarini ham to‘lash mumkin bo‘lib, mazkur ma’lumotlar ham Uz IMEI tizimiga integratsiya qilingan.
Uchinchi holatda, jismoniy shaxslar nomiga xalqaro pochta yoki kurerlik jo‘natmalari orqali olib kirilgan mobil qurilmalar faqat Tizim operatoriga o‘zi kelib murojaat etish orqali pochta identifikatorining shtrix kodi va kalendar shtempeli bo‘lgan konvert taqdim etilgan holda amalga oshiriladi.
So‘ngi vaqtlarda mobil qurilmalarni Uz IMEI tizimidan ro‘yxatdan o‘tkazish bilan bog‘liq muammoli holatlar ijtimoiy tarmoqlarda dolzarb mavzuga aylandi.
Gap shundaki, xorijdan kelgan ko‘plab fuqarolar o‘zlari bilan olib kelgan mobil telefonlarini ro‘yxatdan o‘tkazishmoqchi bo‘lganida, ularning nomiga allaqachon boshqa mobil qurilmalar Uz IMEI tizimidan ro‘yxatdan o‘tganligi ko‘plab noroziliklarga sabab bo‘layotgan edi.
Ushbu muammoli masala yuzasidan boshqa mutasaddi vazirlik
va idoralar qatorida Davlat bojxona qo‘mitasi tomonidan ham bir qator ishlar amalga oshirildi.
Xususan, Davlat bojxona qo‘mitasining tunu-kun ishlab turadigan 11-08 qisqa raqamli ishonch telefoni orqali mazkur masala yuzasidan fuqarolarning murojaatlari ko‘rib chiqilishi yo‘lga qo‘yildi.
Shuningdek, xabaringiz bor, qonunbuzarlik holatlarini aniqlash borasida olib borilgan tadbirlar natijasida ro‘yxatdan o‘tmagan mobil qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi Davlat chegarasi orqali harakatlangan fuqarolarning nomlariga noqonuniy yo‘llar bilan ro‘yxatga qo‘yish, shaxslarga doir ma’lumotlarni qonunga xilof ravishda yig‘ib, saqlab, ulardan g‘arazli niyatlarda foydalanib kelayotgan jinoiy guruh faoliyati fosh etildi.
Aniqlanishicha, O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi O.A. sheriklari M.B. va T.R.lar bilan tuzgan o‘zaro jinoiy rejaga ko‘ra qo‘shni davlatlarga o‘tishib, u yerda O‘zbekistonga kirib kelayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining pasport ma’lumotlarini telefon yordamida rasmga tushirib, “Telegram” ijtimoiy tarmog‘i orqali yuborib, belgilangan tartibda ro‘yxatdan o‘tkazilmagan mobil qurilmalarni Uz IMEI tizimi orqali ushbu fuqarolar nomiga ro‘yxatdan o‘tkazish bilan shug‘ullanib kelishgan.
Birgina fuqaro B.M.ning uyali aloqa vositasi ko‘zdan kechirilganida, telefon xotirasida O‘zbekiston fuqarolarining 200 ga yaqin pasport rasmlari borligi, u ushbu pasport ma’lumotlarni yig‘ib, jinoiy sherigi O.A.ga yetkazib berganligi uchun har bir pasportga 5 AQSh dollardan haq olganligi ma’lum bo‘ldi.
Mazkur xolat yuzasidan Davlat bojxona qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 1412-moddasining 2-qismi “a” va “v” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov organiga yuborildi.
Shu o‘rinda aytib o‘tish lozimki, mobil qurilmalar importi
2019 yilning 1 yanvar – 15 sentyabr davrida 58 810 tani (4,6 mln. doll.) tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilning shu davrida 451 039 ta (29,8 mln. doll.) tashkil etdi.
Davlat byudjetiga 2019 yilning ushbu davrida 8,7 mlrd, so‘m, joriy yilda esa 72,6 mlrd. so‘m undirildi, ya’ni o‘tgan yilgan nisbatan 63,9 mlrd. so‘mga ko‘p.
Bir so‘z bilan aytganda, mazkur tizim to‘liq amaliyotga joriy etilgandan so‘ng 2019 yil 1 noyabrdan 2020 yil 15 sentyabrga qadar
911 882 ta (47,3 mln. doll.) import qilingan bo‘lib, davlat byudjetiga
100,1 mlrd. so‘m undirilgan.
Joriy yilda jami 4,9 mlrd. (2019 y. 6,2 mlrd.) so‘mlik 7 484 ta (2019 y. 7691 ta) uyali aloqa vositalarining noqonuniy olib o‘tish holatlari aniqlandi.”

• Выступление начальника управления Государственного таможенного комитета Рустама Кабулова на брифинге по вопросу регистрации мобильных устройств по IMEI-кодам
Сегодня 24 сентября на организованном в Агенстве информации и массовых коммуникаций брифинге начальник управления Государственного таможенного комитета Рустам Кабулов предоставил полную информацию по теме мероприятия.
С целью создания для потребителей возможности пользования качественными мобильными устройствами, защиты внутреннего рынка от ввоза и продажи контрафактной продукции, а также формирования здоровой конкурентной среды на телекоммуникационном рынке было принято постановление Кабинета Министров от 22 октября 2018 года №ПКМ-847 «О мерах по упорядочению системы учета мобильных устройств в Республике Узбекистан»
В соответствии с ним Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций начаты работы по разработке системы регистрации мобильных устройств на основе международных уникальных идентификационных кодов. Логическим продолжением этого стало принятие постановления Кабинета Министров от 17 сентября 2019 года №778 и утверждение Положения о порядке регистрации мобильных устройств, используемых, ввозимых и производимых для реализации или личного пользования на территории Республики Узбекистан. Согласно Положению был внедрен порядок регистрации IMEI-кодов (International Mobile Equipment Identifier – международный идентификатор мобильного оборудования, состоит из 15 цифр) или уникальных идентификационных кодов у ввозимых в Узбекистан мобильных устройств со стороны Оператора системы или посредством Единого портала интерактивных государственных услуг.
Сегодня для того, чтобы зарегистрировать IMEI-код ввозимого из-за рубежа мобильного устройства, необходимо:
В первую очередь, ввоз мобильных устройств на территорию республики для продажи со стороны субъекта предпринимательства (импортера) осуществляется на основе грузовой таможенной декларации. В этом случае для регистрации IMEI-кодов мобильных устройств предприниматель должен предоставить грузовую таможенную декларацию.
В настоящее время в рамках ведения отчетности оформленных грузовых таможенных деклараций со стороны таможенных органов  благодаря онлайн-интеграции Единой автоматизированной информационной системы Государственного таможенного комитета с программными обеспечениями ГУП «Республиканский центр по управлению сетями телекоммуникаций Узбекистана» налажена система автоматической проверки предоставляемых со стороны предпринимателя сведений по грузовой таможенной декларации.
Если предоставляемые со стороны импортера сведения не соответствуют данным, отраженным в грузовой таможенной декларации, весь груз не подлежит регистрации. Для информации: предоставляемые Оператору системы данные о товаре отражаются согласно показанным в грузовой таможенной декларации сведениям в графе №31 (не обязательно показывать IMEI-код).
Во втором случае, физические лица, самостоятельно пересекшие таможенную границу Республики Узбекистан, должны подтвердить данный факт для регистрации IMEI-кодов мобильных устройств, ввозимых в соответствии установленными в законодательстве Республики Узбекистан нормами беспошлинного ввоза товаров.
В данном случае сведения о пересечении таможенной границы Республики Узбекистан (дата, метод пересечения и другие) проверяются посредством электронного информационного обмена с Государственным центром персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан на основании даты обращения и личного идентификационного номера физического лица. Также можно оплатить таможенные платежи по превысившим норму беспошлинной перевозки товарам посредством таможенного приходного ордера, и эти данные также интегрируются в систему Uz IMEI.
В третьем случае, регистрация мобильных устройств, ввозимых посредством международной почты или курьерской посылки для физических лиц, осуществляется путем личного обращения к Оператору системы с предоставлением конверта со штрих-кодом и календарным штемпелем почтового идентификатора.
Дело в том, что на имя многих граждан, приехавших из-за рубежа и желающих зарегистрировать привезенный с собой мобильный телефон, уже долгое время зарегистрированы другие мобильные устройства в системе Uz IMEI. Это, в свою очередь, вызывает немало разногласий.
По данному проблемному вопросу Государственным таможенным комитетом в числе других министерств и ведомств также осуществляется немалая работа. В частности, налажен порядок рассмотрений обращений граждан по этому вопросу посредством круглосуточного телефона доверия с коротким номером 11-08.
Также, в ходе проводимых мероприятий по выявлению случаев нарушения законодательства была раскрыта деятельность уголовной группы, занимавшейся незаконной регистрацией не прошедших регистрацию мобильных устройств на имя граждан, пересекших Государственную границу Республики Узбекистан, сборкой, хранением информации о гражданах в нарушение закона и её использованием в корыстных целях.
Как было выяснено, гражданин Республики Узбекистан О.А. вместе со своими подельниками М.Б. и Т.Р. согласно составленному ими уголовному плану переходили границу соседних государств, снимали с помощью телефона паспортные данные въезжающих на территорию Республики Узбекистан граждан и отправляли их через социальную сеть «Telegram», регистрировали не прошедшие в установленном порядке регистрацию мобильные устройства на имя этих граждан посредством системы Uz IMEI.
Только посредством слежения персонального телефона гражданина Б.М. в памяти устройства было обнаружено около 200 паспортных снимков. Выяснилось, что он собирал эти паспортные данные, отправлял их своему подельнику О.А. и получал за каждый снимок пять долларов США. По данному случаю Государственным таможенным комитетом было возбуждено уголовное дело по статье 1412, части второй, пунктов «а» и «в» Уголовного кодекса Республики Узбекистан, и направлено в следственные органы.
В этом плане следует заметить, что импорт мобильных устройств в период 1 января  – 15 сентября 2019 года составил 58 810 штук (4,6 миллиона долларов), а за аналогичный период этого года - 451 039 штук (29,8 миллиона долларов). В Государственный бюджет за означенный период в 2019 году поступило 8,7 миллиарда сумов, а в текущем году сумма выросла до 72,6 миллиарда сумов, т.е. на 63,9 миллиарда сумов больше по сравнению с прошлым годом.
Одним словом, после практического внедрения данной системы с 1 ноября 2019 года до 15 сентября 2020 года было импортировано 911 882 мобильных устройства (на сумму в 47,3 миллиона долларов), и в Государственный бюджет поступило 100,1 миллиарда сумов.
В текущем году было выявлено 7 484 случая (в 2019 году – 7 691 случай) незаконного перевоза средств мобильной связи на общую сумму 4,9 миллиарда сумов (в 2019 году – 6,2 миллиарда сумов).