• Mobil qurilmalarni IMEI kodlari orqali ro‘yxatdan o‘tkazish masalasi yuzasidan bo‘lib o‘tgan brifingda O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi direktori Bobur Tillabayev bergan ma’lumot
Bugun 24 sentyabr kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida tashkil etilgan brifingda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi direktori Bobur Tillabayev, mavzu yuzasidan to‘liq ma’lumot berib shunday dedi.
“Ma’lumki, mamlakatimizda Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 22 oktyabrdagi 847-sonli va 2019 yil 17 sentyabrdagi 778-sonli qarorlariga asosan mobil qurilmalar IMEI kodlarini ro‘yxatga olish tizimi joriy etilgan. Bu tizim dunyoning ko‘p mamlakatlarida amaliyotda qo‘llanib kelinmoqda. Ushbu tizimni joriy etishdan maqsad, iste’molchilar huquqini himoya qilish, respublikamizga sifatsiz mobil qurilmalarning kirib kelishi hamda uning noqonuniy savdosining oldini olishdir.
Nizomga asosan mobil qurilmalarning IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi belgilangan bo‘lib, unga asosan jismoniy shaxslar uchun ro‘yxatdan o‘tkazishni onlayn, “O‘zbekiston pochtasi”ning joylardagi pochta aloqa punktlariga yoki tizim operatoriga shaxsan murojaat qilish orqali amalga oshirish imkoniyati yaratilgan.
Jismoniy shaxslar mobil qurilmalarning IMEI-kodlarni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun pasport ma’lumotlari, telefon raqami va mobil qurilmaning IMEI-kodini taqdim etishlari talab qilinadi.
Ro‘yxatdan o‘tkazish uchun taqdim qilinayotgan mobil qurilmalarning Davlat bojxona qo‘mitasi tomonidan o‘rnatilgan bojsiz olib kirish normalariga rioya etilganligini tekshirish maqsadida shaxsning pasport ma’lumotlariga asosan fuqaroning O‘zbekiston Respublikasi chegarasini kesib o‘tganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar tekshiriladi.
Shu maqsadda Tizim operatori Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat personallashtirish markazi bilan elektron axborot almashinuvini yo‘lga qo‘ygan. Biroq, ro‘yxatdan o‘tkazish masofaviy yoki onlayn tarzda amalga oshirilayotganida ro‘yxatdan o‘tkazuvchi shaxs bilan Tizim operatori o‘rtasida bevosita kontakt bo‘lmasligi sababli fuqarolarning pasport ma’lumotlarini aynan shu shaxsning o‘zi yoki boshqa shaxs tomonidan taqdim qilinayotganligini tizim orqali aniqlash imkoni bo‘lmaydi. Shu sababli hozirda uchinchi shaxslarning pasport ma’lumotlaridan foydalangan holda mobil qurilmalar IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish hollari kuzatilmoqda.
Uchinchi shaxslarning pasport ma’lumotlarini kiritgan holda noqonuniy ravishda respublikamiz hududiga olib kirgan mobil qurilmalarni ro‘yxatdan o‘tkazish holatlarini oldini olish va ushbu noqonuniy harakatlarni amalga oshirgan shaxslarni aniqlash maqsadida Tizim operatori huquqni muhofaza qiluvchi organlari bilan hamkorlikda ishlamoqda.
Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 22 oktyabrdagi 847-sonli qarorining 2-bandida “O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi — mobil qurilmalarning identifikatsiya kodlarini ro‘yxatga olish va qo‘llash, ushbu yo‘nalishda normativ-huquqiy bazani yaratish va takomillashtirish bo‘yicha vakolatli organ” deb belgilangan.
Shu asosda «O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi» davlat unitar korxonasi — Tizim operatori Jismoniy shaxslar tomonidan mobil qurilmalarning IMEI-kodlarni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun shaxsning pasport ma’lumotlari, uchinchi shaxslar tomonidan noqonuniy foydalanishini oldini olish maqsadida mobil qurilmalarni ro‘yxatdan ŭtkazish jarayëniga qo‘shimcha tekshiruv algoritmi kiritildi. Ya’ni, qurilmaning IMEI-kodini/kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazishda jismoniy shaxslar tomonidan foydalaniladigan abonent raqami mahalliy mobil operatorlaridan ariza beruvchi nomiga rasmiylashtirilganligi talab etiladi.
Yuqorida ta’kidlanganidek, dunyodagi ko‘plab mamlakatlarda (Buyuk Britaniya, Fransiya, Niderlandiya, Belgiya, Daniya, Finlyandiya, Germaniya, Shvetsiya, Norvegiya, AQSh, Turkiya, Ozarbayjon va boshqa davlatlar) noqonuniy, o‘g‘irlangan va qalbaki uyali aloqa vositalari savdosining oldini olish, telekommunikatsiyalar sohasiga yo‘naltiriladigan investitsiyalar oqimini ko‘paytirish maqsadida uyali aloqa telefonlarining IMEI raqamlarini ro‘yxatdan o‘tkazish tizimi joriy qilingan.
Aholi va jamoatchilik orasida mobil telefonlarni ro‘yxatdan o‘tkazish tizimini bo‘yicha ko‘pincha aholini chalg‘ituvchi talqinlar ham kuzatilmoqda. Shu yerda bir qator ma’lumotlarni keltirib o‘tishimiz mumkin. Bugungi kunda mobil qurilmalarni ruyxatdan o‘tkazish tizimi orqali 47,14 mln. dan ziyod IMEI kodlar ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
2019 yil 1 apreldan 2019 yil 1 noyabrgacha – 42,61 mln. IMEI kodlari avtomatik tarzda;
2019 yil 1 noyabrdan 1 dekabrgacha – 1,47 mln. ta IMEI kodlari bepul ravishda operatorga murojaat etish orqali;
2020 yilning 1 yanvaridan 15 sentyabrgacha – 3,06 mln. IMEI kodlar pullik asosda tizimda ro‘yxatdan o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi IMEI kodlarni ayrim shaxslar tomonidan noqonuniy ro‘yxatdan o‘tkazishga urinish singari holatlarga vakolatli organlar bilan hamkorlikda tegishli choralar olib borilmoqda va bu uzluksiz davom ettiriladi.
Shu o‘rinda fuqarolarimizdan Respublika xududidan mobil qurilmalarni xarid qilish vaqtida, Mobil kurilmaning imei kodlari ro‘yxatdan o‘tganligini tekshirib olishingizni so‘rab qolardik. Tekshirishni 1170 kiska rakamiga imei kodni sms orkali jo‘natish yoki uzimei.uz sayti orkali tekshirib olishingiz mumkin.”

• Выступление директора Государственного унитарного предприятия «Республиканский центр по управлению сетями телекоммуникаций Узбекистана» Бобурa Тиллабаева на брифинге по вопросу регистрации мобильных устройств по IMEI-кодам
Сегодня 24 сентября на организованном в Агенстве информации и массовых коммуникаций брифинге директор Государственного унитарного предприятия «Республиканский центр по управлению сетями телекоммуникаций Узбекистана» при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Бобур Тиллабаев предоставил полную информацию по теме мероприятия.
Как известно, в соответствии с постановлениями Кабинета Министров от 22 октября 2018 года №ПКМ-847 «О мерах по упорядочению системы учета мобильных устройств в Республике Узбекистан» и от 17 сентября 2019 года №778 «Об утверждении Положения о порядке регистрации мобильных устройств, используемых, ввозимых и производимых для реализации или личного пользования на территории Республики Узбекистан» внедрена система регистрации IMEI-кодов мобильных устройств. Данная система применяется во многих странах. Главная цель – защита прав потребителей, предотвращение ввоза в республику и торговли некачественными мобильными устройствами.
Согласно положению определён порядок регистрации IMEI-кодов мобильных устройств, в соответствии с которым физические лица могут произвести онлайн-регистрацию, обратиться в пункты почтовой связи «Узбекистон почтаси» на местах или лично к Оператору системы.
Для регистрации IMEI-кодов мобильных устройств физические лица должны предоставить паспортные данные, номер телефона и IMEI-код мобильного устройства.
С целью проверки соответствия соблюдения установленных Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан норм беспошлинного ввоза товаров предоставленных для регистрации мобильных устройств, проверяется информация о пересечении гражданином таможенной границы Республики Узбекистан на основании паспортных данных.
Для осуществления подобной процедуры организован электронный обмен информацией между Оператором системы и Государственным центром персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан. Но из-за отсутствия непосредственного контакта между пользователем и лицом вследствие проведения регистрации в дистанционном либо онлайн-режиме невозможно определить, предоставлены эти паспортные данные самим гражданином  - владельцем паспорта, либо другим лицом. В связи с этим в настоящее время наблюдаются случаи регистрации IMEI-кодов мобильных устройств на основании паспортных данных третьих лиц.
С целью предотвращения незаконной регистрации мобильных устройств на основании паспортных данных третьих лиц и идентификации лиц, осуществляющих эту незаконную деятельность, Оператор системы работает в сотрудничестве с правоохранительными органами.
В соответствии с пунктом 2 постановления Кабинета Министров от 22 октября 2018 года №ПКМ-847 «О мерах по упорядочению системы учета мобильных устройств в Республике Узбекистан» Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан определено уполномоченным органом в сфере регистрации и использования идентификационных кодов мобильных устройств, создания и усовершенствования нормативно-правовой базы в данном направлении.
В соответствии с этим со стороны Оператора системы ­– Государственного унитарного предприятия «Республиканский центр по управлению сетями телекоммуникаций Узбекистана» был внедрен проверочный алгоритм в систему регистрации мобильных устройств для регистрации IMEI-кодов мобильных устройств на основании паспортных данных физических лиц, снижения количества случаев незаконного использования личных данных третьих лиц (паспортных данных и номера телефона) посторонними лицами.           Теперь при регистрации IMEI-кода/кодов абонентский номер, используемый физическими лицами при регистрации IMEI-кода/кодов устройства, должен быть оформлен у местного мобильного оператора на имя заявителя.
Как было отмечено выше, вследствие этого во многих странах (Великобритания, Франция, Нидерланды, Бельгия, Дания, Финляндия, Германия, Швеция, Норвегия, США, Турция, Азербайджан и другие) внедрена система регистрации IMEI-номеров телефонов домашней связи для предотвращения торговли незаконными, крадеными или поддельными средствами домашней связи, увеличения потока инвестиций в телекоммуникационную сферу.
Среди населения и общественности встречаются вводящие в заблуждение истолкования по поводу регистрации мобильных телефонов. В этой связи можно привести ряд фактов. На сегодняшний день посредством системы регистрации мобильных устройств было зарегистрировано порядка 47,14 миллиона IMEI-кодов.
С 1 апреля 2019 года до 1 ноября 2019 года ­– 42,61 миллиона IMEI-кодов в автоматическом режиме;
С 1 ноября до 1 декабря 2019 года – 1,47 миллиона IMEI-кодов бесплатно путем обращения к оператору;
С 1 января до 15 сентября 2020 года – 3,06 миллиона IMEI-кодов на платной основе, из них импортёрами – 691,1 тысячи (22,5 процента), 51,5 тысячи со стороны местных производителей (1,7 процента), 2,323 миллиона со стороны физических лиц (75,8 процента).
Mинистерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с представительными органами осуществляет необходимые меры по случаям незаконной регистрации IMEI-кодов со стороны отдельных лиц и будет дальше продолжать работу в этом направлении.
В этой связи мы просим наших граждан при приобретении мобильных устройств на территории республики проверить наличие регистрации IMEI-кода приобретаемого устройства. Осуществить данную процедуру можно посредством отправки SMS-сообщения с IMEI-кодом на короткий номер 1170 либо через сайт uzimei.uz.