IT-Park Ucell bilan hamkorlikda startaplar uchun akseleratorni tashkil etdi
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park) Ucell mobil operatori  bilan hamkorlikda startaplarni amalga oshirish va rivojlantirishga ko‘maklashuvchi akseleratorni tashkil etmoqda
Akseleratorda ishtirok etish uchun arizalarni 10 oktabrgacha topshirish mumkin.  Ro‘yxatdan o‘tish uchun havola: https://startup.ucell.uz/uz/form
Akselerator to‘g‘risida batafsil ma’lumotni quyidagi havola orqali olishingiz mumkin: https://startup.ucell.uz/uz
Toshkent shahrining qator maktablarida raqamli taʼlimni joriy qilish bo‘yicha loyiha taqdim etildi
2020-yilning 16-senyabr kuni Toshkent shahrining Yunusobod tumanida joylashgan 250-sonli umumtaʼlim maktabida va Olmazor tumanida joylashgan 133-sonli umumtaʼlim maktabida raqamli taʼlimni joriy etish bo‘yicha pilot loyihasi taqdim etildi
Mazkur loyiha Oʻztelekom milliy operatori va Huawei kompaniyasi hamkorligida O’zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi  koʻmagida amalga oshirildi.
Loyiha doirasida ikkita maktabda unga ajratilgan oʻquv xonalari Wi-Fi tarmogʻi bilan qoplandi, masofaviy taʼlim va real vaqtda mashgʻulotlar oʻtkazish uchun videokonferens aloqa tizimlari yoʻlga qoʻyildi, axborot texnologiyalarini oʻrganishga xizmat qiladigan auditoriyalar planshetlar, bulutli xotira uchun zarur server uskunasi bilan jihozlandi. Shuningdek, Oʻzbektelekom milliy operatori bilan hamkorlikda axborot uzatish tarmogʻiga oid infratuzilma yaratildi. Har bir maktabda beshtadan oʻquv xonasi to’liq ta’mirdan chiqarildi.
Germaniya IT bozoriga chiqish imkoniyatlari haqida vebinar o‘tkaziladi
IT-Park va Oʻzbekistonning Germaniyadagi elchixonasi oʻzaro hamkorlikda “Oʻzbekiston va Germaniya: IT sohasidagi hamkorlik rivojining istiqbollari” mavzusida vebinar boʻlib oʻtadi.
Mazkur vebinar 18-sentabr kuni Toshkent vaqti bilan soat 14:00 da o‘tkaziladi. Vebinarda ishtirok etish uchun 17-sentabrgacha (shu kuni ham) roʻyxatdan oʻtish mumkin: https://forms.gle/FQXPFmTaTJFpWQkc7
Vebinarda IT-Park va Oʻzbekiston Respublikasining Germaniyadagi elchixonasi hamda Lucanet AG, Bringmeister GmbH va Code Factory DKB kabi Germaniya  kompaniyalari vakillari ishtirok etishadi.
Amazon Web Services va Selectel mutaxassislari mahalliy kompaniyalar bilan bulutli texnologiyalar sohasida o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashadi
Datasite Technology kompaniyasi mahalliy kompaniyalar uchun bepul onlayn tadbirni tashkil etmoqda. Unda Amazon Web Services va Selectel mutaxassislari ham ishtirok etishadi
Onlayn tadbir 30-sentabr kuni Toshkent vaqti bilan soat 11.00 da ZOOM platformasi orqali o‘tkaziladi. Tadbirda bulutli texnologiyalarning afzalliklari va texnik tomonlari hamda biznes uchun yangi imkoniyatlar to‘g‘risida fikr yuritiladi.
Onlayn tadbirda ishtirok etish uchun kompaniyaning saytida ro‘yxatdan o‘tish (https://datasite.uz/events) kerak. Ikki kun ichida ishtirokingiz tasdiqlangani to‘g‘risida xabar keladi.
Toshkent shahrining Olmazor tumanida yangi IT markaz ochildi
Abdulhamid Sulaymon oʻgʻli Choʻlpon nomidagi Yoshlar kutubxonasining qulay va zamonaviy binosida joylashgan ushbu markazda turli IT yo‘nalishlarda ta’lim olish, ya’ni kompyuter savodxonligini oshirhish, MS Office, veb dasturlash tillari, grafika va dizayn,  robototexnika asoslari, mobil ilovalarni o‘rganish uchun barcha qulayliklar yaratilgan

IT Park совместно с Ucell организовали акселератор для стартапов
Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT-Park) совместно с мобильным оператором Ucell организовали акселератор для стартапов, который поможет в реализации и развитии стартапов и даст поддержку в виде опытных специалистов, персонального трекера и многого другого
Заявки для участия в акселераторе можно подать до 10 октября. Ссылка для регистрации: https://startup.ucell.uz/ru/form.
Более подробную информацию об акселераторе можно получить по следующей ссылке: https://startup.ucell.uz/ru
В ряде школ Ташкента прошла презентация пилотного проекта по внедрению цифрового образования
16 сентября в общеобразовательных школах №250 Юнусабадского района и №133 Алмазарского района Ташкента прошла презентация пилотного проекта по внедрению цифрового образования.
Реализация пилотного проекта была осуществлена национальным оператором UZTELECOM и компанией Huawei при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
По результатам пилотного проекта в школах № 250 и 133 в выделенных учебных кабинетах было реализовано покрытие Wi-Fi, налажены системы видеоконференцсвязи для обеспечения дистанционного образования и проведения уроков в реальном времени, кабинеты по изучению IT-технологий оснащены планшетами, серверным оборудованием для развертывания облачного хранения, а также создана инфраструктура для сети передачи данных совместно с национальным оператором связи UZTELECOM. В каждой школе проведено обустройство пяти учебных кабинетов.
Пройдёт вебинар о возможностях выхода на IT-рынок Германии
IT Park совместно с Посольством Республики Узбекистан в Германии проведет вебинар на тему: «Узбекистан и Германия: перспективы развития сотрудничества в IT сфере».
Вебинар состоится 18 сентября в 14:00 по ташкентскому времени. Для участия в вебинаре необходимо пройти регистрацию до 17 сентября включительно по следующей ссылке: https://forms.gle/P5iDgpYazrSoBY6k7
В вебинаре примут участие представители IT-Park и Посольства Республики Узбекистан в Германии, а также таких известных немецких компаний, как Lucanet AG, Bringmeister GmbH и Code Factory DKB.
Специалисты Amazon Web Services и Selectel поделятся своим опытом в сфере облачных технологий с отечественными компаниями
Компания  Datasite Technology организует бесплатное онлайн-мероприятие для отечественных компаний, в которых примут участие специалисты из Amazon Web Services и Selectel
Онлайн-мероприятие пройдет 30 сентября в 11.00 по ташкентскому времени на платформе ZOOM. Темой мероприятия станут облачные технологии: преимущества и технические аспекты данной технологии, новые возможности для бизнеса в этой сфере.
Для участия в онлайн-мероприятии необходимо пройти регистрацию на сайте компании (https://datasite.uz/events) и получить в течение двух дней подтверждение на участие.
В Алмазарском районе города Ташкент открылся новый IT-центр
IT-центр располагается в удобном, современном здании молодежной библиотеки и оснащён всем самым необходимым оборудованием для комфортного обучения различным IT-дисциплинам: повышения компьютерной грамотности, обучения MS Office, языкам веб-программирования, основам графики и дизайна, мобильных приложений, мобильной робототехники.
IT-центр располагается по следующему адресу: г. Ташкент, Алмазарский район, улица Сой Буйи. Ориентир: Библиотека имени Абдулхамида Сулейман угли Чулпана