• Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3-yo‘nalishi Aholi va yoshlarning kompyuter texnologiyalaridan keng va samarali foydalanish uchun shart-sharoitlar yaratish, yoshlarni axborot texnologiyalari sohasidagi tadbirkorlikka jalb qilish doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi davlat hokimiyati organlari bilan mustahkam hamkorlikni yo‘lga qo‘yib, respublika miqyosida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etilmoqda.
Ushbu 5 tashabbusni amaliyotga joriy etish borasida yoshlarning mafkuraviy immunitetini kuchaytirish, ijodiy-intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun sharoitlar yaratish, ularni kompyuter texnologiyalari, dasturlash asoslari va robototexnika, kompyuter o‘yinlari va kibersportni yoshlar o‘rtasida yanada ommalashtirish, bu sohada mutaxassislarni tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi sanitariya-epidemiologiya talablarga rioya etilgan holda ochildi.
Markazda ko‘rkam va shinam xonalar tashkillashtirilgan, zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlandi. O‘quv markazida yiliga Sharof Rashidov tumanining yoshlariga axborot texnologiyalari, dasturlash, robototexnika asoslarini, zamonaviy raqamli texnologiyalarni o‘rgatish hamda bu sohada mutaxassislarni tayyorlash maqsad qilib belgilangan.

• В Шароф Рашидовском районе Джизакской области открылся Учебный центр цифровых технологий
В соответствии с третьим направлением Пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан — созданием условий для широкого и эффективного использования компьютерных технологий населением и молодежью, привлечения молодежи к предпринимательству в области информационных технологий Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций  совместно с  государственными органами власти  продолжают открываться по всей республике Учебные центры цифровых технологий.
В целях реализаций Пяти инициатив и  укрепления идейного иммунитета молодых людей, создания условий для реализации их творческого и интеллектуального потенциала, дальнейшей популяризации компьютерных технологий, программирования и робототехники, компьютерных игр и киберспорта среди молодежи, совершенствования системы обучения в этом направлении в  Шароф Рашидовском  районе Джизакской области  был открыт Учебный центр цифровых технологий с соблюдением всех санитарно-эпидемиологических требований.
В центре имеются просторные и удобные аудитории, оснащенные современным компьютерным оборудованием. Основная цель данного учебного центра — обучать местную молодёжь основам информационных технологий и программирования, робототехники, современным цифровым технологиям и готовить специалистов для данной отрасли.