O'zaro memorandum imzolandi
Toshkent shaxridagi Inha universiteti va O'zbekiston Xalqaro Islom akademiyasi o'rtasida o'zaro memorandum imzolandi.
Kelishuv doirasida tomonlar birgalikdagi maqsad va vazifalarni belgilab olishdi. Unda axborot texnologiyalari va axborot xavfsizligi xalqaro aloqalari sohasida yuqori malakali kadrlar va mutaxassislarni tayyorlash bo'yicha hamkorlik, ta'lim sohasidagi  ilmiy va ilmiy-texnik tadqiqotlar, konferentsiyalar, seminarlar, davra suhbatlari va boshqa tadbirlarni  hamkorlikda  o'tkazish va hamkorlikda olib borilgan ishlar natijalari borasida ilmiy, o'quv va uslubiy qo'llanmalarni nashr etishga kelishildi.
IT sohasidagi tadbirkorlar uchun bepul onlayn kurslar tashkil etiladi
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park) IT tadbirkorlar uchun bepul onlayn kurslari o‘tkaziladi.⠀
Mazkur onlayn kurslar 14-sentabrdan boshlanib, Zoom platformasida onlayn tartibda olib boriladi. Mazkur kurs 12 ta mashg‘ulotdan tashkil topgan va o‘zbek tilida olib boriladi.⠀
Kursga qatnamoqchi bo‘lganlar quyidagi havola orqali ro‘yxatdan o‘tishingiz  shart: https://epark.uz/courses/10/landing
O‘zbekiston yoshlari uchun Technoways texnologik marafoni o‘tkaziladi
Mazkur marafon o‘quvchi, talabalar, tadqiqotchilar hamda ilmga chanqoq iqtidorli yoshlar innovatsiya, startap, texnologiya, dasturlash bo‘yicha bilimlarni oshirish, shuningdek loyihalar ishlab chiqish hamda tijoratlashtirish ko‘nikmalarini shakllantirish maqsadida Technoways texnologik rivojlanish marafoniga ishtirok etishlari mumkin.
Marafon doirasida ishtirokchilar seminar treninglarda qatnashib, o‘z loyihalarini yaratadi. Ular jamoalarga bo‘linib, har bir jamoaga mentorlar biriktiriladi.
Technoways texnologik marafon 15-30 sentyabr kunlari o‘tkaziladi va o‘zbek va rus tillarida olib boriladi.
Marafonda ro‘yxatdan o‘tish jarayoni quyidagi havola orqali amalga oshiriladi: www.technoways.uz
Sud hokimiyati organlari faoliyatini raqamlashtirish chora-tadbirlari belgilandi
Joriy yil 4 seyntyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Sud hokimiyati organlari faoliyatini raqamlashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”  Qarori  qabul qilindi. Unga ko‘ra 2020-2023 yillarda sud hokimiyati organlari faoliyatini raqamlashtirish dasturi tasdiqlandi. Dasturga mufofiq quydagi choralarni amalga oshirishi ko‘zda tutilgan:
• 2021-yil 1-yanvardan boshlab barcha sudlarda sud majlislarini ish boʻyicha taraflarning iltimosnomasi va raislik qiluvchining roziligi bilan audioyozuvdan foydalangan holda qayd etib borish hamda sud majlislari bayonnomalarini ushbu tizimdan foydalangan holda shakllantirish;
• 2021-yil 1-iyuldan boshlab apellyatsiya va kassatsiya instansiyasi sudlarida ishlarni sudyalar oʻrtasida avtomatik ravishda taqsimlash;
• 2021-yil 1-oktyabrdan boshlab barcha ishtirokchilarni sud majlislarining vaqti va joyi haqida “SMS” xabar orqali bepul asosda xabardor qilish;
• 2022-yil 1-yanvardan boshlab sud qarorlarini ish boʻyicha taraflarga onlayn tarzda, ularning iltimosnomasi boʻyicha esa qogʻoz shaklida taqdim etish;
• 2022-yil 1-iyulga qadar sud hokimiyati organlari faoliyatida, shu jumladan, fuqarolar va tadbirkorlik subyektlariga odil sudlovga erishishda qulaylik yaratish maqsadida 10 ga yaqin interaktiv xizmatlar koʻrsatishni yoʻlga qoʻyish;
• 2023-yil 1-yanvardan boshlab sud ishlarini davlat arxiviga elektron shaklda topshirish va qabul qilish;
• sudlar, Sudyalar oliy kengashi hamda Sudyalar oliy maktabida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari infratuzilmasini yana-da yaxshilash.
Mazkur hujjat bilan batafsil quyidagi havola orqali tanishish mumkin.
Davlat soliq qo‘mitasi “Soliq hamkor”nomli masofaviy jamoatchilik nazorati tizimini joriy etdi
Soliq hamkor” («Налоговый партнёр») deb nomlangan mazkur axborot tizimi yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashda fuqarolarni Davlat soliq xizmati organlari bilan hamkorlikka chorlaydi.
“Soliq hamkor” tizimi orqali hamkor soliq to‘lovchi, soliq agenti yoki boshqa shaxsning Soliq kodeksida javobgarlik belgilangan harakati yoki harakatsizligi yuzasidan Davlat soliq xizmati organini xabardor etadi.
“Soliq hamkor” axborot tizimi bir necha yo‘nalishda soliq organlari bilan masofadan turib hamkorlik qilish imkoniyatini taqdim etadi. Jumladan, “Soliq” mobil ilovasiga “Soliq hamkori” bo‘limi qo‘shildi. Ilova soliqqa oid huquqbuzarlik xabarini qulay, tez va oson yuborish imkonini beradi. Hamkorlikni @soliq_hamkor_bot telegram boti va Elektron soliq xizmatlari portali – https://my.soliq.uz orqali ham amalga oshirish mumkin.
Buning afzalligi shundaki, murojaat qilgan har bir fuqaro o‘z murojaati holatini real vaqt rejimida kuzatib borishi mumkin.

Университет Инха в Ташкенте и Международная Исламская Академия Узбекистана подписали меморандум о взаимопонимании
В рамках соглашения стороны определили совместные цели и задачи.
В их числе запланирован обмен преподавателями, исследователями, практикантами и студентами бакалавриата, магистратуры и докторантуры, сотрудничество в подготовке высококвалифицированных кадров и специалистов в области международных отношений информационных технологий и информационной безопасности, проведение совместных научных и научно-технических исследований, конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий в области образования, издание научных, учебно-методических пособий по результатам совместной работы и многое другое.
Для IT-предпринимателей организуют бесплатные курсы
Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT-Parkобъявил о бесплатных курсах для IT-предпринимателей.
Курс состоит из 12 занятий и будет проходить в онлайн-режиме через платформу Zoom. Начало курсов – 14 сентября. Курс будет читаться на узбекском языке.
Желающие принять участие в курсе должны пройти регистрацию по следующе ссылке:  https://epark.uz/courses/10/landing
Для молодёжи Узбекистана будет проведён технологический марафон Technoways
Школьники, студенты, исследователи и интересующиеся наукой талантливые молодые люди могут принять участие в технологическом марафаоне Technoways, который направлен на повышение их знаний в области инноваций, стартапов, технологий, программирования, а также навыков разработки и коммерциализации проектов.
В ходе марафона участники примут участие в тренингах, а также будут создавать свои проекты. Они будут разделены на команды, и к каждой команде будут прикреплены наставники.
Марафон будет проводиться 15-30 сентября. Рабочие языки марафона – узбекский и русский.
Для участия в марафоне необходимо пройти регистрацию по следующей ссылке: www.technoways.uz
Определены меры по цифровизации судебных органов
4 сентября было утверждено постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по цифровизации деятельности органов судебной власти». Согласно ему утверждена Программа цифровизации деятельности органов судебной власти в 2020–2023 годах, предусматривающая:
• с 1 января 2021 года фиксацию судебных заседаний во всех судах посредством аудиозаписи на основе ходатайства сторон по делу и с согласия председательствующего, а также формирование протоколов судебных заседаний с использованием данной системы;
• с 1 июля 2021 года автоматическое распределение дел между судьями в судах апелляционной и кассационной инстанций;
• с 1 октября 2021 года извещение всех участников о времени и месте судебного заседания путем отправки СМС-сообщений на бесплатной основе;
• с 1 января 2022 года представление судебных решений сторонам по делу в режиме онлайн, по их просьбе – в бумажной форме;
• до 1 июля 2022 года организацию оказания около 10 интерактивных услуг с целью создания удобства в деятельности органов судебной власти, в том числе гражданам и субъектам предпринимательства по достижению правосудия;
• с 1 января 2023 года сдачу и прием судебных дел в государственный архив в электронной форме;
• дальнейшее улучшение инфраструктуры информационно-коммуникационных технологий в судах, Высшем судейском совете и Высшей школе судей.
Для подробного ознакомления с документом необходимо перейти по следующей ссылке.
Государственный налоговый комитет запустил систему дистанционного общественного контроля «Налоговый партнер»
Информационная система, получившая название «Налоговый партнер» (“Soliq hamkor”) призывает граждан к сотрудничеству с Государственной налоговой службой в выявлении факторов теневой экономики.
Посредством системы «Налоговый партнер» партнер сообщает органам Государственной налоговой службы о действиях или бездействии налогоплательщика, налогового агента или другого лица, ответственность за которые установлена Налоговым кодексом.
Информационная система “Soliq hamkor” позволяет удаленно сотрудничать с налоговыми органами несколькими способами. В частности, в мобильном приложении “Soliq” добавлен раздел «Налоговый партнер». Приложение позволяет удобно, быстро и легко отправлять сообщения о налоговом нарушении. Сотрудничество возможно через телеграм-бот @soliq_hamkor_bot и Портал государственных налоговых электронных услуг налоговых органов https://my.soliq.uz.