JavaScript boʻyicha bepul kurslar ochiladi
IT-Park rezidentlari — EPAM The Rolling Scopes School bilan hamkorlikda veb ilovalarni ishlab chiqishning  zamonaviy texnologiyalari va yondashuv JavaScript boʻyicha bepul onlayn-trening mashgʻulotlariga qiziquvchilarni  qabul qilishni boshladi.
Kurs doirasida tinglovchilar HTML & CSS, JavaScrip va Front-end dasturlash jarayonlari bilan nazariy-amaliy jihatdan yaqindan tanishadi. Kurs 6 sentabr kuni start olib, 22 hafta davom etadi. Kurslarda muvaffaqiyatli ishtirok  etganlar  EPAM kompaniyasida tajriba oʻtash va u yerda ishga joylashish  imkoniyatiga ega boʻladi.
Trening haqida batafsil oʻqish va roʻyxatdan oʻtish uchun havola: https://training.by/#!/Training/2582?lang=ru
Entrepreneurship World Cup 2020 tanlovining respublika bosqichi bo‘lib o‘tdi
Entrepreneurship World Cup tanlovining milliy bosqichi boʻlib oʻtdi. Unda ishtirokchilar oʻz loyihalarini namoyish qilishdi.
Eslatib oʻtamiz, IT Park, The Global Educational & Leadership Foundation (tGELF, Hindiston) va Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan hamkorlikda Entrepreneurship World Cup 2020 (EWC) tanlovining Oʻzbekiston bosqichi uchun qabul boshlanganini eʼlon qilgan edi.
Mazkur milliy bosqichdan oʻtgan loyihalar:
GameFall (OAV va oʻyin-kulgi);
Coozin ( EdTech / taʼlim va isteʼdod, Foodtech va Agtech);
RQ (Fintex);
Telework asia (katta hajmdagi maʼlumotlar / SA);
Iman (FinTex);
Proteus (energiya va barqarorlik);
Delivera (Mobillik / Transport);
Sogdia — sof texnologiya, Fudtex va Agtex;
Amaranta (qishloq xoʻjaligi) misolida oʻsimlik materiallari xom-ashyosini qayta ishlashning zamonaviy texnologiyalari;
ModMe — Big Data / AI, EdTech / Education and Talents.
Milliy bosqich natijalariga koʻra quyidagi loyihalar gʻolib deb topildi:
— Iman  -  Mark Zubov;
—  Proteus  -  Neʼmatov Bobur.
Milliy bosqich gʻoliblari oʻz yoʻnalishidagi xalqaro servislarga onlayn obuna boʻlish,  xalqaro tanlovda  ishtirok etish mkoniyati hamda  100 ming AQSh dollarini qoʻlga kiritadilar. Natijada esa ular oʻz  loyihalarini 2020-yilning oktyabr oyida global finalda taqdim etish va hamkor homiylardan bonuslar hamda maxsus takliflar koʻrinishida 1 million AQSh dollaridan ortiq pul ekvivalentida, shuningdek,  hamkorlardan maxsus takliflar , bonus koʻrinishidagi 70 million AQSh dollari miqdoridagi sovrin fondini olish imkoniyatiga ega boʻladilar.
https://t.me/itpark_uz/843
Xalqaro onlayn riteyler O‘zbekistonda o‘z servisini ishga tushiradi
Mahsulatlarni uylarga bevosita onlayn yetkazib berishga ixtisoslashgan ZAKAZ xalqaro kompaniyasi O‘zbekistonda o‘z faoliyatini boshladi.Hozirgi paytda kompaniya zakaz.uz saytini ishga tushirib xodimlarni jamlamoqda.
Zakaz.uz ZAKAZ xalqaro xolding tarkibiga kiradigan bo‘lib, mazkur xolding bugungi kunda Ukraina, Rossiya Federatsiyasi va Moldovada o‘z filiallarini ochgan.
Toshkentda “Yashnabod” texnoparkining yangi binosi ochildi
Mazkur texnopark poytaxtimizning Yashabod tumanida, eski “Yangiobod” bozori hududida tashkil etilgan.
Mazkur texnoparkning asosiy maqsadi – o‘z safiga innovatsion g‘oya va ishlanmalarga ega bo‘lgan rezidentlarni jalb qilish va ularni xalqaro innovatsion maydonlarga olib chiqishdir.
Texnopark rezidentlari uchun soliq va bojxona hamda tayyor infratuzilmaga ega ishlab chiqarish va ofis maydonlarini ijaraga olishda imtiyozlar taqdim etiladi.
Bundan tashqari, texnopark ilmiy ishlab chiqarish faoyliyatni va ichki va xalqaro bozorlarda kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yishga ko‘mak beradi.
Hozirda Yashnabod texnoparkida 32 ta resident ro‘yxatdan o‘tib, ualrning bir qismi o‘z ishlab chiqarishiga ega.
O‘zbekiston Global Innovatsion Indeksida 30 pog‘onaga ko‘tarildi
Butunjahon  Intellektual mulkchilik tashkiloti va Cornwell universiteti taqdiqotlariga ko‘ra O‘zbekiston qayta Global Innovatsion Indeksidan joy olgan (Global Innovation Index).
Tadqiqotlarga ko‘ra bizning mamlakatimiz 93-pog‘onani eggaladi. Ta’kidlash kerakki, bu juda katta yutuqdir, chunki besh yil avval mazkur reytingda O‘zbekiston  122-o‘rinni egallagan edi.

Откроются бесплатные курсы по JavaScript
Резиденты IT Park — EPAM совместно с The Rolling Scopes School открывают набор на бесплатный онлайн-тренинг по JavaScript, который будет посвящён современным подходам и технологиям разработки веб-приложений.
В ходе курса слушатели ознакомятся с теоретическими и практическими аспектами HTML & CSS, JavaScript. Сам курс стартует 6 сентября и продлится 22 недели. Успешно окончившие курс могут пройти стажировку в компании ЕРАМ и стать частью их команды.
Узнать подробную информацию о тренинге и зарегистрироваться можно по ссылке (https://epa.ms/JS-Development-UZ): https://training.by/#!/Training/2582?lang=ru
Прошёл Республиканский этап конкурса Entrepreneurship World Cup 2020
27 августа 2020 года состоялся национальный этап конкурса Entrepreneurship World Cup, где участники презентовали свои проекты.
Напомним, что IT Park, совместно с фондом The Global Educational & Leadership Foundation (tGELF, Индия) и Министерством инновационного развития Республики Узбекистан недавно объявили о наборе на национальный этап конкурса Entrepreneurship World Cup 2020 (EWC) в Узбекистане.
Проекты, прошедшие на финал национального этапа:
GameFall (СМИ и развлечения);
Coozin (EdTech / Обучение и талант, Foodtech и Agtech);
RQ (Финтех);
Telework asia (Большие данные / ИИ);
Iman (Финтех);
Proteus (Энергия и устойчивость);
Delivera (Мобильность / Транспорт);
Sogdia -Чистые технологии, Фудтех и Агтех;
— Современные технологии переработки сырья растительных материалов на примере Амаранта (Сельское хозяйство);
ModMe  - Big Data / AI, EdTech / Education and Talents.
По итогам национального этапа победителями стали следующие проекты:
— Марк Зубов - Iman;
— Неъматов Бобур - Proteus.
Напоминаем, что победители национального этапа получат $100 тыс. в виде доступа к онлайн-подпискам на партнерские сервисы и шанс попасть на международный отбор, по итогам которого, у них будет возможность представить свой проект на глобальном финале в октябре 2020 года и побороться за призовой фонд в размере более 1 миллиона долларов США в денежном эквиваленте, а также 70 миллионов долларов США в виде бонусов и специальных предложений от партнеров.
Международный онлайн-ритейлер запускает свой сервис в Узбекистане
Международная компания по онлайн-доставке продуктов на дом ZAKAZ в скором времени начнет свою работу в Узбекистане. В настоящее время компания запустила сайт zakaz.uz и активно набирает сотрудников.
Zakaz.uz входит в структуру международного холдинга ZAKAZ, который на сегодняшний день имеет филиалы в Украине, Российской Федерации и Молдове.
В Ташкенте открылось новое здание технопарка «Яшнабад»
Технопарк открыт в Яшнабадском районе столицы на территории бывшего рынка «Янгиабад».
Основная цель открытия технопарка ­привлечь в свои ряды резидентов-предпринимателей с инновационными идеями и разработками для выхода отечественного рынка на международные инновационные площадки.
Для резидентов технопарка будут предоставлены налоговые  и таможенные преференции, а также льготные условия аренды производственных и офисных помещений со всей инфраструктурой.
Кроме того, технопарк помогает в научно-производственной деятельности и в налаживании кооперационных связей на внутреннем и международном рынках.
На данный момент в Яшнабадском технопарке зарегистрированы 32 резидента. Часть из них уже имеют свое производство.
Узбекистан поднялся на 30 позиций в Глобальном инновационном индексе-2020
Согласно докладу Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) и Корнельского университета Узбекистан снова был включен в Глобальный инновационный индекс (Global Innovation Index).
По итогам исследования наша страна заняла 93-е место в списке. Следует отметить, что это весьма серьёзное достижение: так, пять лет назад Узбекистан занимал лишь 122-е место.
Global Innovation Index состоит из 18 международных индексов, 5 опросов Всемирного экономического форума и количественной статистики по 57 показателям (в этом году есть изменения). Принимая во внимание тот факт, что в 2015 году страна заняла 4-е место из 141 страны по недостаточности данных и устаревшей статистике, включение Узбекистана в этот рейтинг в 2020 году также послужит повышению его престижа на международной арене.