• IT-Park AQShda oʻz vakolatxonasini roʻyxatdan oʻtkazdi
Vakolatxona IT-Park rezidentlari xizmati va mahsulotlarini xalqaro bozorlarda ilgari surish, startap loyihalariga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, mahalliy kompaniyalar va frilanserlar tomonidan taqdim etiladigan xizmatlarning autsorslarini koʻpaytirish maqsadida ochilgan.
IT-Parkning aynan AQSH hududida ochishdan maqsad — milliy mahsulot va xizmatlarimizni AQSH bozoriga olib chiqish uchun qulay shart-sharoitni yaratishdan iboratdir. Vakillik AQSHda yurtimiz kompaniyalari xizmat va mahsulotlari ommabopligini oshirish, reklama ishlarini olib borish, buyurtmalar topish, IT-Park rezidentlari va AQShlik buyurtmachilar oʻrtasidagi shartnomalar imzolanishini ragʻbatlantirishni oʻziga vazifa qilib olgan.
Bundan tashqari, vakillik ikki taraf uchun kafolat vazifasini oʻtaydi – buyurtmachi uchun bajarilgan ish sifati, bajaruvchi uchun esa, taqdim etilgan xizmatga yarasha haq toʻlanishini taʼminlaydi. Buning uchun jahon standartlariga mos keluvchi sugʻurta va kafillik tizimlari tatbiq etiladi.
Shuni taʼkidlash joizki, bir qator IT-Park rezidentlari AQSH, Yevropa va MDH davlatlari bozoriga allaqachon moslashib ulgurishgan. Shu oʻrinda, 2020 yil birinchi yarim yillikda rezidentlar tomonidan amalga oshirilgan eksport hajmi 6 million dollardan oshgan.
Vakolatxonaning yana bir oʻziga xos jihati, AQSh IT bozori bilan yaqindan tanish boʻlgan, AQSH IT sektori va ishga aloqador munosabatlar borasida yaxshi tajribaga ega boʻlgan, AQSH hududida istiqomat qiluvchi shaxs (AQSH fuqarosi yoki hamyurtlarimiz) tanlov asosida vakil etib tayinlanadi.
Shuni taʼkidlash lozimki, IT-Parkning AQSh dagi vakolatxonasi xorijiy IT buyurtmalarni jalb qilish yoʻlidagi birinchi qadam boʻladi. Kelgusida Avstraliya, Yaponiya, Birlashgan Arab Amirliklari va Yevropa Ittifoqi davlatlari kabi mamlakatlarda bunday vakolatxonalar ochilishi rejalashtirilgan.

• IT-Park зарегистрировал свое представительство в США
Представительство открыто с целью продвижения продукции и услуг резидентов IT-Park на международных рынках, привлечения иностранных инвестиций в стартап-проекты, увеличения объема аутсорсинговых услуг, предоставляемых отечественными компаниями и фрилансерами.
Главной миссией представительства будет создание благоприятных условий для экспорта отечественной продукции и услуг на рынке США. Представительство будет осуществлять задачи по популяризации продукции и услуг отечественных компаний в США, проведению рекламных компаний, поиску заказов, содействию в заключении контрактов между заказчиками из США и резидентами IT-Park.
Также представительство будет выступать в роли гаранта для обеих сторон – для заказчика по качеству выполняемых работ, для исполнителя по оплате за выполненные работы. Для этого будут внедрены соответствующие международным стандартам системы страхования и поручительства.
Необходимо отметить, что ряд резидентов IT-Park  уже успешно осваивают рынки США, Европы и СНГ. Так общий объем экспорта, осуществленного резидентами в первом полугодии 2020 года, составил более 6 миллионов долларов.
Еще одной особенностью представительства будет то, что на роль представителя IT-Park на конкурсной основе будет выбрано лицо, проживающее в США (гражданин США или наш соотечественник), который знаком с IТ-рынком США, имеет широкий опыт работы в IT-секторе США и деловые связи.
Cтоит отметить, что представительство IT-Park в США является лишь первым шагом на пути к привлечению зарубежных IT-заказов. Открытие такого рода представительств запланировано и в других странах, таких как Австралия, Япония, Объединенные Арабские Эмираты и странах Европейского союза.