LG Xitoyning metrolarida derazalar o‘rniga tiniq Full HD displeylarini o‘rnatadi
LG kompaniyasi Pekin va Shenchjen shaharlarining metro vagonlarida derazalarni 55 dyuymli tiniq Full HD OLED displeylar bilan almashtiradi. Ularning yordamida ekranga yo‘lovchilar uchun foydali informatsiyani ko‘rsatish mumkin. Poyezdlarning harakatlarini, metrolarning infratuzilmasi, stantsiyalarning joylashuvi, ob-havo ma’lumotlarni, yangiliklarni  berib boradi.
Pekin va Shenchjen shaharlarida qancha vagonlar mazkur ekranlar bilan jihozlanishi hali aniq emas. Shu bilan birga, ularning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda dunyoning boshqa shaharlardagi metrolarga ham mazkur ixtironi joriy qilish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Optik tolali aloqa orqali ma’lumotlarni uzatilishi bo‘yicha yangi record o‘rnatildi
KDDI Research yapon instituti, London Universitet kolleji olim va muhandislari hamda Xtera kompaniyaning mutahassislari optik tolali aloqa orqali bir sekundda 178 terabitgacha ma’lumotlarni uzaytirish bo‘yicha yangi texnologiyani ixtiro qilishdi. Bugungi kunda zamonaviy tizimlar yordamida bir sekundda 35 terabitgacha ma’lumotlarni uzatishga imkon beradi.
Mazkur texnologiya hamda Avstraliyada yaqinda foton chiplari orqali bir sekundda 44 terabitgacha ma’lumotlarni uzatishga erishilgan natijalaridan ham ustunlik qiladi.
Mazkur texnologiyaning yana bir yutug‘laridan biri tijoriy maqsadda ishlatish uchun mazkur texnoligiyani integratsiyta qilishi oson kechadi va ko‘p xarajatlarni talab qilmaydi.
Google Duo videoservisi orqali suhbatdoshning nutqini endi subtitrga aylantirish mumkin
Google kompaniyasi o‘z Google Duo nomli videoservisida yangi funksiyani, ya’ni suhbatdoshning audioxabarini “o‘qish”ga yordam beradigan subtitrlarni joriy qilish bo‘yicha ishlarni amalga oshirmoqda. Mazkur ixtiro nafaqat kar va og‘ir eshitadigan shaxslar uchun foyda beradi, shu bilan birga ham gavjum joylarda suhbatdosh bilan muloqotda bo‘lilsh uchun qulaylik yaratadi.
Ixtirochilarning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda mazkur funksiya endigina joriy qilinmoqda va tarqatilmoqda. Yaqin orada mazkur funksiyadan hamma Duo foydalanuvchilari Android va iOS operatsion tizimlarida ishlaydigan moslamalarida qo‘llanishlari mumkin.
Facebook sentyabrda butunlay shaxsiy kompyuterlar uchun ishlab chiqilgan dizaynga o‘tadi
Facebook ijtimoiy tarmog‘i joiry yil sentyabrda butunlay dizayning desktop versiyasiga o‘tadi. Bu haqda kompaniya o‘z foydalanuvchilarni ijtimoiy tarmoqning “Ma‘lumotlar” sahifasida ogohlantirdi.
Facebook asoschisi Mark Sukerberg ta’kidlashicha, mazkur qadam ijtimoiy tarmoqlarning imkoniyatlardan to‘liqona foydalanish uchun yanada ko‘proq imkoniyat yaratib beradi.
Netflix o‘z yangi serialini DNK tarqatuvchisida taqdim etdi
Netflix kompaniyasi o‘z servisida “Biohakerlar” nomli yangi nemis serialini taqdim qilishda noyob yo‘lni tanladi, ya’ni kinoni DNK tarqatuvchisiga ko‘chirdi. Shunday qilib kino yaratuvchilari zamonaviy biotexnologiya va gen injeneriyaning imkoniyatlarini to‘liq namoyon etishdi.
Texnologiyalar rivojlanish borasida ma’lumotlarning hajmi tobora oshib bormoqda, va ualrni saqlash uchun yangi va ishonchli tarqatuvchilar talab etiladi, va ularning biri DNK ham bo‘lishi mumkin. Ilk marotaba mazkur texnologiya Microsoft kompaniyasi tomonidan ishlab chiqildi. O‘tgan yilda kompaniya 16 TB xajmiga teng kelgan Vikipediyani DNKga ko‘chirishdi.  Olim Robert Grass ta’kidlashicha, DNK mikroskopik kubikida 200 eksabaytgacha informatsiyani saqlash mumkin.

LG установит прозрачные информационные Full HD-дисплеи вместо окон в китайском метро
Компания LG заменит обычные иллюминаторы вагонов метро в Пекине и Шэньчжэне 55-дюймовыми прозрачными OLED-дисплеями в Full HD-разрешении. С их помощью можно будет выводить на экран полезную для пассажиров информацию: информацию о движении поездов, инфраструктуре метро, местонахождении конкретной станции, погоду, новости и т.д.
Компания пока не уточнила, сколько составов пекинского и шэньчженьского метро были оборудованы данными экранами. Вместе с этим пояснила, что в настоящее время ведётся работа по оснащению аналогичными решениями вагонов метро в других городах мира.
Установлен новый рекорд передачи данных по оптоволоконной связи
Ученые и инженеры из японского института KDDI Research, Университетского колледжа Лондона, а также специалисты компании Xtera разработали новую технологию, позволяющую передавать больше данных по оптоволоконной связи со скоростью до 178 терабит в секунду. В настоящее время современные системы способны передавать информацию до 35 терабит в секунду.
Данное достижение также превосходит недавние результаты разработанного в Австралии фотонного чипа, способного развивать скорость передачи данных до 44 терабита в секунду.
В числе главных преимуществ данной технологии — возможность использования уже существующей оптоволоконной инфраструктуры. Тем самым её интеграция для коммерческого применения пройдет гораздо проще и дешевле.
В Google Duo теперь можно переводить речь собеседника в субтитры
Компания Google приступила к внедрению новой функции в своём видеосервисе Google Duo — о поддержке субтитров, которые позволят «прочитать» аудиосообщение собеседника. Данное новшество будет полезно не только для глухих и слабослышащих людей, но также будет весьма кстати в шумных местах.
Как отмечают разработчики, в настоящее время функция всё ещё находится на этапе внедрения и распространения. В скором времени она станет доступна всем пользователям Duo на устройствах, работающих под управлением Android и iOS.
Facebook окончательно перейдёт на новый дизайн версии для ПК в сентябре
Социальная сеть Facebook окончательно перейдёт на новый дизайн в десктопной версии и откажется от старого уже в сентябре этого года. Компания уже предупредила своих пользователей на странице справочного центра.
Как заявил основатель Facebook Марк Цукерберг, данный шаг позволит создать ещё больше удобств для пользователей в плане полноценного использования всех возможностей соцсети.
Netflix презентовала свой новый сериал на ДНК носителе
Компания Netflix использовала весьма оригинальный ход для рекламы нового немецкого сериала «Биохакеры» на своем сервисе, записав кино на необычный носитель – ДНК. Таким образом, создатели фильма продемонстрировали безграничные возможности современных революционных биотехнологий и генной инженерии, который посвящен данный научный фильм.
По мере развития технологий количество информации растет гигантскими темпами, а для хранения данных требуются новые и надежные носители, одним из которых и может стать ДНК. Впервые подобную технологию использовала компания Microsoft.  В прошлом году ею была «записана» вся Википедия в английском формате (16 ТБ). По заявлению ученого Роберта Грасса на микроскопическом кубике ДНК можно сохранить до 200 эксабайт информации 1018 или квинтиллион байт.