O‘zbekistonda yoshlarning innovatsion g‘oya va startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlash “Startap tashabbuslari” dasturining beshinchi bosqichiga start berildi. Mazkur dasturda bepul ishtirok etish mumkin,  barcha tadbirlar onlayn shaklda o‘tkaziladi.
Ushbu dastur yoshlarning innovatsion g’oyalari va startap-loyihalarini rivojlantirishni qo’llab-quvvatlash borasidagi qisqa muddatli intensiv dastur bo’lib, unda 16 yoshdan boshlab yoshlar, tadbirkorlar, ixtirochilar, talabalar, oliy o‘quv yurtlarining o‘qituvchi va tadqiqotchilari hamda kasb-hunar kollejlari va akademik litseylarning bitiruvchilari ishtirok etishlari mumkin.
Eng zo‘r deb topilgan loyihalarning mualliflari 50 mln. s zo‘mgacha miqdorda grantlarni qo‘lga kiritishlari mumkin. Qizlar jamoalari yoki startap loyihalarning asoschilaridan biri qiz bola  bo‘lsa imtiyozlar beriladi.
Startap loyihalarni taqdim etish mumkin bo‘lgan yo‘nalishlar:
• Turizm;
• Davlat xizmatlarini va biznes jarayonlarni avtomatlashtirish;
• Fintech;
• Energetika;
• Meditsina va farmakologiya;
• Avtomatlashtirilgan va robotlashtirilgan tizimlar;
• Savdo, smart-retail, xizmat ko‘rsatish;
• Media, o‘yin-kulgi va sayr-tomosha, kompyuter xizmatlarni ko‘rsatish;
• Xavfsizlik va x.k.
Loyihada ishtirok etish uchun arizani quyidagi havola orqali topshirish mumkin. Arizalarni topshirishning oxirgi muddati 31-avgust kuni.
Loyiha to‘g‘risida qo‘shimcha ma’lumotni loyihaning saytida ko‘rish mumkin: http://startupinitiatives.uz/
3-8 noyabr kunlari "InnoWeek 2020" xalqaro innovatsion g'oyalar haftaligi onlayn tarzda o'tkaziladi
Hafta davomida Xalqaro innovatsion yarmarka, shuningdek robototexnika bo'yicha xalqaro chempionat o'tkazish rejalashtirilgan. "Innovatsion g'oyalar lideri" ko'krak nishonini topshirish marosimi ham bo'lib o'tadi.
Tadbirda 30 dan ortiq mamlakat vakillari, nufuzli xalqaro tashkilotlar va kompaniyalar, Avstriya, Buyuk Britaniya, Niderlandiya, Italiya, Isroil, Rossiya, AQSh va boshqa mamlakatlarning fan va innovatsiyalar sohasidagi etakchi ekspertlari ishtirok etadi.
Tadbirda ishtirok etish uchun siz quyidagi havola orqali ro'yxatdan o'tishingiz kerak.
O‘zbekiston IT mutahassislari algoritmik dasturlash bo‘yicha RuCode nomli Rossiya bo‘ylab o‘quv onlayn festivalida ishtirok etishlari mumkin
31 avgust kuni algoritmik dasturlash bo‘yicha RuCode nomli Rossiya bo‘ylab o‘quv onlayn festivaliga start beriladi.
Mazkur festivalda O‘zbekiston IT mutaxassislari bilan birga barcha xohlovchilar bepul  ishtirok etishlari mumkin.Festivalda ishtirok etish uchun quyidagi havola orqali ro‘yxatdan o‘tish kerak.
Festival va uning dasturi to‘g‘risida tadbirning saytida batafsil ma’lumotga ega bo‘lish mumkin: https://rucode.net/#/
Toshkentdagi kafelardan birida robot yordamchisi ish boshladi
Toshkentdagi Street 77  tarmog'ining kafelardan birida, Toshkentdagi Turin politexnika universiteti talabalari tomonidan ishlab chiqarilgan NovAssistant robot-yordamchisi sinovdan o'tkazilmoqda.
Kafe egasi ta'kidlaganidek, robot yordamchisi tashrif buyuruvchilarni kutib oladi, buyurtma oladi va hatto mehmonlarga ovqat olib keladi. Iste'molchilar maxsus displey yordamida idishni tanlashlari mumkin.
Sentyabr oyining oxirida IDC Future of Enterprise Digital Summit mintaqaviy onlayn-sammiti Markaziy Osiyo mamlakatlari vakillari ishtirokida bo'lib o'tadi
24 sentyabr kuni IDC nufuzli xalqaro tahliliy kompaniyasi tashabbusi bilan IDC Future of Enterprise Digital Summit mintaqaviy yirik onlayn-tadbirini o'tkazadi.
Sammitda Markaziy Osiyo, Ozarbayjon, Mo'g'uliston, Gruziya va Rossiya vakillari ishtirok etadi. Sammitning asosiy shiori - "Kompaniyani  transformatsiya qilish uchun o'zgarishlar davridan foydalaning". Raqamli texnologiyalarning kelajagi, IT mutaxassislar, IT infratuzilmasi- sammitning asosiy mavzularidir.

Дан старт пятому циклу проекта «Стартап-инициативы»
В Узбекистане запускается пятый цикл программы поддержки молодёжных инновационных идей и стартап-проектов «Стартап-инициативы». Участие в программе бесплатное, мероприятия будут проходит в онлайн-формате.
Программа представляет собой краткосрочную интенсивную программу поддержки развития инновационных идей и стартап-проектов молодежи. Участвовать в «Стартап-инициативах» могут молодые люди с 16 лет, предприниматели, изобретатели, студенты, преподаватели и исследователи высших образовательных учреждений, выпускники профессиональных колледжей и академических лицеев.
Авторы лучших проектов могут получить гранты в размере до 50 млн. сумов. Преимущество получат проекты и команды, возглавляемые девушками, или в составе команд которых участвуют девушки в качестве со-основателей.
Направления, в которых можно представить стартапы:
• Туризм;
• Автоматизация госуслуг и бизнес-процессов;
• Fintech;
• Энергетика;
• Медицина и фармакология;
• Автономные и роботизированные системы;
• Торговля, smart-retail, сфера услуг;
• Медиа, развлечения и компьютерные сервисы;
• Безопасность и другие.
Заявку для участия в проекте можно подать по следующей ссылке. Крайний срок подачи заявки для участия — 31 августа.
Дополнительную информацию о проекте можно узнать на сайте проекта: http://startupinitiatives.uz/
3-8 ноября в онлайн-формате пройдет Международная неделя инновационных идей InnoWeek 2020
В рамках недели запланировано проведение Международной инновационной ярмарки, а также Международного чемпионата по робототехнике. Также пройдет церемония вручения нагрудного знака «Лидер инновационных идей».
В мероприятии примут участие представители более 30 стран, авторитетные международные организации и компании, ведущие специалисты в области науки и инноваций из Австрии, Великобритании, Нидерландов, Италии, Израиля, России, США и других.
Для участия в мероприятии необходимо пройти регистрацию по следующей ссылке: http://innoweek.uz/ru/registratsiya/
IT-специалисты из Узбекистана могут принять участие во Всероссийском учебном онлайн фестивале по алгоритмическому програмированию RuCode
31 августа стартует Второй всероссийский учебный онлайн фестиваль по алгоритмическому программированию и искусственному интеллекту RuCode.
Доступ к программам фестиваля бесплатный и открыт всем желающим. В нём также могут принять участие IT-специалисты из Узбекистана.
Подробнее о фестивале и его программе можно узнать на сайте мероприятия: https://rucode.net/#/
Для участия в фестивале необходимо пройти регистрацию по следующей ссылке.
В одном из кафе Ташкента приступил к работе робот-ассистент
В одной из кафе сети закусочных Ташкента Street 77 проходят тестовые испытания робота-ассистента NovAssistant, разработанного студентами Туринского политехнического университета в Ташкенте.
Как отмечает владелец кафе, робот-помощник встречает посетителей, принимает заказы и даже приносит еду гостям. Клиенты могут выбрать блюдо, используя специальный дисплей. Таким образом, сохраняется социальная дистанция между посетителями и сотрудниками заведения.
В конце сентября пройдет региональный онлайн саммит IDC Future of Enterprise Digital Summit с участием представителей стран Центральной Азии
Авторитетная международная аналитическая компания IDС 24 сентября проведет крупнейшее региональное онлайн-мероприятие IDC Future of Enterprise Digital Summit. В саммите примут участие представители Центральной Азии, Азербайджана, Монголии, Грузии и России.
Ключевым девизом саммита является лозунг «Воспользуйтесь силой перемен для трансформации компании». Основные темы саммита — будущее цифровых технологий, IT-специалистов, IT-инфраструктуры