• Yetitta eng zoʻr mobil ilovasi “mGovAward” final bosqichiga oʻtdi!
2020 yil 19 avgust kuni talabalar oʻrtasida eng yaxshi mobil ilovalarni yaratish“mGovAward” tanlovining Demo Dayʼi boʻlib oʻtdi. Unda 264 ta raqiblar orasidan tanlab olingan 18 ta guruh ishtirok etdi.
Eslatib oʻtamiz, “Davlat mobil ilovalarini ishlab chiqish” yoʻnalishi boʻyicha BAA bilan hamkorlik doirasida davlat mobil ilovalarini yaratishni ragʻbatlantirish uchun BAA kelajak va hukumat ishlari Vazirligi bilan birgalikda tanlov yoʻlga qoʻyilgan edi.
2019 yil 26 sentyabr va 2020 yil 10 fevral oraligʻida https://mgovaward.uz/ — tanlov rasmiy sayti orqali 264 ta qatnashish uchun arizalar kelib tushdi, ularning 95 tasi oʻz mobil ilovasiga ega.
Tanlov ishtirokchilari 5 yoʻnalish boʻyicha mobil ilovalarni ishlab chiqishdi, xususan, taʼlim sohasida (27), sogʻliqni saqlash (21), tadbirkorlik (19), turizm (22), transport va logistika (6).
Dasturlash va loyihalarni yaxshilash sifatini oshirish maqsadida 2020 yilning 18-19 yanvar kunlarida ikki kunlik intensiv vorkshop oʻtkazildi. Yurtimizning 6 ta hududidan 60 ta guruh dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqishda koʻp yillik tajribaga ega mentorlar maʼruzalarini tinglashdi.
BAA, vazirlik va davlat mahkamalari vakillari bilan birgalikda tanlov komissiyasi (jyuri) tashkil etildi, shuningdek 2020 yilning 28-29 fevral kunlari 97 ta guruh oʻrtasida mobil ilovalarni baholash boʻlib oʻtdi, mazkur bosqichda 18 ta jamoa yarim finalga oʻtdi.
Demo Day natijalariga koʻra, Birlashgan Arab Amirliklari va oʻzbekistonlik vakillardan tashkil topgan ekspertlar komissiyasi mavjud 18 ta ilovani baholashdi va 7 ta eng yaxshi deb topilganlari final bosqichiga oʻtgan deb maʼlum qilindi.
Final bosqichi Telegram-bot orqali ochiq ovoz berish koʻrinishida amalga oshiriladi va uning natijalariga koʻra, 3 gʻolib aniqlanadi. Gʻoliblar quyidagi mukofotlar bilan taqdirlanadi:

• Семь лучших мобильных приложений прошли в финал конкурса «mGovAward»!
19 августа 2020 года прошел Demo Day конкурса «mGovAward» на разработку лучших мобильных приложений среди студентов, на котором приняли участие 18 команд, прошедших отбор из 264 конкурсантов.
Напомним, что в рамках сотрудничества с ОАЭ по направлению «Разработка государственных мобильных приложений» реализуется конкурс на разработку государственных мобильных приложений «mGovAward» совместно с Министерством по делам правительства и будущего ОАЭ.
Кроме этого, была проведена активная компания по освещению конкурса: реализована телевизионная реклама, реклама в метрополитене, были размещены информационные постеры в высших учебных заведениях страны, отправлено 25 миллионов сообщений через все мобильные операторы и т.д.
За время приема заявок с 26 сентября 2019 года по 10 февраля 2020 года через официальный веб-сайт конкурса - https://mgovaward.uz/ было принято всего 264 заявок от команд на участие, из которых 95 заявок имели мобильные приложения.
Участники конкурса разработали мобильные приложения по 5 направлениям, в частности: в области образования (27), здравоохранения (21), предпринимательства (19), туризма (22), транспорта и логистики (6).
В целях повышения качества разработок и улучшения проектов 18-19 января 2020 года состоялся двухдневный интенсивный воркшоп. Более 60 команд из 6 регионов нашей страны стали слушателями менторов с многолетним опытом в области разработки программных продуктов.
Сформирована совместная конкурсная комиссия (жюри) из представителей министерств и ведомств и представителей ОАЭ, а также 28-29 февраля 2020 года проведена оценка мобильных приложений, где из 97 команд, прошедших отбор, на полуфинал прошли 18 команд.
По итогам Demo Day, экспертная комиссия из Объединённых Арабских Эмиратов и Узбекистана оценила все 18 приложений и выявила 7 лучших, которые прошли на финальный этап конкурса.
Финальный этап пройдёт в формате публичного голосования через Telegram-бот, по итогам которого определятся 3 победителя. Победители получат следующие призы: