Toshkent shahridagi Amiti universitetiga uchinchi kirish imtihonlari 25-26 avgust kunlari onlayn tarzda ham o‘tkaziladi. Eslatib o‘tamiz, avval kirish imtihonlari 1-2 iyul va 30-31 iyul kunlari o‘tkazildi.
Kirish imtihonlari jarayonlarini o‘tkazishda sun’iy intellekt texnologiyalariyadan foydalanildi. Ta’kidlash kerakki, mazkur texnologiya O‘zbekistonda ilk marotaba va aynan Toshkent shahridagi Amiti Universitetida qo‘llanildi.
Magistratura yo‘nalishi bo‘yicha:
• Biznes-boshqaruv (Bachelor of Business Administration);
• Biznes-boshqaruv (Master of Business Administration)
Muhim ma’lumot: arizalar 20 avgustgacha qabul qilinadi.
"mGovAward" tanlovining yarim final bosqichi bo‘lib o‘tadi
Joriy yil 19 avgust kuni onlayn tarzda mGovAward tanlovining yarim final bosqichi bo‘lib o‘tadi
Unda 18 jamoa oʻz mobil ilovalarini namoyish qilish uchun mahalliy mutaxassislar va BAAlik ekspertlar oldida chiqish qilishadi. Taqdimotlar yakuniga koʻra, ekspertlar 7 ta finalchi jamoani tanlab oladilar, shundan soʻng 3 ta gʻolibni aniqlash uchun onlayn ommaviy ovoz berish jarayoni boshlanadi.
Demo Day yarim final bosqichi onlayn rejimda Toshkent vaqti bilan soat 10:30 da Zoom orqali boʻlib oʻtadi. Jamoa ishtirokchilarining taqdimotlarini jonli efir orqali IT-Park rasmiy Youtube kanalida kuzatishingiz mumkin: https://clck.ru/N7sXL.
Eslatib o‘tamiz, davlat xizmatlaridan foydalanish uchun eng yaxshi va samarali mobil ilovasini ishlab chiqishga yo‘naltirilgan «mGovAward» respublika ko‘rik-tanlovi O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlari talabalari orasida o‘tkaziladi. Tanlovning maqsadi nafaqat dolzarb va amaliy jihatdan samarali mobil ilovalarni ishlab chiqish, shu bilan birga yoshlarni davlat qurilishi jarayonlariga va ijtimoiy hayotga keng jalb qilishdir. Tanlovning muhim shartlaridan biri — unda faqatgina jamoa ishtirok etishi mumkin.
Mazkur tanlov quyidagi yo‘nalishlar bo‘yichi o‘tkaziladi: ta’lim, sog‘liqni saqlash, turizm va madaniyat, tadbirkorlik, transport va logistika. G‘oliblarga birinchi o‘rin uchun $50 ming, ikkinchi o‘rin uchun $30 ming, uchinchi o‘rin uchun esa $20 ming miqdoridagi mukofotlar topshishiriladi.
“Toshshahartransxizmat” AJ va 2GIS birgalikda Toshkent shahar jamoat transportini monitoring qiladi
Toshshahartransxizmat” AJ va 2GIS kompaniyasi Toshkent shahri jamoat transportini tashkillasthirish bo‘yicha birgalikda ish olib borish to‘g‘risida kelishuvni imzolashdi.
Unga asosan yo‘lovchi transportini monitoringini o‘tkazilishi, jumladan marshrutlar sxemasini aks ettirish, transport vositalarining yurish jadvali va ularning hozirgi joylashuvini ko‘rsatilishi rejalashtirilgan.
2GIS kompaniyasining xaritachilari bilan hamkorlikda Toshkent xaritasiga barcha yangilangan avtobus marshrutlari joylashtirildi. 2GIS foydalanuvchilari yangi jamoat transporti marshrutlarini ko‘rishga ega bo‘lib, ularning harakatlarini onlayn rejimida kuzatishlari mumkin.
O‘zbekistonda ayollarning axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan "Tumaris Tech" loyihasi ishga tushirilmoqda
IT-Park USAID bilan hamkorlikda mamlakatda ayollarning axborot texnologiyalari sohasidagi tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan "Tumaris Tech" loyihasini ishga tushirmoqda. Loyiha doirasida ayollar oʻz IT startap loyihalarini rivojlantirish uchun koʻmak olishlari mumkin boʻladi. Aniqrogʻi, loyihalar inkubatsiya va akseleratsiya dasturlaridan oʻtadi. Eng muvaffaqiyatli gʻoyalar moliyalashtirishga ega boʻlishi mumkin.
O‘zbekiston dasturchilari dasturlash bo‘yicha Yandex Cup musoboqasida ishtirok etishlari mumkin
Yandex kompaniyasi dasturlash bo‘yicha Yandex Cup musoboqasida ishtirok etuvchilarni ro‘yxatdan o‘tkazishni boshladi. Musobaqaning mukofot jamg‘armasi $45 mingni tashkil etadi. Tadbirda 18 yoshgacha bo‘lgan barcha xohlovchilar ishtirok etishlari mumkin.
Mazkur musobaqa 6 ta yo‘nalish bo‘yicha bo‘lib o‘tadi:
• Frontend dasturlash:
• Backend dasturlash;
• Mobil dasturlash;
• Mashina o‘rgatish;
• Algoritm;
• Tahlil qilish.
Musobaqada ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish muddati 25-oktybrgacha davom etadi.
Kuchli 20-talikka kirgan g‘olib va dasturchilar Yandex'ga ishga kirish uchun soddalashgan, kamroq bosqichlarga ega sxema orqali tanlab olinadi.

Третьи вступительные экзамены в Университет Амити в Ташкенте пройдут 25-26 августа в онлайн-режиме
Университет Амити в Ташкенте проведёт третьи вступительные экзамены 25-26 августа в онлайн-режиме. Напоминаем, что до этого экзамены проводились 1-2 июля и 30-31 июля.
При проведении вступительных экзаменов были использованы технологии искусственного интеллекта. Следует отметить, что данная технология была апробирована в Узбекистане впервые, и именно в Университете Амити в Ташкенте.
Важная информация: заявки принимаются до 20 августа.
В онлайн режиме пройдет полуфинал конкурса mGovAward
19 августа состоится в онлайн-режиме состоится полуфинал Республиканского смотр-конкурса на лучшее государственное мобильное приложение «mGovAward»
18 стартап-команд выступят перед местными специалистами и экспертами из ОАЭ, чтобы продемонстрировать свои мобильные приложения. По итогам презентаций, эксперты отберут 7 команд-финалистов, после чего начнется народное голосование для определения 3 победителей.
Demo Day пройдёт в 10:30 по ташкентскому времени в онлайн режиме через приложение Zoom. Следить за презентациями участников команд можно будет через онлайн-трансляцию на YouTube-канале IT-Park по следующей ссылке: https://clck.ru/N7sXL.
Напоминаем, что Республиканский смотр-конкурс на лучшее государственное мобильное приложение «mGovAward» проводится среди студентов государственных и частных вузов Узбекистана. Целью конкурса является не только разработка актуальных и по-настоящему эффективных мобильных приложений, но и привлечение молодёжи к участию в государственном строительстве и общественном жизни Узбекистана. Важное условие состоит в том, что по итогам конкурса вручается командная, а не индивидуальная награда!
Сам конкурс проводится в следующих направлениях: образование, здравоохранение, туризм и культура, предпринимательство, транспорт и логистика. Призовой фонд конкурса составляет $50 тыc. за первое, $30 тыс. за второе и $20 тыс. за третье место.
АО «Тошшахартрансхизмат» и 2GIS будут вместе проводить мониторинг столичного общественного транспорта
АО «Тошшахартрансхизмат» и компания 2GIS подписали соглашение о взаимной работе в сфере организации общественного транспорта города Ташкент.
Согласно ему, будет проводиться мониторинг пассажирского транспорта, включая отображение схем маршрутов, расписание движения и фактического месторасположения транспортных средств.
В сотрудничестве с картографами компании 2GIS были воссозданы и нанесены на карту Ташкента все обновленные автобусные маршруты. Пользователи 2GIS уже получили доступ к актуальным маршрутам общественного транспорта и могут отслеживать их движение в онлайн-режиме.
В Узбекистане запущен проект по поддержке женского IT-предпринимательства «Tumaris Tech»
IT-Park совместно с USAID запускает проект "Tumaris Tech", направленный на поддержку женского IT-предпринимательства в стране.
В его рамках женщины получат поддержку в развитии своих стартап-проектов в сфере информационных технологий: пройдут обучение в рамках инкубации и акселерации, обретут навыки для дальнейшего развития. Наиболее успешные идеи могут получить финансирование.
Программисты из Узбекистана могут принять участие в чемпионате по программированию Yandex Cup
Компания «Яндекс» открыла регистрацию на чемпионат по программированию Yandex Cup. Призовой фонд чемпионата составляет $45 тыс. Участие в чемпионате могут принять все желающие в возрасте от 18 лет.
Сам чемпионат пройдет по шести направлениям:
• Фронтенд-разработка.
• Бэкенд-разработка.
• Мобильная разработка.
• Машинное обучение.
• Алгоритм.
• Аналитика.
Зарегистрироваться для участия в чемпионате можно до 25 октября.
Также победители и разработчики, вошедшие в топ-20, смогут пройти собеседование в «Яндекс» по упрощённой схеме: в нем будет меньше этапов отбора. https://forbes.uz/process/technologies/yandex_cup/