• Pochta sohasi modernizatsiya bosqichida
Ushbu vazifalarni amalga oshirishda aholiga eng yaqin, sifatli va qulay infratuzilmaning mavjudligi bunday xizmatlarning yanada rivojlanishi uchun zamin yaratadi.
Milliy pochta operatori - “O‘zbekiston pochtasi” AJ pochta aloqa tarmog‘i respublikamiz aholisiga eng qulay va yaqin joylashgan hamda keng qamrovli infratuzilmaga ega bo‘lgan tarmoq hisoblanadi. Aholi uchun bir qancha xizmatlarni pochta aloqasi ob’ektlari orqali ko‘rsatish esa aholining asosiy va dolzarb bo‘lgan muammolarini tezkorlik bilan hal etish uchun xizmat qiladi.
Shu o‘rinda, hozirda global muammoga aylangan koronavirus (COVID-19) pandemiyasi infeksiyasini tarqalib ketishini oldini olish maqsadida, Respublikamizda karantin choralari e’lon qilingan bir vaqtda, milliy pochta operatori o‘z faoliyatini odatdagidek davom ettirib, jismoniy va yuridik shaxslarga pochta aloqasi xizmatlarini uzluksiz ko‘rsatilishini ta’minlab kelmoqda.
Bugungi kunda pochta aloqasi sohasini yanada rivojlantirish yuzasidan qator tizimli ishlar amalga oshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri tomonidan tasdiqlangan 2019 yil 24 avgustdagi “O‘zbekiston pochtasi” AJ faoliyatini rivojlantirish yuzasidan kompleks chora-tadbirlar rejasi”da ko‘zda tutilgan tadbirlar amalga oshirilishi natijasida 2019 yil yakunlariga ko‘ra moliyaviy ko‘rsatkichlarning barqarorlashtirilishiga hamda 200 million so‘mga yaqin sof foyda olinishiga erishildi.
2020 yil boshidan iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, pochta xizmatlari sifatini oshirish va filiallarning moliyaviy holatini mustahkamlash bo‘yicha belgilab olingan ishlar davom ettirilishi natijasida birinchi yarim yillik yakuniga ko‘ra o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 34 foiz ko‘p daromad olishga erishildi, sof foyda miqdori esa 4,5 milliard so‘mni tashkil etdi.
90 ta davlat bilan xalqaro pochta jo‘natmalari almashinuvi amalga oshirilib, 1,6 million dollar miqdorida xizmatlar eksport qilindi.
To‘lov xizmatlari bozorida faoliyat yuritish maqsadida 2020 yil
16 mayda Markaziy bankdan to‘lov tashkiloti faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziya olindi.
Pochta jo‘natmalarini oluvchilarga yetkazib berish tizimini takomillashtirish yo‘lida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda, jumladan skuter(elektromoped)dan foydalanilgan holda viloyat va tuman markazlariga xizmat ko‘rsatuvchi pochtalonlarni markazdagi saralash bo‘limidan pochta jo‘natmalarini olib, oluvchilarga yetkazib berish amaliyoti tajriba sifatida o‘tkazildi. Hozirgi kunda ushbu amaliyotni keng joriy etish yuzasidan ishlar olib borilmoqda.
Shu bilan bir qatorda, aholiga qulaylik yaratish hamda ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yaxshilash maqsadida oxirgi bir yarim yil ichida ish faoliyati vaqtinchalik to‘xtalilgan 34 ta pochta aloqasi bog‘lamalari va 43 ta pochta aloqasi bo‘limlari faoliyati qayta yo‘lga qo‘yildi, 430 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Hozirgi kunda milliy pochta operatori tarmog‘ida 14 ta hududiy va 4 ta ixtisoslashgan filiallar, 153 ta pochta aloqasi bog‘lamalari, 1 793 ta (shu jumladan qishloq joylardagi aloqa bo‘limlari 1 349 ta) pochta aloqasi bo‘limlari faoliyat ko‘rsatmoqda.
Amalga oshirilgan ishlar bilan bir qatorda, pochta aloqasini rivojlantirish borasida bir qator dolzarb vazifalarni amalga oshirish ishlari olib borilmoqda. Birinchi navbatda, mazkur yo‘nalishda normativ-huquqiy baza qayta ko‘rib chiqib, hozirgi kun talablaridan kelib chiqqan holda tegishli o‘zgartirishlarlar kiritilmoqda. Bu borada hozirda yangi tahrirda O‘zbekiston Respublikasining “Pochta aloqasi to‘g‘risida” Qonuni ishlab chiqilmoqda.
Mazkur hujjat loyihasi o‘z ichiga pochta aloqasi sohasida qonunchilikni yanada takomillashtirish, uni zamonaviy pochta xizmatlari bozori talablariga va Umumjahon pochta ittifoqining kongresslarida qabul qilingan qarorlarga muvofiqlashtirish, milliy pochta operatori maqomini, uning vazifalari va huquqlarini belgilovchi hamda milliy pochta tizimining barqaror va samarali ishlashini ko‘zda tutuvchi masalalarini qamrab olgan.
Shuningdek, hujjat loyihasida pochta aloqasi sohasida samarali davlat boshqaruvini amalga oshirish, iste’molchilarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilinishini ta’minlash, bozorda sog‘lom raqobat muhitini yaratish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini ta’minlash bo‘yicha yagona normalarni belgilash ham ko‘zda tutilmoqda.
Bundan tashqari, joriy yil oxirigacha respublikadagi barcha pochta aloqasi ob’ektlarida zamonaviy xizmatlar, jumladan “gibrid pochta” va kurerlik xizmatlarini rivojlantirish, moliyaviy va boshqa xizmatlarni taqdim etishni yo‘lga qo‘yish, 2020 yil yakuniga qadar mahalliy ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini “onlayn” sotish va mijozlarga yetkazib berish, shuningdek ularga tovarlarni eksport qilish imkoniyatini beruvchi “Milliy onlayn savdo maydonchasi” yaratilishi, 2022 yil yakuniga qadar mijozlar nomiga kelgan pochta jo‘natmalarini olishi uchun mo‘ljallangan o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatuvchi avtomatlashtirilgan komplekslar (pochtomatlar) joriy etish loyihalari ustida ish olib borilmoqda.
Bu kabi modernizatsiya ishlari milliy pochta operatori tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlar soni va sifatining oshishiga, aholining ishonchli, qulay va tezkor pochtaga bo‘lgan talablari qondirilishiga xizmat qiladi.

• Процессы модернизации в почтовой сфере
Сегодня в результате стремительного развития современных информационных технологий, а также появления понятия «электронная коммерция» одной из актуальных задач является создание удобства для пользователей, оперативное удовлетворение их потребностей. С развитием услуг продаж через Интернет потребность в услугах по доставке товаров потребителям растет с каждым днем.
При реализации этих задач наличие максимально приближенной к населению качественной и удобной инфраструктуры создает основу для дальнейшего развития таких услуг.
Почтовая сеть национального оператора - АО «Узбекистон почтаси» является наиболее удобной и максимально приближённой к населению республики почтовой сетью и имеет разветвленную инфраструктуру. Оказание населению ряда услуг через почтовые отделения служит оперативному решению основных и насущных проблем населения.
В связи с этим с целью предотвращения распространения пандемии коронавируса (COVID-19), обретшей глобальный характер, с объявлением в республике карантинных мер национальный почтовый оператор продолжает работать в обычном режиме и оказывать бесперебойные почтовые услуги физическим и юридическим лицам.
На сегодняшний день реализован ряд системных мер по дальнейшему развитию почтовой сферы.
В ходе реализации комплексных мероприятий, предусмотренных Планом работ по развитию деятельности АО «Ўзбекистон почтаси», утвержденных Премьер-министром Республики Узбекистан 24 августа 2019 года, к концу 2019 года были стабилизированы финансовые показатели и получена чистая прибыль в размере около 200 миллионов сумов.
В результате реализуемых плановых работ с начала 2020 года по углублению экономических реформ, повышению качества почтовых услуг и укреплению финансового положения филиалов в первом полугодии была получена выручка на 34 процента больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, чистая прибыль составила 4,5 миллиарда сумов.
В результате осуществления международного почтового обмена с 90 зарубежными странами было экспортировано услуг на 1,6 миллиона долларов.
Для работы на рынке платежных услуг16 мая 2020 года была получена лицензия на ведение деятельности в качестве платежной организации.
Осуществляется ряд мероприятий по совершенствованию системы доставки почтовых отправлений получателям, в том числе применяется практика по перевозке почты почтальонами областных и районных центров из центрального сортировочного сортировочного отдела. На сегодняшний момент ведётся работа по широкому внедрению данного метода перевозки почты.
Вместе с тем, в целях создания удобства для населения и повышения качества услуг были вновь открыты 34 отделения почтовой связи и 43 отделения почты, деятельность которых была приостановлена за последние полтора года, создано более 430 новых рабочих мест.
В настоящее время сеть национального почтового оператора насчитывает 14 региональных и 4 специализированных отделения, 153 отделения почтовой связи, 1 793 отделения (в том числе 1 349 отделений почтовой связи в сельской местности).
Помимо проделанной работы также решается ряд неотложных задач по развитию почтовых услуг. Прежде всего, пересматривается нормативная база в этой сфере и вносятся соответствующие изменения с учетом текущих требований. В этой связи разрабатывается новая редакция Закона Республики Узбекистан «О почтовой связи».
В проекте документа освещены вопросы дальнейшего совершенствования законодательства в сфере почтовых услуг, приведения его в соответствие с требованиями современного рынка почтовых услуг и решениями Конгресса Всемирного почтового союза, включены определения статуса национального почтового оператора, его функции и задачи, а также вопросы его стабильной и эффективной работы.
Проект документа также предусматривает осуществление эффективного государственного управления в сфере почтовых услуг, обеспечение защиты прав и законных интересов потребителей, создание здоровой конкурентной среды на рынке, установление единых стандартов качества услуг.
Кроме того, до конца текущего года ведётся работа по внедрению современных услуг на всех почтовых объектах связи по республике, в том числе по развитию сервиса «гибридной почты» и курьерских услуг, оказанию финансовых и других услуг, «онлайн»-продаже и доставке товаров от производителей клиентам до конца 2020 года, а также созданию «Национальной платформы онлайн-торговли» по экспорту товаров, внедрению автоматизированных комплексов самообслуживания (почтоматов), предназначенных для приема почты от клиентов до конца 2022 года.
Проводимые работы по модернизации сферы позволят увеличить количество и качество услуг, предоставляемых национальным почтовым оператором, удовлетворить потребности населения в надежной, удобной и быстрой почте.