Seul shahrida birinchi “aqlli” bekat paydo bo‘ldi
Seulning Sondon-Gu tumanida Smart Shelter nomli birinchi “aqlli” avtobus bekati o‘rnatildi. Mazkur bekat nafaqat shamol, quyosh va yomg‘irdan asraydi, hattoki viruslardan ham himoya qiladi. Yil yakuniga qadar bunday bekatlar tumanning yana eng gavjum 10 ta avtobus nuqtalarida o‘rnatiladi. Bekatning qiymati $84 mingga teng keladi.
Tuman ma’muriyati vakillari ta’kidlaganidek, Smart Shelter shahar aholisiga o‘ta zamonaviy xavfsiz hayotni ta’minlab beradigan ixtirodir. “Aqlli” bekat ultrafiolet sterializatsiya qiluvchi asboblar bilan jihozlanib, 99 foizgacha viruslarni yo‘q qiladi.
Bundan tashqari, Smart Shelter teplovizor orqali tana haroratni o‘lchab, eshik avtomatik ravishda yuqori haroratga ega shaxslarni ichkariga kiritmaydi. Sun’iy intellekt tizimi esa huquqbuzarliklarni va yong‘inlarni aniqlashga yordam berib, politsiya va yong‘inga qarshi kurashish xizmatini tezkorlik bilan ogohlantiradi.
Bekatning qo‘shimcha funksiyalari: avtobus va metroning harakatlar vaqtini ko‘rsatadigan, mobil moslamalarni zaryadka qilishni imkon yaratadigan qurilmalar, isitish o‘rindiqlari ham yo‘lovchilar uchun yanada qulaylik yaratib beradi.
40 ta tilga avtomatik ravishda tarjima qilib beradigan funksiyaga ega simsiz quloqchin taqdim qilindi
Xitoyning Timekettle startapi o‘z innovatsion ixtirosini Timekettle M2 nomli simsiz quloqchinni taqdim etdi. Mazkur ixtiro avtomatik tarzda jonli ravishda matnni 40 tilga tarjima qilish funksiyasiga ega.
Quloqchinlarda 3 ta rejim mavjud. Masalan, sensor rejimi bevosita сhet ellik suhbatdosh bilan gaplashishga imkon yaratadi. Boshqa rejimlar esa chet tillarga parchalarni yozishga va qulay vaqtda tarjima qilishga imkon beradi.
Ta’kidlash kerakki, Timekettle startapi GoogleMicrosoftiFlytek va boshqalar bilan hamkorlik qilib, ular tomonidan tarjimonlik sohasida olib borilayotgan ishlar natijasida ishlab chiqilgan ilg‘or texnologiya va yutuqlardan foydalanmoqda.
Timekettle M2 quloqchinlarni videotaqdimotihttps://www.youtube.com/watch?v=JdQ5VvdFWHU
Toshiba noutbuklarni ishlab chiqishhi butunlay to‘xtatmoqda
Aytish joizki, yapon korporatsiyasi noutbuklarni ishlab chiqarish bozorida birinichlardan edi.
Kompaniya tomonidan Toshiba T1100 brendi ostida noutbuk ilk marotaba 1985 yilda ishlab chiqilgan. Ammo so‘nggi paytlarda yapon kompaniyasi tomonidan ishlab chiqariladigan mahsulotlarga bo‘lgan talab  tobora  pasayib bormoqda. Oxirgi yillarda kompaniya hattoki noutbuklarni ishlab chiqarish bo‘yicha birinchi beshtalikka ham kirmagan.
Noutbuklarni ishlab chiqarish barcha quvvatlari Sharp kompaniysiga sotildi. Mazkur kompaniya noutbuklarni Dynabook brendi ostida ishlab chiqaradi.
“Yandex.Taksi”da “yo‘lovchilar reytingi” funksiyasi test sinovidan o‘tkazilmoqda
Bugungi kunda “Yandex.Taksi”da servisida yo‘lovchilarga xaydovchi tomonidan qo‘yilgan baholarning reytingi texnologiyasi test sinovidan o‘tkazilmoqda. Mazkur funksiya hozirgacha cheklangan xaydovchilar orasida tekshirilmoqda. Mazkur xizmat Ekaterinburg shahrida yaqinda test sinovidan o‘tkazildi
Yo‘lovchini baholash reytingi “Yandex.Taksi”  servisida joriy yilning fevral oxirida paydo bo‘lgan. Mijoz xaydovchi tomonidan qo‘yilgan baholarni oxirgi natijalari bo‘yicha kuzatish mumkin.
Birinchi 6G tarmog‘i 2026 yilda ishga tushiriladi
Janubiy Koreya hukumati 6G tarmog‘ini 2026 yilda ishga tushirish maqsadida besh yil ichida $169 mln.ga teng sarmoya kiritadi
Oltinchi avlod mobil tarmoqlari 5G ga nisbatan 50 marotaba tezroq ishlaydi. Loyihaning tijorat yo‘liga qo‘yilishi esa 2028-2030 yillarga mo‘ljallangan.
6G loyihasining ixtirochilari ma’lumotlarni uzatish tezligini 1 TB.\s. gacha oshirishni maqsad qilgan. Janubiy Koreya hukumati 6G tarmoqlarni yer ustida 10 km. balandlikda amalga oshirishni rejalashtirmoqda. 6G tarmoqlarni turli sohalarda, jumladan, sog‘liqni saqlash, haydovchisiz  avtomobillar va aqlli shahar yo‘nalishlarida ishlatish ko‘zda tutilgan.

В Сеуле появилась первая «умная» автобусная остановка
В районе Сондон-Гу в Сеуле появилась «умная» автобусная остановка Smart Shelter, которая защищает не только от ветра, солнца и дождя, но и от вирусов. До конца года такие остановки появятся ещё на 10 самых загруженных автобусных станциях в районе. Стоимость одной остановки — порядка $84 тыс.
Как отмечают представители администрации района, Smart Shelter — это современное решение, гарантирующее горожанам безопасную жизнь в городской среде. «Умная» остановка оснащена ультрафиолетовыми стерилизаторами, которые уничтожают до 99 процентов вирусных частиц. Также Smart Shelter оборудована тепловизором для проверки температуры тела и автоматической дверью, которая не позволяет людям с высокой температурой попадать внутрь. Система искусственного интеллекта также помогает выявить факты совершения правонарушений и возникновения пожаров с оповещением полиции и пожарных служб.
В числе полезных функций остановки, создающих удобства для пассажиров: датчик времени движения автобусов и электричек метро, зарядки для мобильных устройств, бесплатным Wi-Fi, а также сиденья с подогревом.
Помимо этого, умная остановка имеет блок резервного питания от солнечной батареи на крыше. Он автоматически включается, когда основной источник питания выйдет из строя.
Представлены первые в мире беспроводные наушники с функцией автоматического перевода на 40 языков
Китайский стартап Timekettle представил собственную инновационную разработку — первые в мире беспроводные наушники Timekettle M2, позволяющие осуществлять автоматический перевод на 40 языков в режиме реального времени.
В самих наушниках доступны три режима. К примеру, сенсорный режим позволяет поговорить с собеседником-иностранцем. Другие режимы позволяют записывать и переводить отрывки на иностранные языки в любое удобное для пользователя время.
Следует отметить, что китайский стартап активно сотрудничает с Google, Microsoft, iFlytek и другими в плане применения их достижений и наработок в области перевода.
Видео презентации наушников Timekettle M2: https://www.youtube.com/watch?v=JdQ5VvdFWHU
Toshiba окончательно приостанавливает производство ноутбуков
Следует отметить, что японская корпорация является одним из пионеров в области производства ноутбуков.
Первый ноутбук компании под маркой Toshiba T1100 был выпущен в 1985 году. Однако в последнее время спрос на продукцию японской компании неуклонно падал. В последние годы компания даже не входила в пятерку производителей.
Все мощности по производству ноутбуков были проданы компании Sharp, которая будет производить ноутбуки под брэндом Dynabook.
В Яндекс.Такси тестируется опция «рейтинга пассажиров»
В настоящее время в сервисе «Яндекс.Такси» тестируется технология рейтинга, выставленного водителем пользователям. Данная опция пока действует среди ограниченного числа водителей. Данная услуга уже апробирована в Екатеринбурге.
Пассажирский рейтинг в Яндекс.Такси появился в конце февраля. Клиент может видеть свои оценки от водителей по итогам последних 40 поездок.
Первую сеть 6G запустят уже в 2026 году
Правительство Южной Кореи планирует в течение пяти лет инвестировать примерно $169 млн. в проект запуска сети 6G в 2026 году
Мобильные сети шестого поколения будут работать в 50 раз быстрее, чем 5G. Коммерциализация проекта будет осуществляться с 2028 по 2030 год.
Создатели пилотного проекта 6G нацелены на достижение скорости передачи данных 1 ТБ/с. Правительство Южной Кореи планирует сделать сеть 6G доступной на высоте до 10 км. над землей. Сети 6G должны найти широкое применение в различных отраслях, таких как здравоохранение, беспилотные автомобили и умные города.