We Are Social va Hootsuite kompaniyalari Internet foydalanuvchilari faoliyati to‘g‘risida yana bir hisobotni nashr etdilar. Tadqiqotlarga ko‘ra, ijtimoiy tarmoqlarning auditoriyasi 3,96 mlrd. kishiga yoki dunyo aholisining 51 foizini tashkil qilmoqda.
So‘nggi bir yil ichida ijtimoiy media foydalanuvchilari soni 10,5 foizga o‘sdi, har kuni millionga yaqin kishi turli platformalarda ro‘yxatdan o‘tmoqda. Ularning 99 foizi ijtimoiy tarmoqlarga smartfonlar orqali kirishadi.
Eng ommabop ijtimoiy tarmoq — bu Facebook, har oy 2,6 mlrd. odam foydalanadi. Undan tashqari, YouTube va WhatsApp ijtimoiy tarmoqlarining har biri ikki milliard foydalanuvchiga ega.
Xitoy Marsni kashf qilish uchun “Tyanven-1” kosmik kemasini muvaffaqiyatli ishga tushirdi
2020 yil 23-iyul kuni Xitoyning Xaynan orolidagi Venchan kosmodromida Marsni o‘rganish uchun “Tyanven-1” loyihasiga start berildi
Rejaga ko‘ra, “Tyanven-1” 2021 yil fevral oyining boshlarida Marsga yetib boradi va eng munosib qo‘nadigan joyni tanlash uchun sayyora yuzasini batafsil o‘rganishni boshlaydi. Ikki oy o‘tgach (2021 yil aprelda) qizil sayyora orbitasiga kirgandan so‘ng, tushirish moduli Mars yuzasiga qo‘nishi kerak va uning ichidagi aylana sayyora bo‘yicha tadqiqot olib boradi.
“Tyanven-1” loyihasining onlayn translyatsiyasini kuzatib orish uchun havola: https://youtu.be/gZMAj2aH37g
Ilon Mask inson miyadagi mikrochipni joylashtirish xususidagi Neuralink loyihasi haqida to‘htalib o‘tdi
Ilon Mask Twitterdagi akkauntida Neuralink neyron interfeysi loyihasi haqida ma’lumot berdi
Milliarderning ta’kidlashicha, bu foydalanuvchilarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chip orqali musiqa tinglash imkoniyatini beradi. Bundan tashqari, chip nevrologik kasalliklar, Parkinson yoki Altsgeymer kasalligiga chalingan odamlarga ham yordam beradi. Ya’ni, gormonlar darajasini boshqarish, shu jumladan miyaning sezgi va ta’sirchanlik mikro organizmlarini "qayta dasturlash" orqali bezovtalik, ruhiy tushkunlik va giyohvandlik bilan kurashish imkoniyatini beradi.
Ilon Mask ushbu nou-xau loyiha haqida shu yil 28-avgustda batafsil ma’lumot beradi.
Koinotning eng katta 3D-xaritasi yaratildi
Koinotning 3D-xaritasi Nyu-Meksikoda joylashgan teleskopdan olingan ma’lumotlar yordamida ixtiro qilindi
Yigirma yil ichida butunjahon olimlari mazkur kartani ishlab chiqish jarayonida 4 mln. dan ortiq galaktika va kvazarlarni o‘rganib chiqishdi. Xarita fazo va vaqtni inobatga olgan holda ishlab chiqilib, koinotning 11 mlrd. yilga teng rivojlanish davrini o‘z ichiga qamrab olgan.
Koinotning 3D-xaritasi to‘g‘risidagi videolavha: https://youtu.be/TKiYOnsE8Y4
Yangi avlod shishasi zarbaga va tirnashga chidamli bo‘ladi
Corning kompaniyasi o‘zining yangi avlod Gorilla Glass Victus nomli toblangan shishasini taqdim etdi
Ishlab chiqaruvchining ta’kidlashicha, mazkur shisha nafaqat zarbaga, balki tirnashga ham chidamli bo‘ladi. Gorilla Glass Victus shisha bilan jihozlangan smartfon 2 metrlik balandlikdan tushib ketsa ham ekran sinmasligini ta’minlashi kerak.

В социальных сетях теперь сидит больше половины жителей Земли
Компании We Are Social и Hootsuite опубликовали очередной отчет об активности пользователей интернета. Согласно исследованиям, аудитория социальных сетей достигает 3,96 млрд. человек, или 51% населения Земли.
За последний год количество пользователей социальных медиа выросло на 10,5%, каждый день на различных платформах регистрируются около миллиона человек. Из них 99% заходят в социальные сети через смартфоны.
Самая популярная социальная сеть — Facebook, которой ежемесячно пользуются 2,6 млрд. человек. Помимо него, по два миллиарда пользователей имеют YouTube и WhatsApp.
Китай успешно запустил космические аппараты проекта «Тяньвэнь-1» для исследования Марса
23 июля 2020 года на китайском космодроме Вэньчан на острове Хайнань был дан старт проекту «Тяньвэнь-1» для исследования Марса.
Согласно плану, «Тяньвэнь-1» достигнет Марса в начале февраля 2021 года и начнет проводить детальную съемку поверхности планеты для выбора наиболее подходящего места посадки. Спустя два месяца (в апреле 2021 года) после выхода на орбиту красной планеты спускаемый модуль должен совершить посадку на поверхность Марса, а находящийся внутри него марсоход отправится на исследование планеты.
Трансляция старта «Чанчжэн-5»: https://youtu.be/gZMAj2aH37g
Илон Маск рассказал о проекте Neuralink с вживлением чипа в мозг
Илон Маск в своем твиттер-аккаунте поделился подробностями проекта нейроинтерфейса Neuralink
Как отметил миллиардер, это даст возможность его пользователям слушать музыку прямо с чипа. Помимо этого, чип также поможет людям, страдающим неврологическими заболеваниями, болезнью Паркинсона или Альцгеймера. Он позволит контролировать уровень гормонов, в том числе справляться с тревогой, избавиться от депрессии и зависимостей путем «перепрограммирования» частей мозга.
Подробнее о проекте Илон Маск расскажет 28 августа этого года.
Создана самая большая 3D-карта Вселенной
3D-карта была создана с использованием данных с оптического телескопа в Нью-Мексико.
В течение двух десятилетий ученые со всего мира составляли карту, проанализировав более 4 млн. галактик и квазаров. Карта была создана с учетом пространства и времени и охватывает развитие Вселенной длиной 11 млрд. лет.
Видео с 3D-картой Вселенной: https://youtu.be/TKiYOnsE8Y4
«Стекло» нового поколения будет устойчиво к ударам и царапинам
Компания Corning представила закалённое стекло нового поколения Gorilla Glass Victus.
По словам разработчика, данное стекло будет устойчиво не только к ударам, но и царапинам. Смартфон с защитным стеклом Gorilla Glass Victus даже при падении с высоты 2 метров должен обеспечить защиту экрана.