• Raqamli iqtisodiyotga oid so‘z va atamalarni bilasizmi?
Ayni paytda qaysi sohaga nazar tashlamang, “raqamli” so‘ziga duch kelasiz. Bugungi kun talabi shunday. Sohani rivojlantirmasangiz, uning kelajagini o‘ylamasangiz, unga eng so‘nggi rusumdagi texnik-uskunalarni, dasturiy mahsulotlarni joriy qilmasangiz, ishchi-xodimlar uchun kundan-kun qulay shart-sharoit yaratib bermasangiz, imkoniyat darajasida faoliyatingizda inson omilini kamaytirib bormasangiz, raqobatga bardosh berolmay, o‘z-o‘zidan chetga chiqib qolasiz. Sizning chetga chiqishingizning ortida esa qanchadan qancha inson taqdiri turganligini his qilib yashash zarur. Shunday ekan hozirda har bir rahbar bu borada yanada chuqurroq o‘ylashi talab qilinadi.
Ayni paytda ijtimoiy hayotning har bir sohaga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining keng joriy etilishi natijasida raqamli iqtisodiyotning roli yildan-yilga ortib bormoqda. “Raqamli iqtisodiyot”ning yaralishi va taraqqiy etishi yangi texnologiyalarning rivojlanishi bilan chambarchas bog‘liq bo‘lib, bu ikki mavzuni bir-biridan ajratish mumkin emas. Axborot texnologiyalarini rivojlantirish “raqamli iqtisodiyot”ni qurish uchun zarur negizni yaratadi.
Xo‘sh, bugun juda ko‘p gapirayotganimiz raqamlashtirish o‘zi nima? Raqamlashtirish bu – hayotning turli sohalariga, jumladan iqtisodiyot, ta’limning barcha bosqichlari, madaniyat, tibbiyot, turizm, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish va boshqa jarayonlarga raqamli texnologiyalarni joriy qilishdir.
Raqamli iqtisodiyot esa raqamli texnologiyalarga asoslangan elektron biznes va elektron tijorat bilan chambarchas bog‘liq iqtisodiy faoliyat hamda shu faoliyat natijasida ishlab chiqariladigan va sotiladigan raqamli tovarlar va xizmatlar yig‘indisi. Raqamli iqtisodiyotining izchil rivojlanishining birinchi va eng muhim omili — zamonaviy AKT-infratuzilmani yaratishdir.
Axborot-texnologik platformalarda faoliyat ko‘rsatadigan raqamli iqtisodiyot jadal rivojlanmoqda, bu esa shunday platformalarning yangi modellarini yaratish zaruratini taqozo etmoqda.
Raqamli iqtisodiyot” jamiyat hayotining barcha sohalarida, jumladan, iqtisodiyot sohasida ham muhim rol o‘ynaydi.
Raqamli iqtisodiyot sohasida qo‘llanilayotgan so‘z va atamalar hammaga ham birdek tushunarli emas. Bu esa, o‘z navbatida, mazkur sohaga oid lug‘at yoki qo‘llanma yaratishni talab qildi. Shu sababli ham Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi “UNICON.UZ” – Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazi Davlat unitar korxonasi tomonidan “Raqamli iqtisodiyotga oid atamalarning ruscha-o‘zbekcha izohli lug‘ati” yaratildi.
Mazkur lug‘at raqamli iqtisodiyotda mavjud atamashunoslikni umumlashtirishga qaratilgan bo‘lib, albatta, hali yetarlicha mukammal bo‘lmagan urinish bo‘lib hisoblanadi.
Mazkur lug‘at nafaqat virtual reallik, bitkoin va blokcheynlar to‘g‘risidagi atamalar izohini, balki moddiy buyumlar – platformalar, aloqa liniyalari, Ma’lumotlarni qayta ishlash markazlari, logistika kabi atamalar izohini ham o‘z ichiga oladi. Ularsiz eng muhim ijtimoiy-iqtisodiy tizimlar, xususan, sog‘liqni saqlash, ta’lim tizimida masofadan o‘qitish, yo‘l harakati xavfsizligi, uy-joy kommunal xo‘jaligi, davlat boshqaruvi va axborot texnologiyalarining “raqamli iqtisodiyoti” rivojlanishi mumkin emas.
O‘zbekistonda Hukumat Qarori bilan “raqamli iqtisodiyot”ni rivojlantirishning “Aqlli uy”, “Buyumlar interneti”, “Xavfsiz yo‘llar”, “Aqlli shahar”, “Aqlli tibbiyot” kabi yangi raqamli, fuqarolarimiz uchun qulay muhit yaratilishini nazarda tutadigan loyihalarni keng miqyosda amalga oshirishning tayanch infratuzilmasi barpo etilmoqda.
“Raqamli iqtisodiyot”ni shakllantirish va rivojlantirish muammolari, zamonaviy iqtisodiyotni “raqamli iqtisodiyot”ga aylantirish uning yuqoridagi kabi ko‘plab ta’riflari mavjudligi va uning yagona talqini yo‘qligi to‘g‘risida xulosa chiqarish imkonini berdi.
“Raqamli iqtisodiyot”ga Internet, uyali aloqa, axborot-kommunikatsiya va boshqa zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash bilan bog‘liq iqtisodiy munosabatlarning bir qismi sifatida qaraladi.
“Raqamli iqtisodiyot”ni shakllantirish jarayoni iqtisodiyotda qo‘shimcha qiymat yaratishning barcha bosqichlarida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va Internetni joriy etish hisobiga yangi texnologik darajaga o‘tish bo‘yicha kompleks vazifalardir. Ushbu jarayonning asosiy maqsadi va vazifalari fuqarolarning turmush sifatini yaxshilash, iqtisodiyotning raqobatbardoshliligi va samaradorligini oshirish, uning eksport salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan. Shu bilan birga, transport sohasi, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, uy-joy-kommunal xo‘jaligi, moliyaviy xizmatlar bozori va “raqamli iqtisodiyot”ni rivojlantirishning shu kabi ustuvor yo‘nalishlarini belgilash zarur.
Ham mutaxassislar uchun, ham boshlovchi foydalanuvchilar uchun mo‘ljallangan ushbu lug‘at, “UNICON.UZ” – Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazi davlat unitar korxonasi Atamashunoslik va lug‘atlar xizmati xodimlari, shuningdek, boshqa mutaxassislarining birgalikdagi mehnati samarasidir.
Lug‘at alifbo tartibida joylashtirilgan 430 taga yaqin atamani o‘z ichiga oladi. Lug‘atda rus va o‘zbek tillaridagi atama va ta’riflar hamda atamalarning ingliz tilidagi muqobillari ifodalangan. Masalan:
virtual bank - Internet tarmog‘i yordamida mijozlarga xizmat ko‘rsatishni amalga oshiradigan bank.
xavfsiz elektron bitim - Internetda plastik kartalar bo‘yicha hisob-kitoblar bilan bog‘liq tranzaksiyalarni qayta ishlashda foydalaniladigan himoyalangan elektron tranzaksiyalar standarti.
billing - Telekommunikatsiyalar korxonalaridagi telekommunikatsiyalar xizmatlaridan foydalanish to‘g‘risidagi axborotni to‘plash, ularning tarifikatsiyasi, abonentlarga hisob-kitoblarni chiqarib berish, to‘lovlarni qayta ishlash uchun mas’ul bo‘lgan jarayonlar va qarorlar kompleksi.
blokcheyn - 1. Taqsimlangan ma’lumotlar bazasini (yagona markazsiz) tuzish metodologiyasi. Bunda har bir yozuv foydalanish tarixi to‘g‘risidagi ma’lumotni o‘z ichiga oladi, bu esa uni (ma’lumotni) soxtalashtirish imkoniyatini qiyinlashtiradi. Blokcheyn virtual valyuta tizimlarida operatsiyalarni bajarish (pul birliklarini ishlab chiqarish, o‘tkazmalar) va ularning tarixini saqlash uchun qo‘llaniladi.
2. Keyinchalik o‘zgartirish imkoniyati bo‘lmagan bog‘langan bloklarning ketma-ketligi ko‘rinishida tizimlangan tranzaksiyalarni markazlashtirilmagan holda saqlash va qayta ishlash algoritmlari va protokollari.
3. Ichida axborot bo‘lgan bloklarning muayyan qoidalar bo‘yicha qurilgan uzluksiz ketma-ket zanjiri.
kriptografiya - Axborotni yashirish maqsadida, kodlar va shifrlarni yaratish uchun matematikadan foydalanish. Bitkoinlar tranzaksiyasini tasdiqlash va ta’minlash uchun foydalaniladigan matematik amallarning asosi sifatida qo‘llaniladi.
Bu kabi misollarni juda ko‘plab keltirish mumkin.
Ijodiy jamoa lug‘at bugungi kun uchun zarur qo‘llanma deb hisoblaydi va har bir foydalanuvchi uchun faoliyatida samara beradi, degan umidda.

• Знаете ли вы слова и специальные термины по цифровой экономике?
Сегодня, куда бы вы ни обратили свой взор, всюду вы встречаете слово “цифровой”. Это уже стало требованием времени. Если вы не будете развивать отрасль, в которой вы трудитесь, не будете думать о будущем, внедрять самую передовую технику, оборудование, а также программные продукты, создавать комфортные условия для своих работников, последовательно снижая человеческий фактор в своей работе — в этом случае, не выдержав конкуренции, вы останетесь на периферии. Необходимо прочувствовать, насколько от вашего решения зависит судьба других людей. И  сегодня каждый руководитель должен всерьёз задуматься над этими актуальными вопросами.
С каждым годом роль цифровой экономики в современном мире всё возрастает на базе широкого внедрения информационных технологий. Рождение и развитие «цифровой экономики» настолько тесно связаны с развитием новых технологий, что не представляется возможным обсуждать эти две данные темы в отдельности друг от друга. Развитие информационных технологий создает необходимый базис для построения «цифровой экономики».
Так что же такое «цифровизация», о которой так много говорится сегодня? Цифровизация — это внедрение цифровых технологий в различные сферы жизни, будь то экономика, образование, культура, медицина, туризм, сельское хозяйство, сфера услуг и другие.
В свою очередь, цифровая экономика — это электронный бизнес, основанный на цифровых технологиях, непосредственно связанная с электронной коммерцией экономическая деятельность, а также совокупность произведенных в результате их производства и реализации цифровых товаров и услуг. Первый и наиболее важный фактор последовательного развития цифровой экономики — создание современной ИКТ-инфраструктуры.
Цифровая экономика. функционирующая на информационно-технологических платформах, развивается с интенсивной скоростью, что обуславливает необходимость создания новых моделей таких платформ. «Цифровая экономика» все больше играет значительную роль во всех областях жизнедеятельности общества, в том числе и в сфере экономики.
Но слова и специальные термины, применяемые в сфере цифровых технологий, понятны далеко не каждому. Это, в свою очередь, породило потребность создать словарь или пособие, относящееся к данной сфере. В связи с этим Центром научно-технических и маркетинговых исследований – Государственным унитарным предприятием «UNICON.UZ» был подготовлен «Русско-узбекский толковый словарь терминов по цифровой экономике».
Представленный «Русско-узбекский толковый словарь терминов по цифровой экономике» является попыткой обобщить имеющуюся терминологию в цифровой экономике и безусловно, не является исчерпывающим.
«Русско-узбекский толковый словарь по цифровой экономике» содержит толкование терминов не только по виртуальной реальности, биткоинов и блокчейнов, но и толкование терминов материальных вещей – платформы, линии связи, Центров обработки данных, логистики. Без них невозможно развитие «цифровой экономики», важнейших социально-экономических систем, в частности здравоохранения, дистанционного обучения в образовании, безопасности дорожного движения, жилищно-коммунального хозяйства, госуправления и информационных технологий.
В Узбекистане Постановлением Правительства строится базовая  инфраструктура для развития «цифровой экономики», реализации в широком масштабе таких проектов, как «Умный дом», «Интернет вещей», «Безопасные дороги», «Умный город», «Умная медицина» и другие проекты, которые предполагают создание новой цифровой, комфортной среды.
Проблемы становления и развития «цифровой экономики», трансформация современной экономики в «цифровую экономику» позволили сделать вывод о наличии множества определений самой «цифровой экономики» и отсутствии единого ее толкования.
«Цифровая экономика» — это часть экономических отношений, связанных с применением Интернета, сотовой связи, иформационно-коммуникационных и других современных технологий.
Процесс формирования «цифровой экономики» – это комплекс задач по переходу на новый технологический уровень за счёт внедрения современных информационно-коммуникационных технологий и Интернета на всех этапах создания добавленной стоимости в экономике. Основная цель и задачи этого процесса направлены на повышение качества жизни граждан, конкурентоспособности и эффективности экономики, развитие её экспортного потенциала. При этом, необходимо выделить следующие приоритетные направления развития «цифровой экономики», среди которых можно отметить транспортную сферу, сельское хозяйство, здравоохранение, жилищно-коммунальное хозяйство, рынок финансовых услуг и другие сферы.
Словарь – это результат совместной работы специалистов Службы терминологии и словарей, а также других специалистов ГУП Центр научно-технических и маркетинговых исследований – «UNICON.UZ», предназначенный как для специалистов, так и для начинающих пользователей.
Словарь включает в себя около 430 терминов, расположенных в алфавитном порядке. В словаре отражены термины и определения на узбекском и русском языках и эквиваленты этих терминов на английском языке. К примеру:
Виртуальный банк — банк, в котором обслуживание клиентов выполняется с использованием сети Интернет.
Безопасная электронная сделка — стандарт защищенных электронных транзакций, используемый при обработке транзакций, связанных с расчетами по пластиковым картам в Интернете.
Биллинг — Комплекс процессов и решений на предприятиях телекоммуникации, ответственных за сбор информации об использовании телекоммуникационных услуг, их тарификацию, выставление счетов абонентам, обработку платежей.
Блокчейн —
1. Методология построения распределенных баз данных (без единого центра), в которой каждая запись содержит информацию об истории владе-ния, что предельно затрудняет возможность ее (информации) фальсификации. Блокчейн применяется в виртуальных валютных системах для выполнения операций (выпуск денежных единиц, переводы) и хранения их истории.
2. Алгоритмы и протоколы децентрализованного хранения и обработки транзакций, структуриро-ванных в виде последовательности связанных блоков без возможности их последующего изменения.
3. Выстроенная по определённым правилам непрерывная последовательная цепочка блоков, содержащих информацию.
Криптография - Использование математики для создания кодов и шифров с целью скрыть информацию. Используется как основа для математических задач, используемых для подтверждения и обеспечения транзакций биткоинов.
Творческий коллектив выражает мнение об актуальности и важности данного пособия в контексте сегодняшнего времени и надеется, что он принесет конкретную практическую пользу каждому пользователю.