Britaniya Kengashi va London Metropolitan Universiteti tomonidan tashkil etilgan Big Idea Challenge xalqaro tanlovi va Creative Spark global dasturida ishtirok etayotgan yoshlarga o‘zining ilg‘or g‘oya bilan o‘rtoqshlashga imkon yaratadi.
Tanlovda ishtirok etish uchun yuzlab arizalar topshirildi. Hakamlar tomonidan 7 ta  davlatdan 63 nafar yarim finalchi, shular qatorida O‘zbekistondan ham 9 ta jamoa saralanib keyingi bosqichga o‘tdi.
Tanlovda Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti talabalari ham ishtirok etishdi. Final bosqichiga ikkita startap-jamoalar o‘z loyihalari bilan yo‘llanma olishdi:
• “Tabiat tomon qadam qo‘yish” loyihasi. Loyiha g‘oyasi — standart dvigatelga ega avtomobillarni elektron avtomobilga aylantirish. Loyiha mualliflari — Yulduz Abriyeva, Abdulboriy Alimov, Sukhrobbek Khakimov.
• “Loompal” loyihasi. Loyiha g‘oyasi — sayyohlarga joylashuvlar orqali marshrutini ko‘rsatib bera oladigan bilaguzukni ishlab chiqarish. Loyiha mualliflari — Elvira Salavatova, Nasrullo Fayzullayev, Dmitriy Lijin.
Joriy yil 6 iyuldan 19 iyulgacha har bir loyiha uchun ochiq onlayn ovoz beriladi.  Natijalari bo‘yicha har bir davlatdan bir jamoa mazkur toifa uchun g‘olib deb topiladi, bir jamoa esa onlayn ovoz berish orqali tomoshabinlar tomonidan tanlanadi. Bundan tashqari tanlovning xalqaro bosqichda ishtirok etish uchun har bir davlatning bir jamoasidan bir nafar nomzod tanlanadi.
IT-Park: resident maqomiga ega bo‘lish uchun arizalarni endi onlayn shaklda topshirsa bo‘ladi
IT-Park residenti maqomiga ega bo‘lishni xohlaganlar endi o‘z arizalarini onlayn shaklda topshirishlari mumkin. Buning uchun arizani quyidagi shaklda to‘ldirish shart: https://it-park.uz/ru/itpark/residents/residence-application/form
IT-Park rezidentlarga qo‘yilgan talab va qoidalarni quyidagi havola orqali o‘rganish mumkin: https://it-park.uz/ru/itpark/residents/requirements
2021 yil 1-yanvaridan boshlab barcha davlat idoralari open source ga o‘tishlari mumkin
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasinig “Davlat organlari va tashkilotlarida erkin tarqatiladigan, ochiq kodli dasturiy ta’minotlarni joriy qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori loyihasi keng muhokamaga qo‘yilgan.
Mazkur hujjatga muvofiq 2021 yil 1-yanvardan boshlab barcha davlat organlari va tashkilotlarida erkin tarqatiladigan, ochiq kodli dasturiy, sertifikatlangan va axborot xavfsizligi talablariga javob beradigan barcha turdagi dasturiy ta’minotlardan foydalanish tizimi joriy etiladi.
Shunday qilib barcha davlat idoralari “erkin soft” dan foydalanish, ya’ni uni cheklanmagan holda o‘rnatish, ishga tushirish, erkin foydalanish va tarqatish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Qaror loyhasi muhokamasi 22 iyul kunigacha davom etadi.
Yuklash soni darajasi bo‘yicha TikTok O‘zbekistonda birinchi o‘rinni egalladi
Bundan oldin jahonga mashhur videoservis ZoomTelegramInstagram va imo dan orqada edi. Hozirgi kunga qadar esa TikTok O‘zbekistonda App Store va Google Play internet-do‘konlaridan yuklash soni natijalari bo‘yicha hammadan ustunlik qiladi.
Elektromobillar uchun birinchi shoxobcha va servis markazlari 2021 yil yanvar oyida barpo etilishi rejalashtirilgan
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Iqtisodiyotning energiya samaradorligini oshirish va mavjud resurslarni jalb etish orqali iqtisodiyot tarmoqlarining yoqilgʻi-energetika mahsulotlariga qaramligini kamaytirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarorni imzoladi.
Hujjatga binoan aniq chora-tadbirlarni amalga oshirish, shu bilan birga elektromobillar uchun tegishli infratuzilmani yaratish “Yo‘l xaritasi” tasdiqlandi. Joriy yil sentyabr oyiga qadar xorijiy tajribani o‘rgangan holda tahliliy materiani tayyorlash ko‘zda tutilgan. 2021 yil yanvar oyida Toshkent shahrida elektromobillarni tezkor ravishda quvvatlantiradigan maxsus ikkita tizimni  tashkil etish ko‘zda tutilgan. Loyiha “O‘zbekneftegaz” AJ tomonidan moliyashtiriladi.

Студенты ТУИТ принимают участие в международном конкурсе Big Idea Challenge
Конкурс Big Idea Challenge, организованный Британским Советом и Университетом Лондон Метрополитан, дает возможность молодым людям, участвующим в глобальной программе Creative Spark, поделиться своими новаторскими стартап идеями со всем миром.
Для участия в конкурсе были поданы сотни заявок. Судьи отобрали 63 полуфиналистов из семи стран, включая девять команд из Узбекистана, чтобы они могли перейти в следующий раунд.
В конкурсе среди представителей вузов принимают участие также и студенты Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий. В финальную часть пробились две стартап-команды со своими проектами:
• Проект «Шаг навстречу природе». Идея проекта — преобразовать автомобили со стандартным двигателем в электронные. Авторы проекта — Юлдуз Абриева, Абдулборий Алимов, Сухроббек Хакимов;
• Проект «Loompal». Идея проекта — разработка браслетов, которые помогают туристам показать маршрут между локациями. Авторы проекта — Эльвира Салаватова, Насрулло Файзуллаев, Дмитрий Лижин.
С 6 по 19 июля будет проводиться открытое онлайн-голосование. По результатам голосования одна команда из каждой страны станет победителем в указанных категориях, а одна команда получит приз зрительских симпатий посредством онлайн-голосования. Кроме этого, для участия в международном этапе конкурса будет выбран один кандидат от команд из каждой страны.
IT-Park: теперь заявки на получение статуса резидента можно подавать онлайн
IT-компании, желающие получить статус резидента IT-Park, теперь могут подавать заявку в онлайн-форме. Для этого надо подать заявку по следующей форме: https://it-park.uz/ru/itpark/residents/residence-application/form
Правила и требования, предъявляемые к резидентам IT-Park, можно изучить по следующей ссылке: https://it-park.uz/ru/itpark/residents/requirements
C 1 января 2021 года все госучреждения могут перейти на open source
На открытое обсуждение вынесен проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по внедрению свободного программного обеспечения с открытым исходным кодом в государственных органах и организациях».
Согласно документу, начиная с 1 января 2021 года в государственных органах и организациях будет внедряться  свободное программное обеспечение с открытым исходным кодом. При этом программное обеспечение должно быть сертифицировано и отвечать требованиям информационной безопасности.
Таким образом госучреждения получат право на использование «свободного софта» с возможностью его неограниченной установки, запуска, свободного использования и распространения.
Проект постановления доступен для обсуждения до 22 июля.
TikTok вышел на первое место по числу скачиваний в Узбекистане
До этого  популярный во всем мире видеосервис TikTok уступал Zoom, Telegram, Instagram и imo. Но на сегодняшний день TikTok стал лидером по числу скачиваний в Узбекистане через интернет-магазины App Store и Google Play.
Первые заправки и сервис-центры для электромобилей запланировано открыть уже в январе 2021 года
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О дополнительных мерах по сокращению зависимости отраслей экономики от топливно-энергетической продукции путем повышения энергоэффективности экономики и задействования имеющихся ресурсов».
Согласно документу, утверждена «Дорожная карта» с перечнем конкретных мер, в том числе и создание инфраструктуры для электромобилей. К сентябрю этого года предусматривается подготовка аналитического материала на основании изучении иностранного опыта. После изучения потенциальных мест в январе 2021 года в Ташкенте установят первые две скоростные зарядные системы. Финансировать проект будет АО «Узбекнефтегаз».