Asosiy o‘zgarishlar “Pusk” menyusida aks ettirildi. Endilikda — yarim tiniq fondagi ikonkalarga ega kvadrat va to‘rtburchaklar ishlatiladi.
Bundan tashqari, Microsoft vazifalar panelining interfeysini hamda dasturlararo tez ishga tushirilishi tugmalarning kombinatsiyalarini o‘zgartirdi (Alt+Tab). Windows 10 yangilangan versiyasi dastlabki test sinovidan o‘tkazilmoqda.
2020 yilda smartfonlarning yarmidan ko‘pi USB-C ulagichi bilan ishlab chiqariladi
Omdia marketing tadqiqotlari agentligi tahlillariga  ko‘ra, 2020 yilda ishlab chiqariladigan smartfonlarning yarmidan ko‘pida  USB-C ulagichga ega bo‘ladi. USB-C ulagichlarning hajmi yiliga 2018 yilda 824 mln. dan boshlab 2023 yilda 3,5 mlrd. gacha o‘sib keladi. 2021 yildan esa yangi iPhone smartfon va iPad planshetlari USB-C ulagich bilan jihozlanadi.
Mazkur tadqiqotda ta’kidlaganidek, USB-C ulagichlarni hammabop mahsulotlarda ham o‘rnatilishi boshlandi. Bu esa USB-C ulagichlarning tannarxi pasaygani va yaqin orada yana pasayishi kutilmoqda.
Huawei kompaniyasi ishlab chiqaradigan birinchi shaxsiy kompuyterni taqdim etdi
Xitoyning BiliBili videoservisida Huawei kompaniyasi ishlab chiqaradigan birinchi shaxsiy kompuyterining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Shaxsiy kompuyterda Linux asosida yaratilgan  64-darajali UOS operatsion tizimi o‘rnatilgan. Bundan tashqari shaxsiy kompuyter 16 gigabayt xotira, 256 gigabayt qattiq jismli SATA to‘plagich va optik disklar uchun moslamaga ega bo‘ldi.
PUBG Mobile mobil o‘yinidan tushgan daromadlar $3 mlrd. ga yetdi
Jahonga mashhur bo‘lgan PUBG Mobile mobil o‘yin (Player Unknown's Battlegrounds Mobile) keng ommaga chiqqanidan so‘ng ikki yil ichida uning ixtirochilarga 3 mlrd. ga teng daromadni olib keltirdi.
PUBG Mobile o‘yinni 732 nafar million kishi dunyo bo‘ylab yuklab oldi. Yuklash natijalari bo‘yicha Hindiston yetakchilik qilmoqda (24%), ikkinchi o‘rinda Xitoy (16,7%) va uchinchi o‘rinda esa AQSh (6,4%). Eng ko‘p daromad keltiradigan qatorida yarmidan ko‘pi (52%) xitoylik o‘yinchilarga teng kelmoqda. AQSh ikkinchi o‘rinda (14%) va Yaponiya esa atiga 3,6% daromadini keltirgan.
Yaponiyada piyodalarga harakatlanish paytida telefonlandan foydalanish man etildi
Yaponiyada piyodalar  harakatlanayotganda  smartfonlardan foydalanishi man etiladi. Mazkur qonun Tokio yonidagi joylashgan Yamato shahrida o‘z kuchuga kirdi.
Mahalliy temir yo‘l vokzalida yangi qonun to‘g‘risida xabar beruvchi maxsus y‘oriqnomalar paydo bo‘ldi. E’lonlarda ta’kidlaganidek, piyodalarga kuchada, park yoki boshqa ommaviy joylarda mobil telefoninig ekraniga tikilib qarashi endi man etiladi.
Mazkur qarorni nafaqat yoshi ulug‘ fuqarolar, yoshlar ham qo‘llab-quvvatladi. 240 ming aholisiga teng shaharda faqatgina ayrim fuqarolar mazkur yangilikka qarshilik bildirishdi. Mazkur qonunni buzganlarga nisbatan hech qanday chora ko‘rilmaydi.

Компания Microsoft представила новый дизайн Windows 10
Корпорация Microsoft на своем сайте официально представила новый дизайн некоторых элементов операционной системы Windows 10.
Основные изменения коснулись меню «Пуск». Теперь вместо ярких динамичных плиток будут квадраты и прямоугольники с иконками в новом стиле на полупрозрачном фоне.
Microsoft изменила также интерфейс панели задач и переключения между программами по сочетанию клавиш Alt+Tab. Обновленная Windows 10 проходит тестовые испытания.
В 2020 году более половины смартфонов будут выпускаться с разъёмом USB-C
Согласно прогнозу агентства маркетинговых исследований Omdia, более половины выпущенных в 2020 году смартфонов будут иметь разъем USB-C. Тем самым, поставки разъемов USB-C с 2018 по 2023 вырастут с 824 млн. до 3,5 млрд. штук в год. Ожидается, что с 2021 года новые смартфоны iPhone и планшеты iPad будут оснащаться разъемами USB-C.
Как отмечается в исследовании, разъемы USB-C начали появляться и в недорогих продуктах. Это подтверждает, что стоимость разъемов USB-C упала и будет снижаться в дальнейшем.
Компания Huawei продемонстрировала первый настольный компьютер собственного производства
На китайском видеосервисе BiliBili появился ролик с демонстрацией настольного компьютера Huawei.
На ПК установлена китайская 64-разрядная операционная система UOS на основе Linux. ПК также получил 16 гигабайт оперативной памяти, твёрдотельный накопитель SATA на 256 гигабайт, привод для оптических дисков.
Доходы мобильной игры PUBG Mobile достигли $3 млрд.
Популярная во всем мире онлайн-игра PUBG Mobile (Player Unknown's Battlegrounds Mobile) принесла разработчикам огромную сумму в $3 млрд. с момента своего выхода, который состоялся чуть более двух лет назад.
Всего PUBG Mobile загрузили 734 миллиона человек по всему миру. По количеству загрузок Индия занимает первое место (24%), Китай — второе место с 16,7%, а на третьем — США с долей 6,4%. На долю китайских игроков приходится 52% от общего объема доходов, причем США идут на втором месте с 14%, а Япония приносит только 3,6% дохода.
В Японии пешеходам запретили пользоваться телефонами во время ходьбы
В Японии пешеходам впервые запретили использовать смартфоны. Закон принят и вступил в силу в городе Ямато, расположенном недалеко от Токио.
На местном железнодорожном вокзале появились специальные инструкции, извещающие о новом законе. На постерах сообщается, что пешеходам запрещается смотреть на экран мобильного телефона, когда идёшь по улице, тротуару, в парке или любом другом публичном месте.
Закон поддержали большое количество горожан, как пожилых, так и молодёжи. В городе населением 240 тысяч против нововведения проголосовало совсем немного человек. Наказание за нарушение данного закона пока не предусмотрено.