• Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkining Guliston filiali ochildi
Mazkur tadbirida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojantirish vaziri Sh. Sodiqov va Sirdaryo viloyat hokimi G‘.Mirzayev ishtirok etdi.
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkining Guliston filiali Prezidentimizning tomonidan parlamentga yo‘llangan Murojaatnomasida ko‘rsatilgan muhim va dolzarb vazifalarni va “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish Yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturidagi vazifalarni bajarish asnosida tashkil etildi.
Texnoparkda mahalliy yoshlar, tadbirkorlar, yangi hunar o‘rganish istagida bo‘lgan fuqarolar uchun keng qulayliklar yaratilgan. Jumladan, kovorking markazi va o‘quv xonalari, biznes inkubator, kibersport xonasi tashkil etilgan.
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki Guliston filialining umumiy yer maydoni 0,63 gektarni tashkil qiladi. Ikki qavatli, jami 1800 kvadrat metr maydonni egallagan bu ko‘rkam binoda 100 dan ortiq ish o‘rni yaratilib, 15 dan ortiq axborot texnologiyalari sohasida xizmat ko‘rsatadigan korxonalarni joylashtirish uchun ham mo‘ljallangan.
Filialda korxonalarga o‘z faoliyatini amalga oshirish uchun zarur infratuzilma, shu jumladan, yuqori tezlikdagi internet, zamonaviy laboratoriyalar, kovorking markazi, ofis maydonlari raqamli texnologiyalardan foydalanish imkoniyati yaratilib, marketing, yuridik va boshqa konsalting xizmatlari ko‘rsatiladi.
Sirdaryo viloyatida “5 ta muhim tashabbus”ning 3-tashabbus doirasida aholi, shu jumladan yoshlar uchun kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni o‘rgatishga mo‘ljallangan hamda zamonaviy infratuzilmaga ega bo‘lgan Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari 2019 yili Mirzaobod tumanida va 2020 yilning iyun oyida Sayxunobod tumanida tashkil etilgan.
Markazlar faoliyatini samarali tashkil etish maqsadida kompyuter savodxonligi, dasturlash asoslari, kompyuter grafikasi, robototexnika va arduino qurilmasida ishlash, veb va mobil ilovalar yaratishga oid jami 19 ta fan dasturlari ishlab chiqilgan.
Viloyatda joriy yil yakuniga qadar 4 ta (Xovos tumani, Yangiyer shahri, Oqoltin va Boyovut tumanlari) Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi, 2021 yil yakuniga qadar barcha shahar va tumanlarda jami 4 ta (Sirdaryo, Guliston va Sardoba tumanlari hamda Shirin shahri) markazlar ochiladi hamda yiliga 4 000 dan ziyod yoshlarni o‘qitish va axborot texnologiyalari yo‘nalishidagi o‘qituvchilarning malakasini oshirish imkoniyati yaratiladi.

• В Гулистане открылся филиал Технологического парка программных продуктов и технологий
Сегодня 30 июня в Гулистане Сырдарьинской области открылся филиал Технологического парка программных продуктов и информационных технологий.
В мероприятии приняли участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков и хоким Сырдарьинской области Г. Мирзаев.
Гулистанский филиал Технологического парка программных продуктов и информационных технологий был организован в соответствии важными и актуальными задачами, обозначенными Президентом в Послании парламенту, а также в целях исполнения задач Государственной программы в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики.
В технопарке созданы все условия для местной молодёжи, предпринимателей, граждан, желающих изучить новые специальности. В частности, организованы коворкинг-центр, учебные аудитории, бизнес-инкубатор, комната киберспорта.
Общая территория Гулистанского филиала Технологического парка программных продуктов и информационных технологий составляет 0,63 гектара. Двухэтажное здание общей площадью 1800 квадратных метров рассчитано на создание более 100 рабочих мест и размещение более 15 предприятий, осуществляющих свою деятельность в сфере ИКТ.
В филиале была создана необходимая инфраструктура, в том числе высокоскоростной интернет, современные лаборатории, коворкинг-центр, офисные площади. Резидентам будет оказываться маркетинговая, юридическая и консультативная помощь.
В ходе реализации третьего направления Пяти инициатив —  организации эффективного использования населением и молодежью компьютерных технологий и интернета в Сырдарьинской области были открыты современные Учебные центры цифровых технологий в Мирзаабадском районе в 2019 году и в Сайхунабадском районе в 2020 году.
С целью эффективной организации деятельности центров было разработано 19 учебных программ по повышению компьютерной грамотности, обучению основам программирования, компьютерной графики, робототехники и работе с ардуино, по созданию веб- и мобильных приложений.
К концу этого года в Сырдарьинской области будет открыто четыре  Учебных центра цифровых технологий (в Хавастском, Акалтынском, Боёвутском районах, городе Янгиер), а к концу 2021 года во всех городах и районах — ещё четыре центра (в Сырдарьинском, Гулистанском, Сардобинском районах и в городе Ширин). Тем самым будет создана возможность обучить молодёжь и повысить квалификацию преподавателей — в общем порядка 4000 человек.