• Raqamli texnologiyalar qishloq xo‘jaligini rivojlanishiga katta turtki beradi
“Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” uchun qabul qilingan Davlat dasturida bir qator yirik vazifa va loyihalarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Joriy yil 28 aprelda “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilingan edi. Qarorda belgilangan vazifalarni sifatli amalga oshirish uchun chora-tadbirlar belgilangan edi.
Bugungi kunda ushbu qaror asosida barcha iqtisodiy va ijtimoiy sohalarga raqamli texnologiyalari keng joriy etilmoqda. Ushbu dasturning eng dolzarb yo‘nalishlaridan biri qishloq xo‘jaligi sohasidir. Bu yo‘nalish bo‘yicha tarmoqni raqamlashtirishga yo‘naltirilgan qator muhim vazifalar qo‘yilgan.
Mazkur sohaga naqadar muhim va jiddiy e’tibor qaratilganligi joriy yil 28 aprel kuni “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarorga asosan agrar sohani jadal raqamlashtirish, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi sohalariga zamonaviy axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlarni joriy etish masalalariga ma’sul bo‘lgan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari lavozimi kiritilganligi ham yaqqoll ko‘rsatmoqda.
Bu borada Vazirlik tizimida, Agrar sohasida raqamli texnologiyalarni rivojlantirish boshqarmasi va Geoaxborot texnologiyalarini rivojlantirish boshqarmasi tashkil qilinadi.
Mazkur qaror maqsad va vazifalaridan kelib chiqib “Raqamli qishloq xo‘jaligi” axborot tizimi joriy etilishi ko‘zda tutilgan. Mazkur loyihaning dolzarbligi o‘ta yuqori bo‘lib, uning amalga oshirilishi qishloq xo‘jaligining samaradorligini yanada oshiradi.
Ta’kidlash kerakki, bugungi kunda mazkur yo‘nalishi bo‘yicha birinchi qadamlar qo‘yildi. Jumladan, Andijon viloyatidagi qishloq xo‘jaligi yerlari va ularda yetishtiriladigan ekinlar xolatini tezkor va aniq baholash maqsadida sun’iy yo‘ldosh ma’lumotlaridan foydalanish bo‘yicha tajriba (pilot) loyihasi amalga oshirilmoqda. Loyiha doirasida Andijon viloyatining jami 6 ta maydonlari tanlab olinib, vektor formatida “Monterra” onlayn platformasiga joylashtirildi. Yer egalari uchun sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari yordamida ekinlar holatiga tegishli hulosalar beriladi.
Bundan tashqari, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 2020/2021 oʻquv yilidan boshlab “Geoaxborot tizimlari va texnologiyalari” magistratura yoʻnalishi ochildi.

• Цифровые технологии дадут серьёзный импульс развитию сельского хозяйства
В рамках Государственной программы в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики также намечено реализовать ряд серьёзных задач и проектов.
В настоящее время на основе данного постановления осуществляется широкое внедрение цифровых технологий во все отрасли экономики и сферы общественной жизни. В числе самых актуальных — сельскохозяйственная сфера, где поставлены серьёзные задачи в плане цифровизации отрасли.
О том, насколько серьёзное и важное внимание уделяется этому направлению, говорит тот факт, что согласно постановлению Президента от 28 апреля «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства» была введена должность заместителя Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций, ответственного за вопросы ускоренной цифровизации аграрной сферы, внедрения современных информационных систем и программных продуктов в отрасли сельского хозяйства и продовольственной безопасности.
В соответствии с этим в структуре Министерства также будут созданы Управление развития цифровых технологий в аграрной сфере и Управление развития геоинформационных технологий.
В числе важных проектов, которые запланировано реализовать в рамках целей и задач постановления — создание информационной системы «Цифровое сельское хозяйство». Данный проект, несомненно, имеет высокую актуальность, и его реализация позволит значительно повысить эффективность сельского хозяйства.
Следует отметить, что сегодня уже начаты первые шаги в этом направлении. Так, в Андижанском технопарке реализуется инновационный пилотный проект по управлению сельскохозяйственных земель с помощью искусственного интеллекта. В ходе проекта были отобраны 6 площадей, которые в векторном формате были оцифрованы и внедрены на онлайн-платформу “Monterra”. Владельцы сельхозземель будут получать рекомендации на основе результатов исследования с помощью спутниковых технологий.
Помимо этого, в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, начиная с 2020/2021 учебного года, открылось новое направление магистратуры «Геоинформационные системы и технологии».
Реализация и внедрение проекта «Цифровое сельское хозяйство» позволит в разы повысить эффективность работ по мониторингу земель за счёт большого охвата территорий, значительно снизить временные и финансовые расходы в этой сфере.