Visa Humo karta egalari O‘zbekistonda barcha xaridlarni komissiyasiz amalga oshirish imkoniga ega bo‘lishdi
O‘zbekistonda muomalaga chiqarilgan Visa kartalari egalari uchun yangi qulay xizmat taqdim etildi. Endilika ular tovar yoki xizmatni xarid qilgan paytida komissiya to‘lovlaridan ozod etiladi.
Mazkur xizmat faqatgina Humo milliy to‘lov tizimida ishlaydigan Visa kartalari uchun mavjud. Avvalgi HUMO terminallarida Visa kartalari orqali amalga oshiriladigan operatsiyalar uchun komissiya miqdori 1,5% ni tashkil etar edi.
Visa kompaniyasining ma’lumotlariga ko‘ra oxirgi yil mobaynida Visa kartalarini qabul qilinishi respublika bo‘ylab 2,8 mingdan ziyod bankomatlarda va 185 ming POS-terminallarida joriy qilindi.
IT-Park yangi loyihalarini e’lon qildi
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnoloyagiyalari texnologik parki (IT-Park) o‘z saytining yangi versiyasini ishga tushirdi va yangi loyihalari to‘g‘risida ma’lumot berdi. Mazkur loyihalar “Business” yagona platformasida joylashtirildi va quyidagi bloklarni o‘z ichiga oladi:
Marketplace – O‘zbekiston va xorijda IT-kompaniya va IT-mutaxassislarni keng ommaga tanishtirish uchun mo‘ljallangan blok. Bu yerda IT-kompaniyalar haqida portfolio, IT-mutaxassislarning tarjimai holi joylashtiriladi;
Frilanserlar – mazkur blok o‘z ichiga mavjud bo‘lgan frilans-platformalarini jamlab, ular orqali mahalliy va xorijiy buyurmatchilar mutaxassisni topishga, frilanserlar esa ish izlashga imkon yaratiladi;
IT-Park rezidentlari bilan ishlash – IT-Park rezidentlari va ularni safiga qushilmoqchi bo‘lganlar uchun onlayn servis;
Tanlovlar bloki – buyurtmalarni joylashtirish uchun blok. Bu yerda buyurtmachilar buyurtma to‘g‘risida ma’lumotlarni joylashtirishga, qiziqish bildirayotgan IT-kompaniyalar esa ular bilan hamkorlik o‘rnatish uchun bog‘lanishi mumkin bo‘ladi. Biznes-hamkorlik G2B (“hukukmat—biznes”), B2B (“biznes—biznes”), B2C (“biznes—iste’molchi”) shakllarida amalga oshirilishi mumkin.
O‘zbekistonda ilk marotaba “aqlli bank” konsepsiyasi taqdim etildi
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi aksiyadorlik tijorat “Savdogarbank” bilan birgalikda “aqlli bank” konsepsiyasini taqdim etishdi. Mazkur ixtiro bir qator operatsiyalarni amalga oshirishga imkon yaratadi:
• kartomatda plastik kartani tayyorlash;
• hisob-kitobini boshqarish;
• depozit ochish;
• xalqaro to‘lov o‘tkazamalaridan foydalanish;
• valyutani ayirboshlash;
• kredit xizmatlaridan foydalanish;
• bankka onlayn tarzda murojaat qilish.
Loyihaning dastlabki qiymati 350 million so‘mga teng. Keyingi bosqichda boshqa banklarni jalb qilingan holda bank xizmatlarning tarkibini kengaytirilishi rejalashtirilgan.
O‘zbekistonda World AI & Data Challenge xalqaro tanlov doirasida onlayn data-hakaton bo‘lib o‘tadi
O‘zbekistonda 27-28 iyun kunlari IT Park, Jahon banki, YeXHTning O‘zbekiston loyihalari koordinatori, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi ko‘magida World AI & Data Challenge xalqaro tanlov doirasida onlayn data-hakaton o‘tkaziladi!
World AI & Data Challenge — bu Rossiya Strategik tashabbuslar agentligi va Jahon banki tashabbusi bilan o‘tkaziladigan global ijtimoiy–iqtisodiy muammolarni yuqori texnologiyalar va sun’iy intellekt yordamida hal qilishga qaratilgan xalqaro tanlov hisoblanadi.
Hakaton 48 soat davomida onlayn shaklda bo‘lib o‘tadi. Ishtirokchilarga xalqaro va mintaqaviy darajadagi 40 ga yaqin masalalar taklif etiladi. AI & Data sohasidagi mutaxassislar ikki kun davomida mentorlarga aylanishadi hamda sun’iy intellekt va ma’lumotlarni tahlil qilish sohasidagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashishadi. Shuningdek, ishtirokchilarga muammolarni hal qilish gipotezalarini yaratishlariga yordam berishadi, eng yaxshi ishtirokchilarning dasturiy yechimlarini oxiriga yetkazish uchun hamrohlik qiladi.
Onlayn data-hakatonda ishtirok etish uchun, quyidagi ilova orqali  ro‘yxatdan o‘ting: https://leader-id.ru/event/51894/
Tadbirda r o‘yxatdan o‘tish uchun siz quyidagi saytda profilga ega  bo‘lishingiz kerak: https://leader-id.ru
O‘zbekistonda blokcheyn-texnologiyalarga asoslangan elektron chiptalarni sotish tizimi yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilmoqda
Mazkur tizim 2020 yil 23 maydagi 325-sonliO‘zbekiston Respublikasida muzey va teatrlarning marketing faoliyati samaradorligini oshirish to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qaroriga asosan ishlab chiqilgan.

Обладатели банковских карт Visa Humo в Узбекистане могут совершать покупки без комиссии
Для обладателей платёжной карты Visa, выпущенной в Узбекистане, представлена новая дополнительная услуга. Теперь они освобождаются от комиссионных сборов при покупке товаров и услуг. Ранее взимаемая комиссия за оплату картой Visa в терминалах HUMO составляла 1,5%.
Данная услуга действует только для карт Visa, действующих в национальной платёжной системе Humo. Согласно сведениям компании Visa, в течение последнего года был открыт приём карт данного платёжного оператора в 2,8 тысячах банкоматах и 185 тысячах POS-терминалах страны.
IT-Park представил новые проекты
Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT-Park) запустил новую, обновлённую версию сайта, а также объявил о новых республиканских проектах, которые будут представлены на единой платформе «Business». Данная платформа будет включать в себя следующие блоки:
Маркетплейс – блок для продвижения IT-компаний и IT-специалистов как в Узбекистане, так и за рубежом. Здесь будет создана возможность для создания портфолио IT-компаний, а также резюме IT-специалистов для создания базы IT-кадров;
Фрилансеры – данный блок включит в себя существующие фриланс-платформы, на которых местные и зарубежные заказчики могут найти специалиста, а фрилансеры — работу;
Работа с резидентами IT Park  — онлайн-сервис для резидентов и заинтересованных лиц, желающих стать резидентами IT-Park;
Блок для конкурсов – блок для размещения информации о заказах.  Здесь заказчики смогут размещать информацию о заказах, а заинтересованные IT-компании ознакомиться с ними и связаться для установления сотрудничества. Деловое сотрудничество может реализовываться в рамках G2B, B2B, B2C.
В Узбекистане впервые представили концепцию «умного банка»
Министерство инновационного развития Республики Узбекистан в сотрудничестве с АКБ «Савдогарбанк» представило концепцию «умного банка», которая позволяет осуществить несколько операций:
• подготовить пластиковую карту в картомате;
• управлять счетом;
• открыть депозит;
• использовать международные денежные переводы;
• обменять валюту;
• воспользоваться кредитными услугами;
• обратиться в банк онлайн.
Первоначальная стоимость проекта составляет 350 миллионов сумов. На следующих этапах планируется дальнейшее расширение банковских услуг с привлечением других банков.
В Узбекистане пройдёт онлайн data-хакатон в рамках международного конкурса World AI & Data Challenge
В Узбекистане 27-28 июня при поддержке IT-Park, Всемирного банка, Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, Министерства экономического развития и сокращения бедности состоится онлайн data-хакатон в рамках международного конкурса World AI & Data Challenge.
World AI & Data Challenge — это международный конкурс, проводимый по инициативе российского Агентства стратегических инициатив и Всемирного банка, направленный на решение глобальных социально-экономических задач с помощью технологий обработки больших данных и искусственного интеллекта.
Сам хакатон будет проходить в онлайн режиме в течение 48 часов. Участникам будут предложены около 40 задач международного и регионального уровня для разработки. Эксперты на два дня станут для разработчиков менторами и поделятся своим опытом реализации проектов в сфере искусственного интеллекта и анализа данных (AI&Data), а также помогут участникам выверять гипотезы решения задач и при желании возьмут на сопровождение лучших ребят для доработки решений.
Чтобы принять участие в онлайн data-хакатоне, зарегистрируйтесь по следующей ссылке: https://leader-id.ru/event/51894/
Для регистрации на мероприятии Вам необходимо иметь профиль на площадке https://leader-id.ru
В Узбекистане планируется запустить систему продажи электронных билетов на основе блокчейн-технологий
Данная система разработана в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 мая 2020 года за №325 «О повышении эффективности маркетинговой деятельности музеев и театров в Республике Узбекистан».
До 1 июля к системе планируется подключить четыре культурных учреждения:
• Государственный академический Большой театр Узбекистана имени Алишера Навои.
• Узбекский национальный драматический театр.
• Государственный музыкальный театр имени Мукимий.
• Бухарский Государственный музей-заповедник.
Вместе с этим бумажные билеты также выставляться на продажу. Все они будут выпускаться и учитываться в рамках электронной системы.