Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3-yo‘nalishi Aholi va yoshlarning kompyuter texnologiyalaridan keng va samarali foydalanish uchun shart-sharoitlar yaratish, yoshlarni axborot texnologiyalari sohasidagi tadbirkorlikka jalb qilish doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan ko‘plab loyihalar amaliyotga joriy etilmoqda.
Xususan, Buxoroda aholini IT mutaxassisliklar boʻyicha oʻqitish va kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanish uchun zamonaviy infratuzilma bilan jihozlangan yangi IT-markaz ishga tushirildi.
Buxoroda ushbu markazning ochilishi, 100 dan ziyod yangi IT-korxonalar yaratish, 35 mingdan ortiq yangi tinglоvchilarni qabul qilish va 1000 dan ziyod davlat xizmatchilarining malakasini oshirish imkonini beradi. Oʻqituvchilar axborot texnologiyalari boʻyicha malakalarini oshirish imkoniyatiga ega boʻladilar.
Talabalarning amaliy koʻnikmalarini oshirish maqsadida turli xil amaliy va laboratoriya mashgʻulotlari, qoʻshma loyihalar, shuningdek, Buxorodagi markaz rezidentlari bilan frilans va startap loyihalarini  o‘tkazish rejalashtirilgan.
Ta’kidlash joizki, 2020 yil oxiriga qadar Buxoro viloyatida yana 6 ta, 2021 yil oxiriga qadar esa viloyatning barcha shahar va tumanlarida jami 13 ta IT-markazlar ochiladi.
Bundan tashqari, 2020 yil oxiriga kelib, “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida mintaqadagi 533 ta umumta’lim maktab 7–11 sinflarida 134,4 ming oʻquvchini oʻqitish rejalashtirilgan.

• В центре Бухары начал свою работу новый IT-Центр!
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций активно ведутся работы в рамках третьего  направления 5 инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан по эффективной организации работы с молодежью  в части использования компьютерных технологий и Интернета среди населения и молодежи.
С целью обучения населения IT-специальностям и эффективному использованию компьютерных технологий и интернета в Бухаре начал свою работу новый IT-Центр с современной инфраструктурой.
Открытие данного IT-центра в Бухаре создаст возможность создать порядка сотни новых IT-предприятий, принять свыше 35 тысяч новых слушателей и повысить квалификацию более тысячи государственных служащих. Преподаватели также смогут в IT-центре смогут повысить свою квалификацию.
С целью повышения практических навыков планируется проведение различных практических и лабораторных занятий, совместных проектов, в том числе фриланс- и стартап проектов с резидентами Бухарского IT-центра.
Следует отметить, что к концу 2020 года в Бухарской области будет открыто ещё шесть, а к концу 2021 года — 13 IT-центров во всех городах и районах области.
Кроме того, к концу 2020 года в рамках проекта «Один миллион программистов» запланировано обучить 134,4 тысячи учеников 7–11 классов из 533 общеобразовательных школ региона.
В результате реализации запланированных мероприятий к концу 2022 года в Бухарской области будет подготовлено 2 тысячи квалифицированных специалистов в области ИКТ.